Strona Główna » Aktywności » Zestaw dla początkujących wspinaczy

Zaczynasz już chwytać, co to krawądka, a co oblak? Spędzasz na ścianie coraz więcej wolnego czasu i znudziło Ci się wypożyczanie używanej uprzęży? A może przebyty kurs skałkowy zachęcił Cię, by zakupić podstawowy sprzęt wspinaczkowy i samodzielnie ruszyć w skały? Sprawdź, jakie produkty cieszą się największym zaufaniem naszych Klientów i co jeszcze może Ci się przydać!

damskie i męskie ubrania wspinaczkowe

Buty wspinaczkowe dla początkujących – najlepsi sprzymierzeńcy, gdy zaczynasz walkę z grawitacją

Jakie buty wspinaczkowe wybrać na początek? Podjęcie decyzji jest utrudnione ze względu na ogromną ilość dostępnych modeli oraz różne parametry butów do wspinaczki, które trzeba brać pod uwagę.

Pamiętaj, że gdy zaczynasz, drogie wyczynowe buty wcale nie ułatwią Ci wspinaczki. Co gorsza bardzo ciasne dopasowanie będzie katowało jeszcze nieprzyzwyczajone stopy, a zwykle delikatniejsza podeszwa oferująca świetne „czucie skały” szybko się zetrze. Jeśli dobór rozmiaru butów nie jest dla Ciebie jasny, zapoznaj się z naszym tekstem, który wiele uprości.

A jeśli na temat doboru pierwszych butów chcesz poczytać więcej, zapraszamy do odpowiedniego artykułu!

damskie buty i spodnie do wspinaczki

Najlepsze będą buty do wspinaczki o dość sztywnej i grubej (a przez to odporniejszej na ścieranie) podeszwie oraz niezbyt dużej asymetrii, znacznie bardziej komfortowe niż topowe modele. Naszymi bestsellerami są Triop Tango, również w wersji damskiej.

Sprzęt wspinaczkowy – zadbaj o bezpieczeństwo

Własna uprząż – więcej pewności

Własna uprząż wspinaczkowa da Ci pewność, że nikt wcześniej nie używał jej w sposób, który mógłby źle wpłynąć na jej stan. Jaka uprząż wspinaczkowa będzie odpowiednia? Taka, która będzie wygodna, posłuży Ci na wielu treningach i przyda się w skałach. Naszym faworytem jest uprząż wspinaczkowa Black Diamond Technician i jej damski odpowiednik.

Lina wspinaczkowa

Najważniejszym i najbardziej kojarzącym się ze wspinaniem elementem jest lina. Tutaj nie ma mowy o kompromisach – to ona ratuje życie w przypadku odpadnięcia, dlatego warto w nią zainwestować. Na początek może być to np. lina dynamiczna Mammut Eternity Classic.

Kask – wspinaj się z głową

Kolejną rzeczą, od której zależy Twoje bezpieczeństwo, jest kask wspinaczkowy. Niezawodny model to Black Diamond Vector, często wybierany przez wspinaczy, dostępny również w wersji damskiej.

przykładowe zestawy sprzętu i ubrań dla wspinaczy

Ekspresy

Jeśli wędkowanie przestało Cię ekscytować i próbujesz swoich sił we wspinaniu z dolną asekuracją, możesz pomyśleć o własnych ekspresach. Doskonałe dla początkujących są łatwe we wpinaniu ekspresy DMM Alpha Trad.

Asekuracja

Niezależnie od tego, czy wspinasz się na wędkę, czy z dołem, potrzebny będzie zestaw do asekuracji: solidny i uniwersalny przyrząd asekuracyjno-zjazdowy DMM Pivot i pasujący do niego karabinek Mammut Crag HMS Screw Gate czy Mammut Wall Micro Oval.

Wygodne ubrania do wspinaczki: swoboda ruchu ponad wszystko!

Ciuchy wspinaczkowe może nie poprawią Twojego wyniku, ale nawet minimalna przeszkoda w odpowiednim ułożeniu ciała może Cię ograniczyć. Poza tym dając z siebie wszystko chcesz czuć się w pełni komfortowo, żeby móc skupić się na osiągnięciu celu. No i nie ukrywajmy – wygląd też ma znaczenie! Wybierz więc dedykowaną odzież, która ma niezwykle dopracowany krój, wykorzystuje elastyczne, oddychające i miłe w dotyku materiały.

damska koszulka wspinaczkowa

Panie z pewnością ucieszy paleta barw dostępnych w tego typu odzieży (znacznie żywsza niż w przypadku tradycyjnych strojów outdoorowych). Również panowie mogą wybrać między ciuchami stworzonymi na panel lub typowo w skały. Zarówno charakterystyczny design ubrań wspinaczkowych, jak i zapewniana przez nie wygodą są solidnym argumentem, by korzystać z nich także na co dzień!

No dobrze, tylko w co ja to wszystko spakuję? Plecaki transportowe do wspinaczki

Plecak wspinaczkowy znacznie różni się od tych zwyczajnych. Zazwyczaj rozpinany jest od przodu, by łatwiej było wyciągać cały sprzęt. Często jest też wyposażony w płachtę na linę, która chroni go przed zabrudzeniem. Taki jest na przykład Mammut Neon Gear.

modelka w damskim stroju wspinaczkowym

Niezbędny drobiazg – woreczek na magnezję

Wreszcie woreczek na magnezję wraz z zawartością. Chyba nikt nie lubi świadomości, że ktoś wcześniej maczał w nim palce. Wybierz więc swój własny, który przyozdobi Twoją uprząż i będzie w pogotowiu, gdy ręce przestaną trzymać. Może to być na przykład woreczek na magnezję Arc’teryx C40 Chalk Bag, a dla miłośników dobrej zabawy – futrzaki od Crafty Climbing.

Woreczek należy oczywiście uzupełnić – najbardziej ekonomiczną opcją jest kupienie dużego opakowania np. magnezji Wild Country 350 g.

Udostępnij