Wejście na Mont Blanc bez przewodnika? Wskazówki

Mont Blanc to najwyższa góra w Europie Zachodniej, a jednocześnie jedna z najbardziej znanych. Wiele osób marzy o wejściu na jej szczyt. Jednak, aby to zrobić, trzeba się odpowiednio przygotować. Jednym z najważniejszych aspektów jest wybór, czy chce się wejść na Mont Blanc z przewodnikiem, czy bez niego.

Wejście na Mont Blanc bez przewodnika – wady i zalety

Wejście na Mont Blanc bez przewodnika również ma swoje zalety. Oto kilka z nich:

Tańsze koszty

Wejście na Mont Blanc bez przewodnika jest tańsze niż wejście z przewodnikiem. Nie trzeba płacić za usługi przewodnika ani za organizację całego wyjazdu. Dlatego, jeśli budżet jest dla Ciebie ważny, to ta opcja może być dla Ciebie lepsza.

Więcej samodzielności

Wejście na Mont Blanc bez przewodnika oznacza, że ​​możesz podejmować decyzje samodzielnie. Możesz wybierać własną trasę, zatrzymywać się tam, gdzie chcesz itp. Dla niektórych ludzi ta samodzielność jest bardzo ważna.

Więcej wyzwań

Wejście na Mont Blanc bez przewodnika jest trudniejsze i wymaga większych umiejętności. Dla niektórych ludzi jest to właśnie to, co ich motywuje – chęć pokonania trudności.

Oczywiście, wejście na Mont Blanc bez przewodnika ma również swoje wady. Oto kilka z nich:

Większe ryzyko

Wejście na Mont Blanc bez przewodnika zwiększa ryzyko wypadku lub innych nieprzewidzianych sytuacji. Bez doświadczenia i odpowiedniego przygotowania można łatwo popełnić błędy, które mogą mieć tragiczne konsekwencje.

Mniejsza wiedza o trasie

Wejście na Mont Blanc bez przewodnika oznacza, że ​​nie masz wiedzy o trasie, na którą się wybierasz. Możesz przegapić ważne punkty orientacyjne lub nie wiedzieć, jak przejść przez trudne sekcje trasy.

Mniejsza pomoc w organizacji

Bez przewodnika będziesz musiał samodzielnie zorganizować cały wyjazd. Będziesz musiał zarezerwować noclegi, wynająć sprzęt, zorganizować transport itp. Dla niektórych ludzi może to być trudne i czasochłonne.

Wejście na Mont Blanc bez przewodnika – wyzwaniem dla zaprawionych w boju!

Wejście na Mont Blanc to marzenie wielu miłośników górskich wspinaczek. Ale czy rzeczywiście każdy może się na to odważyć? Wejście na Dach Europy bez przewodnika to nie lada wyzwanie, wymagające nie tylko dobrej kondycji fizycznej, ale też wiedzy na temat aklimatyzacji, umiejętności poruszania się po górach, asekuracji i autoratownictwa. Jakie są zatem wymagania i co trzeba wiedzieć przed podjęciem próby zdobycia Mont Blanc?

Formalności przy wejściu na Mont Black bez przewodnika

W Alpach, coraz większa liczba turystów oraz wypadków na szlaku zaowocowała wprowadzeniem nowych przepisów w 2019 roku. Od teraz, aby wejść na górę bez przewodnika, będzie trzeba uzyskać przepustkę w biurze informacji turystycznej. Władze Chamonix wprowadziły nowe wymagania w celu zapewnienia bezpieczeństwa wszystkich turystów.

Jak uzyskać przepustkę?

Aby wejść na szlak na Mont Black, potrzebna będzie teraz przepustka. W biurze informacji turystycznej należy przedstawić plan wejścia oraz potwierdzenie rezerwacji noclegu w Gouter. Jeśli chcesz wspiąć się na Mont Blanc, musisz także przedstawić dokument potwierdzający udział w szkoleniu z zakresu alpinizmu lub posiadać certyfikat ukończenia kursu. Jeśli spełniasz te wymagania, otrzymasz przepustkę, która umożliwi Ci wejście na szlak.

Kontrole i kary grzywny

Władze Chamonix zapowiadają, że będą przeprowadzać kontrole i karać osoby, które nie przestrzegają wymogów. Wszyscy turyści, którzy chcą wejść na szlak, powinni upewnić się, że spełniają wszystkie wymagania przed rozpoczęciem wspinaczki. W przeciwnym razie, mogą zostać ukarani grzywną.

