Strona Główna » Sposób na » Pielęgnacja odzieży outdoorowej: z czym to się pierze?

Pielęgnacja odzieży outdoorowej

Nie da się ukryć, że dobra odzież outdoorowa jest nieco droższa od zwykłych ubrań,  tym bardziej każdy z nas chce, by służyła jak najdłużej i zachowała swoje parametry. Aby tak się stało, istotne jest prawidłowe pranie i impregnacja. W naszym poradniku przedstawiamy, jak podejść do sprawy, by pielęgnacja odzieży technicznej nie przyniosła rozczarowań:

Pranie membran – jak zadbać o kurtkę przeciwdeszczową?

Dość często spotykaną opinią jest, że “GORE-TEX’u się nie pierze”. Można ją spokojnie włożyć między bajki, choć zawiera ziarnko prawdy – trzeba to robić z zachowaniem ostrożności. Drobne zabrudzenia wystarczy wyczyścić delikatnie mokrą gąbką, ale w przypadku większych zabrudzeń czy oznak przepocenia należy taką kurtkę (lub spodnie) wrzucić do pralki.  Nawet jeśli wydaje Ci się, że z kurtką jest wszystko w porządku, przynajmniej raz na dwa sezony (lub po jednym intensywnym sezonie) warto ją wyprać chociażby ze względu na drożność mikroporów, od których zależy funkcjonowanie membrany.

Bezpieczne pranie membran odbywa się w niskiej temperaturze (do 40 stopni); wirujemy na najniższych obrotach lub odciskamy ręcznie. Pranie odzieży technicznej w zwykłych preparatach i wybielaczach może skutkować uszkodzeniem membrany, dlatego zaleca się stosowanie delikatniejszych środków lub tych o specjalnym przeznaczeniu. Może to być np. Nikwax Tech Wash lub Granger’s Performance Wash, które nie wpłyną negatywnie na właściwości tkanin. Zdecydowanie odradzamy wszelkie płyny do płukania czy zmiękczające.

pranie odzieży technicznej

Niektóre płyny do prania odzieży technicznej „odnawiają” warstwę DWR. Pranie powoduje również, że po naniesieniu nowa warstwa impregnatu będzie bardziej trwała.

Pielęgnacja odzieży outdoorowej to nie tylko pranie! Przywracanie wodoodporności

Durable water repellent, czyli DWR – te magiczne trzy litery to symbol hydrofobowego pokrycia tkanin, które stanowi pierwszą barierę dla wody. Materiał z warstwą DWR można rozpoznać po tym, że krople wody “spływają” po nim, a nie wsiąkają. Z czasem jednak pokrycie traci swoje właściwości, dlatego należy je odnowić. Co mniej oczywiste, tkanina ze świeżym pokryciem DWR zapewnia również lepszą oddychalność (paroprzepuszczalność). Jeśli zauważysz, że tkanina zaczyna nasiąkać, zamiast odbijać krople wody, jest to dobry moment, by kurtkę wyprać i ponownie zaimpregnować. Można to zrobić za pomocą impregnatów w płynie lub spray’u, np. impregnat Granger’s Performance Repel lub Nikwax TX.Direct Wash-in.

A która wersja jest wygodniejsza? To już kwestia indywidualnych preferencji. Zwolennicy atomizera powiedzą, że nie muszą drugi raz włączać pralki, a jego przeciwnicy odpowiedzą, że dzięki „wypraniu” w impregnacie mają pewność równomiernego naniesienia środka. Istnieją oczywiście płyny, które mogą zadowolić jednych i drugich, jak Granger’s Clothing Wash+Repel. Zwróć też uwagę, czy wybrany przez Ciebie środek nie wymaga „aktywacji” pod wpływem ciepła. Jeśli tak, zalecana jest w tym wypadku suszarka bębnowa, jednak suszarka do włosów czy nawet żelazko (ale użyte z ostrożnością, przez czysty materiał lub grubszy papier) też się sprawdzą.

impregnowana tkanina “odbija” wodęDzięki zwiększeniu napięcia powierzchniowego impregnacja chroni tkaninę przed namakaniem – “odbija” krople wody.

Jak prać bieliznę termoaktywną, polary czy softshelle?

Pranie pozostałej odzieży termoaktywnej opiera się na podobnych zasadach, co pranie kurtek z membraną. Najkorzystniejszymi preparatami do tego typu tkanin są delikatne środki nie zawierające “wypełniaczy” mogących pozostawiać osad na tkaninach lub zapychać niewielkie pory odzieży, które odpowiedzialne są za odprowadzanie wilgoci. Do tkanin syntetycznych nadają się płyny Nikwax Tech Wash i Granger’s Performance Wash, które odświeżą odzież i przywrócą jej oddychające właściwości. Przy uciążliwych zapachach można skorzystać z preparatów sanityzujących, które nawet w niskich temperaturach prania usuwają drobnoustroje, wpływające na świeżość odzieży.

