Strona Główna » Wiedza » Rodzaje GORE-TEX®-u: jaki GORE-TEX® jest najlepszy?

Masz w ręce dwie kurtki. Obie tej samej firmy, obie z membraną GORE-TEX®. Skąd więc taka różnica w cenie? Membrana GORE-TEX® jest jedna, ale jej zastosowanie różne. Zobacz, co kryje się pod wspólnym hasłem “GORE-TEX®” i czym jest  GORE® Infinium! Na końcu rozprawiamy się też z kilkoma mitami, jakie narosły wokół tej membrany. Sprawdź, jak jest naprawdę! GORE-TEX® – najsłynniejsza z dostępnych na rynku membran, stanowiąca w zasadzie synonim wodoodporności. Producent niechętnie podaje parametry swojego wyrobu – woli po prostu zagwarantować suchość (więc nie tylko szczelność, ale także oddychalność na odpowiednim poziomie). Stąd motto GORE®: Guaranteed to keep you dry. Firma nie dostarcza swojego produktu bezpośrednio do klientów, lecz nawiązuje współpracę z markami, które są w stanie sprostać wyśrubowanym wymaganiom firmy GORE®, a ich końcowe produkty przejdą szereg testów dowodzących ich całkowitej szczelności.  Poznaj rodzaje GORE-TEXU Gdzie znajdziesz metkę GORE-TEX®? W kurtkach, spodniach, rękawiczkach, butach, kapeluszach… Po co tyle produktów? Czy nie wystarczy jedna kurtka, skoro i tak jest już wodoszczelna? GORE® dąży do całkowitego sprostania wymaganiom swoich użytkowników.  Stąd kilka serii produktów finalnych.

Jakie rodzaje GORE-TEX®-u kryje w sobie odzież membranowa?

Skoro membrana zawsze jest taka sama, z czego wynikają różnice? To kwestia materiałów i technologii, które towarzyszą jej w każdej linii odzieży. W zależności od tego, czy priorytetem jest waga, wytrzymałość, wydajność czy sam komfort użytkowania, wyróżnia się trzy podstawowe rodzaje GORE-TEX®:

Membrana GORE-TEX® – wersja podstawowa

Najpowszechniejsza ze znanych wersji membrany – występuje w trzech rodzajach laminatów (2, 2,5 oraz 3 – więcej informacji na temat różnic między poszczególnymi laminatami znajdziesz w artykule Dobra kurtka przeciwdeszczowa). Oferuje wyważony stosunek efektywności do uniwersalności zastosowania produktu, a także – jego ceny. W zależności od zastosowanego laminatu znajdziesz w tej kategorii kurtki przystosowane do codziennego użytku, jak i dedykowane konkretnym aktywnościom (np. te w technologii Paclite®).

GORE-TEX na szlakuUniwersalna wersja membrany GORE-TEX® gwarantuje ochronę przy najbardziej przystępnej cenie

Technologie towarzyszące:

C-KNIT Backer – technologia stosowana w przypadku potrójnego laminatu. Jest to nowa podszewka (na stałe połączona z membraną), która zapewnia z jednej strony przyjemny dla skóry dotyk, z drugiej – efektywnie przyspiesza proces odprowadzania wilgoci od skóry do membrany. Ponadto jej zastosowanie może zmniejszyć masę całej kurtki nawet o 10%! Paclite®  – zastąpienie tradycyjnej podszewki cienkim ochronnym printem znacznie przyspiesza oddychalność, a jednocześnie minimalizuje zarówno masę odzieży, jak i jej objętość po spakowaniu.

Dla kogo?

Dla tych, którzy nie stawiają na jeden rodzaj aktywności, lecz korzystają z całego spektrum możliwości – od okazjonalnych wypadów na trekking w lokalne góry, przez wyjazdy w dalsze i zróżnicowane klimatycznie destynacje, po codzienne korzystanie z roweru i uroków okolicy.

Przykładowe produkty w podstawowej serii GORE-TEX®:

Kurtka Marmot Minimalist scotch

Lekka kurtka Marmot Minimalist

Kurtka Patagonia Triolet

Kurtka Patagonia Triolet Jacket

GORE-TEX® Active

W produktach z tej serii dobór materiałów oraz konstrukcja odzieży nastawione są na jeden priorytet: oddychalność. Stąd lekkość oraz dopasowanie do sylwetki kroje (im bliżej ciała znajdzie się materiał, tym prędzej przejmie wilgoć). Dopasowanie wiąże się również z konieczną w tym wypadku ergonomią stroju używanego przy bardziej intensywnych aktywnościach.

