Strona Główna » Sposób na » Z czym to się pierze, czyli pielęgnacja odzieży outdoorowej

pielęgnacja odziezy outdoorowej

Nie da się ukryć, że odzież techniczna jest nieco droższa od zwykłych ubrań,  tym bardziej każdy z nas chce, by służyła jak najdłużej i zachowała swoje parametry. Aby tak się stało, istotne jest prawidłowe pranie i impregnacja. W naszym poradniku przedstawiamy, jak dbać o górskie wyposażenie.

Pranie odzieży membranowej

Dość często spotykaną opinią jest, że “GORE-TEX’u się nie pierze”. Można ją spokojnie włożyć między bajki, choć zawiera ziarnko prawdy – trzeba to robić z zachowaniem ostrożności. Drobne zabrudzenia wystarczy wyczyścić delikatnie mokrą gąbką, ale w przypadku większych zabrudzeń czy oznak przepocenia należy taką kurtkę (lub spodnie) wrzucić do pralki. Przed każdym praniem warto upewnić się, że postępujemy zgodnie z instrukcją na metce.

Odzież membranową pierzemy w niskiej temperaturze (do 40 stopni) i wirujemy na najniższych obrotach lub odciskamy ręcznie. Pranie odzieży technicznej w zwykłych preparatach i wybielaczach może skutkować uszkodzeniem membrany, dlatego zaleca się stosowanie delikatniejszych środków lub tych o specjalnym przeznaczeniu. Może to być np.Nikwax Tech Wash lub Granger’s Performance Wash, które nie wpłyną negatywnie na właściwości tkanin. Zdecydowanie odradzamy wszelkie płyny do płukania, czy zmiękczające.

pranie odzieży technicznej

Kurtka wyprana w odpowiednim płynie zachowuje pokrycie DWR. Pranie powoduje również, że po naniesieniu nowa warstwa impregnatu będzie bardziej trwała.

Przywracanie wodoodporności

Durable water repellent, czyli DWR – te magiczne trzy litery to symbol hydrofobowego pokrycia tkanin, które stanowi pierwszą barierę dla wody. Materiał z warstwą DWR można rozpoznać po tym, że krople wody “spływają” po nim, a nie wsiąkają. Z czasem jednak pokrycie traci swoje właściwości, dlatego należy je odnowić. Jeśli zauważysz, że tkanina zaczyna nasiąkać, zamiast odbijać krople wody, jest to dobry moment, by kurtkę wyprać i ponownie zaimpregnować. Można to zrobić za pomocą impregnatów w płynie lub spray’u, np. impregnat Granger’s Performance Repellub Nikwax TX.Direct Wash-in.

Co mniej oczywiste, tkanina ze świeżym pokryciem DWR zapewnia również lepszą oddychalność (paroprzepuszczalność).

impregnowana tkanina “odbija” wodę

Dzięki zwiększeniu napięcia powierzchniowego impregnacja chroni tkaninę przed namakaniem – “odbija” krople wody.

Bielizna termoaktywna, polary, softshell – jak prać?

Pranie pozostałej odzieży termoaktywnej opiera się na podobnych zasadach, co pranie kurtek z membraną. Najkorzystniejszymi preparatami do tego typu tkanin, są delikatne środki, nie zawierające “wypełniaczy” mogących pozostawiać osad na tkaninach lub zapychać niewielkie pory odzieży, które odpowiedzialne są za odprowadzanie wilgoci. Do tkanin syntetycznych nadają się płyny Nikwax Tech Wash i Granger’s Performance Wash, które odświeżą odzież i przywrócą jej oddychające właściwości. Są także osobne płyny do prania ubrań wykonanych z wełny merino, np. Nikwax Wool Wash lub Granger’s Merino Wash.

Przy uciążliwych zapachach można skorzystać z preparatów sanityzujących, które nawet w niskich temperaturach prania usuwają drobnoustroje, wpływające na świeżość odzieży.

Powyższe zalecenia stosuje się również przy praniu polarów, softshelli itp.

Odpowiednio pielęgnowana bielizna techniczna ma lepsze parametry oddychalności
Odpowiednio pielęgnowana bielizna techniczna ma lepsze parametry oddychalności.

Pranie puchu – nie takie straszne, jak to malują

Na forach internetowych można znaleźć sporo zatrważających wpisów opowiadających historie rodem z horrorów o tym, co się dzieje, gdy zabierzemy się za pranie kurtki puchowej. Nasuwa się wniosek, że może lepiej w ogóle tego nie robić. Nic bardziej mylnego! Odzież i śpiwory puchowe po dłuższym użytkowaniu potrzebują odświeżenia- zbierający się na delikatnym puchu kurz i brud zmniejszają jego “puszystość”.

Puchowe wypełnienie wymaga środka, który nie wypłucze naturalnych tłuszczów. Użycie zbyt ostrego preparatu sprawi, że na materiale wierzchnim pojawią się tłuste plamy, może też być przyczyną utraty właściwości wodoodpornych tkaniny. Polecanym i wielokrotnie wypróbowanym przez nas środkiem jest np. Grangers Down Wash.

Optymalna temperatura prania puchu to 30 stopni. Bardzo ważne jest, by w pralce było wystarczająco dużo miejsca – odzież nie może być w niej ściśnięta. Warto przed praniem zmoczyć, a nawet lekko wypłukać puch. Po wrzuceniu do pralki wybieramy program do delikatnych tkanin, najlepiej z podwójnym płukaniem.

Najważniejszym etapem jest suszenie – podczas prania puch zbija się w grudki, ale nie należy się tym przejmować. Po wyciągnięciu z pralki wystarczy dokładnie roztrzepać puch w kurtce (zachowując ostrożność i nie robiąc tego zbyt gwałtownie) i czynność tę powtarzać co jakiś czas w trakcie suszenia.

Kurtki i śpiwory suszymy na płasko, w przewiewnym miejscu. Nie można dopuścić do sytuacji, w której puch pozostaje zbyt długo mokry, ponieważ może nabrać wtedy nieprzyjemnego zapachu.

 

 kurtki puchowe również wymagają prania

Pranie i impregnacja kurtek puchowych czy śpiworów korzystnie wpływa zarówno na ich trwałość jak i puszystości przekładającą się na zatrzymywanie ciepła.

Autor: Julia Klimek

Masz uwagi? A może chcesz coś dodać? Podziel się z nami swoją opinią!

Udostępnij