Droga francuska – najpopularniejsza trasa na szczyt

Na wejście na Mont Blanc bez przewodnika najczęściej decydują się turyści podążający tzw. drogą francuską (Gouter). W sezonie trudno się zgubić, ponieważ szlak jest dobrze wydeptany, ale warto wziąć ze sobą mapę i kompas na wypadek nagłej zmiany warunków pogodowych. Na szlaku spotkać można zarówno grupy z przewodnikami, jak i samotnych wspinaczy. Bez względu na to, z którą grupą wyruszysz w drogę, przygotuj się na trudne warunki atmosferyczne, które mogą pojawić się niespodziewanie.

Dojazd i początek wspinaczki

Aby rozpocząć wspinaczkę, należy dojechać do Les Houches. Możesz zostawić samochód na parkingu przy markecie Carrefour, obok informacji turystycznej. Stamtąd leśnym szlakiem po około 3 godzinach marszu dotrzesz do średniej stacji kolejki. Następnie czeka Cię godzinny marsz wzdłuż torów aż do górnej stacji kolejki.

Część trudniejsza – grań Gouter

Po dotarciu do schroniska Tete Rousse rozpoczyna się trudniejszy etap – grań Gouter. Większym wyzwaniem na drodze na Mont Blanc jest kuluar Rolling Stones, w którym zaleca się poruszanie z liną stalową. Warto wziąć przerwę przed przystąpieniem do działania i wrócić do robienia sobie przerw już po zakończeniu trawersu.

Sama grań Gouter to trudności skalne, które dodatkowo często są oblodzone.Trzeba na bieżąco weryfikować kierunek, w którym zmierzamy. W przypadku mgle, niebezpieczne może być zgubienie szlaku, który jest oznakowany tylko czerwonymi kropkami na skałach.

Atak szczytowy

Po przejściu przez grani Gouter, warto zrobić sobie przerwę w nowym schronisku w Gouter. Mając na uwadze możliwe zmiany pogody, zaleca się zabranie ze sobą kuchenki, maty i śpiwora, które mogą przydać się w schronie ratunkowym w Vallot.

Od końca 2018 roku turysta jest zobligowany do noclegu w schronisku Gouter przed atakiem szczytowym.

Jak przygotować się do wejścia na Mont Blanc?

Mont Black nie jest prostą wycieczką. Trzeba się przygotować na nią zarówno ficzynie, jak i sprzętowo.

Kondycja i umiejętności – klucz do sukcesu

Podczas wejścia na Mont Blanc najważniejsze są dobra kondycja fizyczna i umiejętności związane z górami. Bieganie i regularne ćwiczenia na siłowni to świetne przygotowanie do wspinaczki, ale nie wystarczą same siły fizyczne. Potrzebna jest także wiedza na temat turystyki górskiej, takie jak korzystanie z raki i czekanu, techniki linowe, asekuracja i autoratownictwo. Jeśli nie masz jeszcze doświadczenia w tym zakresie, warto zapisać się na kurs lub wziąć ze sobą przewodnika.

Co należy zabrać ze sobą? Sprzęt na Mont Blanc

Gotowa lista rzeczy do zabrania na wyprawę:

 • Kask wspinaczkowy – zapewni ochronę głowy podczas wspinaczki.
 • Raki – konieczne do poruszania się po lodowcu i lodowych graniach.
 • Czekan – przydatny do wspinania się po lodzie i do hamowania podczas zejścia. Dobrze wybraćć lekki model, który sprawdzi się w alpiniźmie klasycznym.
 • Buty trekkingowe – powinny być wygodne, a jednocześnie sztywne i zapewniające dobrą przyczepność.
 • Kurtka i spodnie trekkingowe, bielizna termiczna, rękawice zimowe, czapka – zapewnią ochronę przed wiatrem, deszczem i śniegiem.
 • Plecak – na sprzęt i jedzenie.
 • Lina, uprząż, repy, taśmy, śruby lodowe – przydatne do zabezpieczania i poruszania się po niebezpiecznych fragmentach trasy.
 • Mapa i kompas – do orientacji w terenie.
 • Naładowana czołówka – przydatna w ciemności.
 • Żywność i woda – ważne, aby mieć wystarczającą ilość jedzenia i picia na czas całej wspinaczki.
 • Łopata lawinowa – na wszelki wypadek
 • Termos i kuchenka turystyczna – ciepłe posiłki umilą wędrówkę
 • Okulary lodowcowe – najbezpieczniej z kategorią 4
 • Powerbank – idealny, gdy zabraknie energii
 • Apteczka wraz z kocem termicznym – to także na wszelki wypadek.
 • Śpiwór – komfort cieplny -10 stopni, lekki puch
 • Materac / mata samopomująca – konieczna jest izolacja od podłoża
 • Lekki namiot – przynajmniej jedną noc spędzić w namiocie, jego rozłożenie w ciężkich warunkach może być trudne
 • Menażka – do podgrzania śniegu na wodę

Co zabrać ze sobą do jedzenia i pica?