Powyższe zalecenia stosuje się również przy praniu polarów, softshelli itp.

Odpowiednio pielęgnowana bielizna techniczna ma lepsze parametry oddychalnościOdpowiednio pielęgnowana bielizna techniczna ma lepsze parametry oddychalności. 

Pranie wełny merino – niezwykła wełna, ale zwykła pielęgnacja 

Dużo się mówi o cudownych wręcz właściwościach wełny merino (o niektórych mitach wspominaliśmy w tekście Merino latem – czy wełna nadaje się na upały?), w czeluściach internetu można więc trafić też na “cudowne” metody pielęgnacji. Tymczasem… sami producenci mówią wprost: to wełna ma dbać o Ciebie, nie na odwrót! Wbrew pozorom wypranie wełnianych ubrań w niczym nie odbiega od standardowego prania codziennej odzieży

Wełnę merino pierz w pralce, najlepiej na standardowych obrotach (na tych wolniejszych pralka mogłaby nie usunąć z włókien całego detergentu). Co do detergentu – nieważne, czy wybierzesz zwykły proszek, płyn do prania czy specjalny płyn do prania wełny (np. Nikwax Wool Wash lub Granger’s Merino Wash). Ważne jest tylko jedno: nie używaj niczego, co ma środki zmiękczające. Nie używaj też suszarek bębnowych – po prostu wrzuć koszulkę na suszarkę razem z innymi ubraniami, bez wystawiania na pełne słońce. Może się suszyć w pozycji leżącej lub wiszącej, nie ma to żadnego znaczenia. Raz na jakiś czas wypierz merino z czymś cięższym, np. dżinsami. I to wszystko – nic trudnego!

Pranie puchu – nie takie straszne, jak to malują

Na forach internetowych można znaleźć sporo zatrważających wpisów opowiadających historie rodem z horrorów o tym, co się dzieje, gdy zabierzemy się za pranie kurtki puchowej. Nasuwa się wniosek, że może lepiej w ogóle tego nie robić. Nic bardziej mylnego! Odzież i śpiwory puchowe po dłuższym użytkowaniu potrzebują odświeżenia – zbierający się na delikatnym puchu kurz i brud zmniejszają jego “puszystość”. Z drugiej strony – pranie w minimalnym stopniu będzie jednak wpływało na stopień rozprężenia puchu. Konkluzja jest więc taka, że prać jak najbardziej należy, jednak nie z bardzo wysoką częstotliwością.

Puchowe wypełnienie wymaga środka, który nie wypłucze naturalnych tłuszczów. Użycie zbyt ostrego preparatu sprawi, że na materiale wierzchnim pojawią się tłuste plamy, może też być przyczyną utraty ewentualnych właściwości hydrofobowych tkaniny zewnętrznej. Polecanymi i wielokrotnie wypróbowanymi przez nas środkami są np. Nikwax Down Wash Direct lub Grangers Down Wash.

Optymalna temperatura prania puchu to 30 stopni. Bardzo ważne jest, by w pralce było wystarczająco dużo miejsca – odzież nie może być w niej ściśnięta. Warto przed praniem zmoczyć, a nawet lekko wypłukać puch. Po wrzuceniu do pralki wybieramy program do delikatnych tkanin, najlepiej z podwójnym płukaniem.

Najważniejszym etapem jest suszenie – podczas prania puch zbija się w grudki, ale nie należy się tym przejmować. Po wyciągnięciu z pralki wystarczy dokładnie roztrzepać puch w kurtce (zachowując ostrożność i nie robiąc tego zbyt gwałtownie) i czynność tę powtarzać co jakiś czas w trakcie suszenia.

Kurtki i śpiwory suszymy na płasko, w przewiewnym miejscu. Nie można dopuścić do sytuacji, w której puch pozostaje zbyt długo mokry, ponieważ może nabrać wtedy nieprzyjemnego zapachu.

 kurtki puchowe również wymagają prania

Pranie i impregnacja kurtek puchowych czy śpiworów powinna zależeć od Twoich obserwacji – nie pierz ich przy każdej możliwej okazji, ale też nie unikaj prania, gdy zachodzi taka konieczność. 

Jest jeszcze jedna, nadrzędna zasada pielęgnacji odzieży technicznej: odnalezienie metki, na której zazwyczaj producent określa, jaki sposób prania będzie najlepszy i najbezpieczniejszy!

Autor: Julia Klimek

Masz uwagi? A może chcesz coś dodać? Podziel się z nami swoją opinią!

Udostępnij