Wykończenie tkaniny DWR. Działanie i pielęgnacja

DWR to skrót od angielskiego terminu Durable Water Repellent, co oznacza „trwały odpornik na wodę”. Jest to specjalne wykończenie tkanin, które zapewnia ochronę przed wilgocią i brudem. Dzięki niemu woda nie wnika do środka materiału, ale zamiast tego spływa po jego powierzchni. DWR znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach, od odzieży sportowej po artykuły campingowe i turystyczne. W poniższym artykule dowiesz się, czym dokładnie jest DWR, jak działa i jakie ma zastosowanie.

Jak działa DWR?

DWR działa na zasadzie efektu lotosowego – krople wody zbierają się na powierzchni tkaniny, a następnie spływają z niej, zamiast wsiąkać w nią. DWR nie jest jednak w stanie zapobiec całkowicie przedostawaniu się wilgoci do tkaniny, zwłaszcza w przypadku długotrwałego narażenia na deszcz czy śnieg. Dlatego też DWR jest często stosowany w połączeniu z warstwami chroniącymi przed deszczem i wiatrem, takimi jak membrany lub kurtki z impregnacją.

Gdzie stosuje się DWR?

DWR znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach, od odzieży sportowej po artykuły campingowe i turystyczne. Jest szczególnie popularny w przypadku tkanin, które są narażone na wilgoć, takich jak kurtki przeciwdeszczowe, buty trekkingowe, śpiwory czy plecaki.

Zalety

DWR ma wiele zalet, w tym:

  • Ochrona przed wilgocią i brudem
  • Zwiększenie trwałości tkaniny
  • Łatwość utrzymania czystości – tkanina nie brudzi się tak łatwo i jest łatwiejsza do czyszczenia
  • Zachowanie oddychalności materiału

Czy jest bezpieczne dla środowiska?

Niestety, nie wszystkie rodzaje DWR są przyjazne dla środowiska. Niektóre z nich zawierają szkodliwe dla zdrowia i środowiska związki chemiczne, takie jak perfluorooktanowy kwas (PFOA) lub perfluorooktanowe sulfoniany (PFOS). Dlatego też warto szukać produktów z DWR opartych na bardziej ekologicznych rozwiązaniach, takich jak poliuretanowa (PU) lub polieterowa (PE) membrana.

Jak dbać o DWR? Pielęgnacja kluczem do sukcesu

DWR jest dość trwałym wykończeniem tkanin, ale może ulegać zużyciu w wyniku intensywnego użytkowania lub prania. Aby utrzymać jego skuteczność, należy przestrzegać kilku prostych zasad:

  • Pranie w niskiej temperaturze – wysoka temperatura może uszkodzić tkaninę, dlatego zaleca się pranie w temperaturze poniżej 30 stopni Celsjusza
  • Unikanie stosowania płynów zmiękczających – mogą one uszkodzić DWR i zmniejszyć jego skuteczność
  • Stosowanie odpowiednich preparatów do prania – dostępne są specjalne środki do prania, które pozwalają na odnowienie wykończenia
  • Suszenie na powietrzu – suszenie w suszarce może uszkodzić odzież outdoorową, dlatego najlepiej suszyć tkaninę na powietrzu

Sprawdź także: jak prać softsheel?

Czym jest DWR?

DWR to specjalne wykończenie tkanin, które umożliwia ochronę przed wodą i brudem. Jest to proces nanoszenia na powierzchnię tkaniny substancji hydrofobowej, która powoduje, że woda spływa po niej zamiast wnikać w nią. DWR nie wpływa na oddychalność materiału, co oznacza, że tkanina wciąż może przepuszczać powietrze, a skóra pozostaje sucha i chłodna.

Czy DWR chroni przed deszczem?

Tak, zapewnia ochronę przed wilgocią, w tym deszczem. Dzięki temu krople wody spływają po powierzchni tkaniny zamiast wsiąkać w nią.

Czy DWR zmniejsza oddychalność materiału?

Nie, nie wpływa na oddychalność materiału. Tkanina wciąż może przepuszczać powietrze, a skóra swobodnie oddychać.