Memrbana GORE-TEX ActiveLinia dla osób stawiających na szybkie tempo, np. dla biegaczy.

Technologie towarzyszące:

ShakeDry™– warstwę zewnętrzną zastąpiono unikatową, hydrofobową powierzchnią trwale odpychającą wodę. Kurtka nie posiada więc praktycznie wcale tkaniny! Uzyskano w ten sposób ekstremalną lekkość i oddychalność. Produkty GORE-TEX® Shakedry™ przeznaczono do intensywnych treningów, gdzie waga odzieży oraz oddychalność są kluczowe.

Dla kogo?

Dla tych, którzy intensywną formę treningu stosują na tyle często i regularnie, że potrzebują wodoszczelnej ochrony, która sprosta znacznie przyspieszonej produkcji wilgoci przez rozgrzane ciało. Dla biegaczy, rowerzystów i miłośników szybkiego tempa.  

GORE-TEX® Pro

Produkty najbardziej zaawansowane technologicznie, które mają na celu sprostanie wszystkim wymogom użytkownika. Oprócz wodoszczelności oferują więc wysoki poziom oddychalności nie rezygnując przy tym z wytrzymałości mechanicznej. Wszystko przy zachowaniu ergonomicznej formy przystosowanej do konkretnej aktywności, np. wspinaczki.  Od sezonu jesień-zima 2020 roku firma Gore wprowadziła dodatkowy “trójpodział” linii Pro, wyodrębniając produkty o najwyższym stopniu wytrzymałości mechanicznej (most rugged), stawiające na oddychalność (most breathable, w tym wypadku gęstość liniowa włókna zeszła z 40 denierów do 30 den) oraz te z elastycznymi fragmentami materiału (GORE-TEX® Pro Stretch). Poszczególne rodzaje wersji Pro mogą być łączone w jednym produkcie, uzyskując najbardziej optymalne rozwiązanie dla aktywności, do której dany produkt jest przeznaczony.  Optymalizacja to oczywiście jedno, ale równie ważną kwestią stała się ekologia produkcji. Dlatego nowa linia Pro powstaje z butelek pet (1000 metrów membrany to około 4 000 butelek na świecie mniej). Z kolei korzystanie z tzw. płynnego farbowania (proces ma miejsce na poziomie polimeru, nie zaś wtedy, gdy tkanina jest już gotowa) pozwala zmniejszyć zużycie wody i emisję dwutlenku węgla (szacuje się, że w przypadku podwójnego laminatu zużycie wody jest nawet o 60% niższe).

Wspinaczka w kurtce z GORE-TEX ProDoskonała oddychalność i zwiększona wytrzymałość – na najbardziej zaawansowane aktywności

Technologie towarzyszące:

Micro Grid Backer – warstwa wewnętrzna odzieży, która dzięki odpowiednio dobranej technice tkania (zastępującej dzianie) jest bardziej wytrzymała mechanicznie, ale lżejsza i przyjemniejsza w dotyku.

Dla kogo?

Dla sportowców mocno zaawansowanych w swojej dziedzinie, którzy oczekują najwyższej jakości, a ze względu na charakter aktywności (wspinaczka, alpinizm) nie mogą rezygnować z wytrzymałości produktu.

Przykładowe produkty w serii GORE-TEX® Pro:  

Kurtka Arcteryx Beta AR Jacket dynasty

Arc’teryx Beta AR

GORE-TEX®GORE-TEX® ActiveGORE-TEX® Pro
Oddychalność✘✘✘✘✘✘✘✘✘✘✘✘
Wytrzymałość✘✘✘

✘✘

✘✘✘✘✘
ZastosowanieZróżnicowane aktywności outdoorowe – od hikingu, przez długotrwały trekking po okazjonalne zastosowanie w podróży. Uniwersalne zastosowanie przy najbardziej przystępnej cenie. Intensywny wysiłek fizyczny nie narażający odzieży na uszkodzenia i przetarcia. Bieg, jazda na rowerze – aktywności oznaczające wzmożoną produkcję wilgoci Zaawansowane aktywności fizyczne wymagające najwyższych parametrów oddychalności oraz wytrzymałości mechanicznej. Wspinaczka, alpinizm, wysokogórska turystyka zimowa

 

Co to jest GORE®Infinium i czy ma coś wspólnego z membraną GORE-TEX®? 