Ważne, aby jedzenie było lekkie, łatwe do transportu i spożycia oraz dostarczało odpowiedniej ilości energii i składników odżywczych. Przygotowując jedzenie, należy pamiętać o higienie i bezpieczeństwie, aby uniknąć zatrucia pokarmowego.

Oto kilka propozycji jedzenia, które warto wziąć ze sobą:

 1. Batony energetyczne – to łatwe w transporcie i spożyciu źródło węglowodanów i białka, które dostarczą energii na dłuższą trasę.
 2. Suszone owoce – dostarczą fruktozy i innych cennych składników odżywczych, a także wody.
 3. Orzechy i nasiona – bogate w białko, tłuszcze i błonnik, zapewniają długotrwałą energię i sycą na długo.
 4. Śniadania typu instant – kaszki, mleczne ryże, owsianki – wystarczy zalać je wodą i ciepłe danie gotowe
 5. Lizofilizat – gotowe dania, które zajmują niewiele miejsca i są lekkie.
 6. Kabanosy, suszone jerki – zapewnią dużo składników odżywczych.

Jeśli chodzi o wodę – wokół jest dużo śniegu, więc nie ma potrzeby zabierania za sobą dużej ilości wody butelkowanej. Wystarczy podgrzać śnieg. Przydatne są także elektrolity, które można rozpuścić w wodzie i tym samym dostarczyć sobie dodatkowej energii.

Wejścia na Mont Blanc z przewodnikiem – wady i zalety

Wejście na Mont Blanc z przewodnikiem ma wiele zalet. Przybliżmy najważniejsze z nich.

Bezpieczeństwo

Wejście na Mont Blanc może być bardzo niebezpieczne. Z przewodnikiem można uniknąć wielu niebezpieczeństw, które mogą pojawić się na trasie. Przewodnik jest odpowiednio przeszkolony i wie, jakie zagrożenia mogą pojawić się na trasie.

Doświadczenie

Przewodnicy mają wiele doświadczenia w wejściu na Mont Blanc. Dzięki temu mogą pomóc Ci w pokonaniu trudności, jakie mogą pojawić się na trasie. Przewodnik wie, jak podejść do każdej sytuacji i co zrobić, aby przejście było bezpieczne.

Ułatwienie organizacji

Wejście na Mont Blanc z przewodnikiem ułatwia organizację całego wyjazdu. Przewodnik może pomóc w zarezerwowaniu noclegów, przewiezieniu sprzętu itp. Dzięki temu nie musisz martwić się o te kwestie i możesz skupić się na wejściu na szczyt.

Oczywiście, wejście na Mont Blanc z przewodnikiem ma również swoje wady. Oto kilka z nich.

Koszty

Wejście na Mont Blanc z przewodnikiem jest kosztowne. Koszt przewodnika może wynosić nawet kilka tysięcy złotych. Dlatego, jeśli masz ograniczony budżet, to wejście bez przewodnika może być lepszym rozwiązaniem.

Brak samodzielności

Wejście na Mont Blanc z przewodnikiem oznacza, że ​​będziesz zależny od niego. Nie będziesz mógł podejmować decyzji samodzielnie, co dla niektórych ludzi może być problemem.

Jakie są wymagania dla osób chcących wejść na Mont Blanc?

Aby wejść na Mont Blanc, należy mieć dobre przygotowanie fizyczne i doświadczenie we wspinaczce wysokogórskiej. Należy także posiadać odpowiedni sprzęt wspinaczkowy oraz wiedzę na temat warunków pogodowych i lawinowych na szlaku. Jeśli idziesz bez przewodnika konieczna jest także odpowiednia przepustka

Jakie są największe wyzwania podczas wejścia na Mont Blanc?

Wejście na Mont Blanc wiąże się z wieloma wyzwaniami, w tym z trudnymi warunkami pogodowymi, wysoką wysokością oraz potencjalnymi zagrożeniami ze strony lawin i wypadków. Nieodpowiednie przygotowanie fizyczne i brak doświadczenia wspinaczkowego mogą również stanowić poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa.