Planujesz ekwipunek na najbliższy wyjazd i nie wiesz, czy zabrać niskie czy wysokie buty w góry? Boisz się, że w niskich butach możesz skręcić kostkę, a w wysokich będzie Ci gorąco? Choć odpowiedź na to pytanie nie może być jednoznaczna, nasze wskazówki pomogą Ci dokonać właściwego wyboru i w rezultacie – bezpiecznie przemierzać górskie szlaki.
Wybór butów trekkingowych to kwestia bardzo indywidualna. Wiele zależy od osobistych preferencji, a przede wszystkim od warunków, w jakich mają służyć. Tę decyzję łatwiej podjąć, gdy weźmie się pod uwagę kilka czynników:
- w jakich górach najczęściej się poruszasz?
Preferujesz bardziej “wyczynowe” trasy, czy łagodny spacer po górach? Orla Perć czy coś łatwiejszego? Raczej Tatry czy Beskidy? - jaki jest Twój poziom wysportowania?
Jesteś osobą aktywną na co dzień i lubisz intensywne wędrówki, czy jedziesz w góry się zrelaksować? Biegasz 30 km tygodniowo, czy pierwszy raz od kilku miesięcy udało się wstać od biurka? - jaki rodzaj obciążenia przewidujesz?
Planujesz zabrać duży, wypakowany plecak trekkingowy czy lekki, “jednodniowy” plecak podręczny z najpotrzebniejszymi rzeczami?
Po rozważeniu tych pytań warto przyjrzeć się ogólnym cechom obu rodzajów butów.
Wysokie buty trekkingowe za kostkę – jeżeli stawiasz na bezpieczeństwo
Marsz od schroniska do schroniska przy kilku- lub nawet kilkunastokilogramowym obciążeniu mocno angażuje stawy nóg, a wielogodzinna wędrówka po górach to wymagający wysiłek. Warto pamiętać, że po całym dniu spędzonym na nierównym, skalistym szlaku niestety łatwo o ten jeden fałszywy krok.
Buty trekkingowe z wysoką cholewką bardzo dobrze sprawdzają się podczas kilkudniowych wycieczek z plecakiem ponieważ stabilizują staw skokowy. Dzięki temu jest on znacznie mniej podatny na skręcenia.
Dodatkowo zabezpieczają przed błotem, śniegiem i wilgocią lepiej niż buty niskie. Ten rodzaj obuwia jest najczęściej wybierany przez turystów z prostego powodu – są zwykle bardziej uniwersalne. Zapewniają większą ochronę przed kontuzją w trudnych warunkach i można ich używać w czasie łatwiejszych wędrówek.
Z oczywistych względów są to najlepsze buty trekkingowe na zimę, choć i tutaj znajdą się zwolennicy niskiego obuwia. Nie należy się ich jednak obawiać latem – niektóre modele nawet w cieplejsze dni świetnie spełnią swoją funkcję, dzięki konstrukcji cholewki zapewniającej wysoką oddychalność. Tutaj pomocny może być artykuł: Jak wybrać buty trekkingowe?
Niskie buty trekkingowe (podejściowe)
Waga: 650 g (jeden but w rozmiarze 42)
Waga: 480 g (jeden but w rozmiarze 42)
Buty podejściowe są zwykle sporo lżejsze od wysokich butów turystycznych. Szczególnie dobrze sprawdzają się w cieplejsze dni od wiosny do jesieni (choć jeśli wybierzemy buty niskie z membraną, będą się nadawały nawet w wilgotne warunki). Ten rodzaj obuwia nie zabezpiecza kostki, ale za to zapewnia nieco większą swobodę podczas marszu i przez to pozwala poruszać się szybciej. Chętnie korzystają z niego osoby lubiące szybkie tempo. Lżejsze buty to również nieco mniejsze zmęczenie.
Większość modeli jest wyposażona w tzw. “climbing zone” czyli fragment podeszwy pod palcami z bardzo przyczepną gumą, pozwalającą precyzyjnie stawać na stopniach skalnych. Z tego względu “podejściówki” zwykle są wybierane na krótsze dystanse w stromym, wymagającym uwagi terenie. Dobrze sprawdzają się także po prostu jako lżejsze buty w teren.
Często słyszy się, że “ratownicy TOPR też chodzą w niskich butach”, co ma stanowić argument przemawiający zdecydowanie za butami podejściowymi. Należy jednak pamiętać, że ratownicy to osoby doświadczone, świetnie wytrenowane i doskonale znające górskie szlaki oraz panujące na nich warunki.
Inne buty w Tatry, inne w Bieszczady
Nie znaczy to oczywiście, że masz mieć buty na każdą okazję! Ale z pewnością rodzaj gór, w jakie najczęściej wyjeżdżasz, jest pomocną wskazówką przy wyborze.
Generalnie można przyjąć zasadę, że im wyższe partie gór i bardziej wymagające trasy, tym wyższy i sztywniejszy powinien być but. Właśnie dlatego nie ma jednych konkretnych “butów w Tatry” – to trudność szlaku będzie wyznacznikiem. Inne buty wybierzesz na Orlą Perć, a inne na spacer po zakopiańskich dolinkach.
Jeżeli zwykle wybierasz dobrze utrzymane, krótsze i łagodniejsze szlaki, niskie buty z amortyzowaną podeszwą mogą w zupełności wystarczyć. Chyba że obawiasz się o swoje kostki lub masz już za sobą jakąś kontuzję. Wtedy lepszą opcją zwykle okazują się buty wysokie z mniejszym usztywnieniem podeszwy.
Pamiętaj – czasem lepiej wybrać buty “na wyrost” niż przesadzić w drugą stronę i być nieprzygotowanym do warunków na szlaku.
To jakie w końcu? Niskie czy wysokie?
Choć poszczególne modele butów – zarówno wysokich jak i niskich – mają różne zastosowania, ich ogólne cechy można podsumować tak:
Buty trekkingowe wysokie
- dobre na dłuższe wędrówki z dużym plecakiem
- odpowiednie na wyższe partie gór oraz trudniejsze szlaki
- chronią przed niekorzystnymi warunkami (woda, piasek, śnieg)
- dobrze zabezpieczają kostkę przed skręceniem
- jako jedyne buty górskie są bardziej uniwersalne
Buty niskie – podejściowe
- lżejsze i pozwalające szybko się poruszać
- przyczepne i precyzyjne
- dobre w teren i na krótsze trasy w górach
- zwykle sprawdzają się od wiosny do jesieni
- nie chronią kostki
- łatwiej przemakają (woda może wlać się od góry)
Niezależnie od tego, na który rodzaj obuwia się zdecydujesz, najważniejszy jest jego odpowiedni rozmiar. Jeżeli chcesz uniknąć stłuczonych palców i otartych pięt, koniecznie przeczytaj Jak dobrać rozmiar butów trekkingowych?
Wybierz buty, w których czujesz się pewnie i komfortowo, a wtedy każda wędrówka stanie się czystą przyjemnością.
Autor: Julia Klimek
Masz uwagi? A może chcesz coś dodać? Podziel się z nami swoją opinią!