Ma. W skrócie można powiedzieć tyle, że wszystko, co nie jest membraną GORE-TEX®, jest od niedawna GORE® Infinium. Firma GORE® wychodzi ze swojej rynkowej strefy komfortu. Ma do zaoferowania znacznie więcej niż tylko wodoszczelność, jednak – by dostatecznie zaznaczyć to w outdoorowym świecie stawiającym znak równości między marką a ochroną przed wilgocią – przygotowała rebranding. Pojawia się nowa kategoria z charakterystyczną, białą metką. Jakie produkty objęła nowa seria GORE®Infinium?  Co to jest GORE Infinium? Mówiąc najogólniej – te, które nie są wodoszczelne, ale zapewniają szeroko rozumiany komfort na wielu polach (nie tylko dotyczących aktywności fizycznej). Najważniejsze cechy w kategorii Infinium to: termika, wiatroszczelność, oddychalność i wygoda, przy czym oczywiście nie muszą występować razem. Tutaj właśnie ukrył się słynny Windstopper! Na białej metce pojawiać będą się więc dopiski, np. Thermium, Windstopper czy Stretch. Od tej pory firma GORE® zapowiada dwutorowy rozwój obu linii – nowej, pod białą banderą GORE®Infinium, i doskonale już wszystkim znanej, wodoszczelnej, z niezmienną czarno-złotą metką.

Buty z membraną GORE-TEX® – na różne pory roku i różne zastosowanie

Generalnie jest Ci ciepło, ale stóp już nie czujesz? Stopy mają nieco inne potrzeby termiczne niż reszta ciała. Dlatego GORE® przygotowało kilka zestawów ze swoją membraną. Tak, by zapewnić komfort na co dzień, także przy bardziej sprzyjających warunkach pogodowych (GORE-TEX® Extended Comfort), by zadbać o termikę zimą (GORE-TEX® Insulated Comfort) oraz aby umożliwić szerokie, uniwersalne zastosowanie (GORE-TEX® Performance Comfort). W jakich butach znajdziesz poszczególne technologie membrany? Buty z GORE-TEX

GORE-TEX® Extended Comfort – ochrona ze zwiększoną oddychalnością

Modele butów z tym oznaczeniem stawiają na oddychalność – pod jej kątem dobrano zarówno materiały, jak i konstrukcję buta. Rozwiązania takie stosuje się w obuwiu przeznaczonym do biegów przełajowych, lekkich wycieczek lub butów typowo lifestylowych, z których chcemy korzystać w cieplejszych porach roku lub w warunkach miejskich, gdzie częściowo przebywamy w zamkniętych pomieszczeniach.

Buty Scarpa Mojito Trail GTX icefallButy Scarpa Mojito Trail

Buty Asolo z membraną

Całoroczne buty trekkingowe Asolo Greenwood dzięki tej membranie (mimo pełnej skóry) dedykowane są też na cieplejsze miesiące

GORE-TEX®  Insulated Comfort – gdy temperatury spadają

Membrana, dzięki swojej wiatroszczelności oraz ochronie przed wyziębiającą wilgocią, znacząco wpływa na komfort cieplny. Nie ma jednak zdolności izolacji i kumulowania ciepłego powietrza. Dlatego w obuwiu przeznaczonym na warunki zimowe stosowana jest dodatkowa warstwa ociepliny – syntetycznej i sprawnie przewodzącej wilgoć. Buty z tą technologią sprawdzą się zimą, są też szczególnie cenione w obszarach wysokogórskich i warunkach alpejskich. Buty Scarpa Mont Blanc GTX lake blue

Buty wysokogórskie Scarpa Mont Blanc

Ocieplane buty wysokogórskie

Buty wysokogórskie La Sportiva Nepal Evo

GORE-TEX® Performance Comfort – uniwersalne i skuteczne rozwiązanie większości potrzeb

