W góry z psem? Szlaki i przygotowanie

W Polsce coraz więcej osób decyduje się na aktywny wypoczynek na łonie natury, w tym na wędrówki górskie. Jednym z towarzyszy takiej wyprawy może być pies, który z pewnością dostarczy wiele radości i emocji zarówno właścicielowi, jak i innym uczestnikom wędrówki. Jednak pies na szlaku to również poważna odpowiedzialność, która wymaga odpowiedniego przygotowania i uwzględnienia pewnych aspektów. W tym artykule omówimy więc kilka ważnych kwestii związanych z wychodzeniem w góry z psem, w tym wybór odpowiedniej trasy, przygotowanie psa i siebie do wędrówki, a także zasady zachowania na szlaku.

Jak przygotować się na wyprawę z psem w góry?

Przygotowanie się na wyprawę z psem w góry wymaga uwzględnienia kilku kluczowych aspektów. Przede wszystkim należy zadbać o kondycję psa, aby był w stanie pokonać wybrany szlak. Warto skonsultować się z weterynarzem i sprawdzić, czy nasz pies jest w dobrym stanie zdrowia. Dobrze jest również upewnić się, że pies ma aktualne szczepienia oraz odpowiednie leki, takie jak krople na kleszcze i pchły.

Wyprawka dla psa – co zabrać ze sobą?

Ważne jest przygotowanie niezbędnego ekwipunku dla psa, takiego jak smycz, obroża, miska na wodę oraz karma. Należy pamiętać, że w górach warunki atmosferyczne mogą się szybko zmieniać, dlatego warto zabrać ze sobą także kurtkę przeciwdeszczową i koc dla psa.

Gdzie mogę iść w góry z psem? Wskazówki i szlaki

Przed wyjściem w góry warto również sprawdzić, czy szlak, który planujemy pokonać, jest odpowiedni dla psa. Nie wszystkie szlaki nadają się do pieszej wędrówki, ponieważ mogą być zbyt trudne lub niebezpieczne dla zwierząt. Należy zwrócić uwagę na długość i stopień trudności szlaku, a także na to, czy są na nim częste źródła wody dla psa.

W trakcie wędrówki należy pamiętać o zasadach bezpieczeństwa, takich jak trzymanie psa na smyczy oraz unikanie zbaczania ze szlaku. Warto również zwracać uwagę na sygnały wysyłane przez psa, takie jak zmęczenie czy pragnienie, i odpowiednio na nie reagować.

W góry z psem – Beskidy

Tak! Beskidy są górami, w które możesz zabrać psa. Szlaki są tutaj dość łagodne, dzięki czemu pies jest bezpieczny. Nie ma także ostrych odłamków skał, jak jest to w Tatrach. W Beskidy z psem możesz iść np. na Pilsko, Halę Miziową, Szyndzielnię, Klimczok, Górę Żar, Mogielicę, Ćwilin czy Rysiankę.

Mogielica z psem i Polana Stumorgowa

Podejście na szczyt z Przełęczy E. Rydza- Śmigłego wiedzie przez las i zajmuje około 1,5h. Długość trasy to około 3,5 km (z przewyższeniem 485 m). Na szczycie znajduje się wieża widokowa, której remont zakończył się w 2022 roku. Niedaleko znajduje się także Polana Stumorgowa – idealne miejsce na odpoczynek z psem.

Rysianka z psem

Rysianka położona w Beskidzie Żywieckim zachwyca pięknymi wschodami słońca. Możesz zabrać tutaj nie tylko psa, ale i namiot. Noc z psem pod gwiazdami może być ciekawym doświadczeniem. Na szczycie góry znajduje się Schronisko PTTK, w którym możesz zaopatrzyć się w wodę czy wziąć prysznic.

Najpopularniejsza trasa wiedzie z Złatniej Huty i ma około 4,3 km. Na przejście potrzebujesz około 2 godzin.

Rysianka z psem
Wschód Słońca z psem na Rysiance


Góry świętokrzyskie z psem

W górach Świętokrzyskich możesz iść na spacer z psem jedynie szlakiem asfaltowym z Huty Szklanej na Święty Krzyż. Trasa jest krótka (zajmuje około 20 – 30 min) i mało górska. Niestety inne szlaki są zamknięte dla czworonożnych przyjaciół.

A co z Tatrami?

Wycieczki z psem w Tatrach są ograniczone ze względu na ochronę zwierząt dziko żyjących. Wprowadzenie psa na teren Tatr, poza nielicznymi wyjątkami (niektóre szlaki lub pies przewodnik osoby niewidomej lub niedowidzącej) jest karane mandatem w wysokości 500 zł.

W Tatrach na spacer z psem można wejśc do:

  • Dolina Chochołowska do wysokości Schroniska PTTK (Tatry) – 7,5 km, około 2h
  • Droga pod Reglami (Tatry) – ok. 8,5km w jedną stronę czyli ok. 2h
  • Gubałówka 
  • Magura Witowska

Podsumowanie

Wychodzenie w góry z psem to nie tylko doskonała okazja do spędzenia czasu na świeżym powietrzu, ale również poważna odpowiedzialność. Dlatego przed wyprawą warto zadbać o odpowiednie przygotowanie psa i uwzględnić kilka ważnych aspektów, aby wędrówka była dla nas i naszego pupila bezpieczna i przyjemna.

FAQ

Do jakich Parków Narodowych mogę wejść z psem?

Nie możesz wejść do Tatrzańskiego Parku Narodowego (za wyjątkiem Doliny Chochołowskiej). Na liście zakazanych są także: Świętokrzyski Park Narodowy, Pieniński Park Narodowy, Bieszczadzki Park Narodowy.

Do jakich Parków Narodowych nie mogę wejść z psem?

Spokojnie możesz wejść do Karkonoskiego Parku Narodowego, Ojcowskiego Parku Narodowego (ze smyczą), Park Narodowy Gór Stołowych.