Wersja najbardziej uniwersalna z dostępnych. Znajdziesz ją w zdecydowanej większości modeli, ponieważ sprosta wymaganiom niejednej aktywności i oprze się naprawdę ciężkim warunkom pogodowym. Stosowana w obuwiu użytku codziennego, turystycznym, podejściowym, typowo trekkingowym i nie tylko!   Skórzane buty trekkingowe

Buty trekkingowe Meindl Kansas

Buty Asolo Drifter GV EVO

Buty trekkingowe Asolo Drifter

 

Mity o membranie GORE-TEX®… i fakty mniej oczywiste

Powyższy przegląd nie wyczerpuje wszystkich pytań, jakie mogą się nasunąć na temat rodzajów membrany GORE-TEX®. Sama membrana jest używana tak powszechnie i – często – nieświadomie, że narosło wokół niej sporo mitów. Poniżej przedstawiamy listę pytań lub wątpliwości, z jakimi często spotykamy się w sklepie. Oczywiście – w pakiecie z odpowiedziami!

Pranie membrany uszkadza ją, trzeba więc to robić jak najrzadziej.

Absolutnie nie! Istotą funkcjonowania membrany są mikropory, które muszą być drożne, by spełniały swoją rolę. Nie ma więc uzasadnienia dla unikania prania tego typu odzieży, szczególnie, że na rynku jest dostępnych mnóstwo środków do prawidłowej pielęgnacji ciuchów z membraną. Proces nie odbiega niczym od standardowego prania. Po prostu nie używaj płynów zmiękczających!

Taka niby dobra, a przeciekła – pod kurtką było zupełnie mokro!

Produkty GORE® przechodzą szereg laboratoryjnych testów zanim trafią na rynek. Ogromna większość reklamacji odzieży i butów membranowych jest na drodze tych samych testów odrzucana. Z czego wynikają przypadki rzekomego “przeciekania” membrany GORE-TEX®? Najczęściej jest to kwestia mylnej identyfikacji wilgoci znalezionej pod odzieżą jako deszczu, kiedy w rzeczywistości jest to… pot. Żadna membrana, nawet ta o najbardziej wyśrubowanych parametrach, nie odprowadza wilgoci tak szybko jak ludzka skóra! Jeśli wilgotność powietrza jest wysoka, lub jeśli różnica temperatur nie jest zbyt duża, a wysiłek bardzo intensywny (forsowne podejście lub bieg), para wodna produkowana w większych ilościach może nie zdążyć przedostać się przez membranę na zewnątrz. Jeśli się skropli – nie ma już na to szans. Efekty często są interpretowane jako deszcz lub śnieg, który dostał się pod rzekomo szczelne ubranie.  Kurtka z GORE-TEX

Skoro mam stuprocentowo szczelną membranę, to po co mi jeszcze dodatkowa impregnacja?

Aby membrana mogła funkcjonować, należy zachować hydrofobowość warstwy zewnętrznej naszej odzieży. Jeśli materiał wierzchni nasiąknie wodą, membrana nie będzie miała “dokąd” przekazać wilgoci odprowadzanej od ciała. W rezultacie wilgoć ta (już w postaci potu) szybko może zacząć zaburzać nasz komfort. Dlatego ważne jest impregnowanie odzieży membranowej. Po zakupie oryginalna impregnacja powinna znieść użytkowanie i pranie. Jeśli jednak zauważymy po dłuższym czasie, że woda na powierzchni odzieży nie zbiera się w foremne krople, należy ponownie ją zaimpregnować. Jak? Wybierz odpowiedni impregnat (dostępne są w spray’u oraz w płynie). Polecamy wersję w spray’u, ponieważ dzięki niej nanosimy impregnat tylko na warstwę zewnętrzną (staraj się robić to równomiernie). Po przeschnięciu niektóre impregnaty należy jeszcze “aktywować” wyższą temperaturą. Najlepsza jest suszarka bębnowa, jednak zwykła suszarka do włosów lub żelazko (używane przez czystą szmatkę!) też zdadzą egzamin. Potrzebujesz więcej szczegółów? Znajdziesz je w naszym tekście Pielęgnacja odzieży outdoorowej Jeśli po prześledzeniu całego tekstu nadal czujesz niedosyt, napisz, co jeszcze pozostaje tajemnicą, lub co moglibyśmy doprecyzować. Postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości!

Udostępnij