Preppers, czyli kto? Jak zostać preppersem?

Jesteś gotowy na to, co przyniesie przyszłość? Czy wiesz, jak przetrwać w sytuacjach kryzysowych? Jeśli te pytania wywołują w tobie ciekawość lub obawę, to warto poznać świat preppersów. To grupa ludzi, którzy przygotowują się na wszelkie ewentualności, i możesz do nich dołączyć! W tym artykule dowiesz się, kim są preppersi, jak zostać jednym z nich oraz na co się szykują. Przygotuj się na fascynującą podróż po świecie preppingu!

Kim jest preppers?

Preppersi, zwani też survivalistami, to osoby, które angażują się w przygotowania na różne sytuacje kryzysowe, takie jak katastrofy naturalne, pandemie, wojny czy ekonomiczne trudności. Słowo „prepper” pochodzi od angielskiego „to prepare”, czyli przygotowywać się. Ideą preppingu jest zdobycie wiedzy i umiejętności oraz gromadzenie zapasów, które mogą być niezbędne do przetrwania w trudnych czasach.

Preppersi nie są ekstremistami ani paranoikami, jak czasami bywa przedstawiani w mediach. To zwykli ludzie, którzy pragną być samowystarczalni i gotowi na wszelkie ewentualności. Są to osoby o różnych zainteresowaniach i zawodach, które łączy wspólny cel – bezpieczeństwo swoje i swoich bliskich.

kto to preppers

Jak zostać preppersem? Przygotuj się na każdy kryzys

Jeśli zastanawiasz się, czy warto zostać preppersem, odpowiedź brzmi: tak! Przygotowanie na wszelkie ewentualności może być bardzo wartościową umiejętnością, zwłaszcza w dzisiejszych niepewnych czasach.

Pierwszym krokiem jest zdobycie wiedzy na temat różnych aspektów preppingu. Przeczytaj książki, artykuły i materiały online dotyczące survivalu, pierwszej pomocy, rolnictwa, oraz innych umiejętności przydatnych w sytuacjach kryzysowych. Zdobycie wiedzy to podstawa każdej przygotowanej osoby.

Zastanów się, na jakie sytuacje chciałbyś być przygotowany. Czy zależy ci na zdolności przetrwania w dziczy, czy może bardziej interesuje cię przygotowanie do ewentualności ekonomicznych? Określenie celów pomoże ci dostosować swoje przygotowania do konkretnych potrzeb.

Gromadzenie żywności i sprzętu

Przygotowanie się do kryzysu może być kosztowne, ale nie musi tak być. Stwórz budżet i zacznij gromadzić zapasy oraz sprzęt stopniowo. To umożliwi ci równomierne rozłożenie kosztów na przestrzeni czasu.

Preppersi zwykle gromadzą zapasy żywności, wody, lekarstw, narzędzi, latarki, ubrań, oraz innych niezbędnych rzeczy. To może być proces stopniowy, polegający na regularnym dokupowaniu potrzebnych produktów.

Praktyczne umiejętności oraz plan awaryjny

Niezbędne jest opanowanie praktycznych umiejętności, takich jak gotowanie na ognisku, pierwsza pomoc, czy też uprawa własnych warzyw. To właśnie umiejętności mogą okazać się kluczowe w sytuacji kryzysowej.

Ważnym elementem przygotowań jest stworzenie planu awaryjnego. Określ, jakie kroki podejmiesz w przypadku różnych scenariuszy kryzysowych, i przekaz ten plan swoim bliskim, aby wszyscy byli na to przygotowani.

Na co się szykują preppersi?

Preppersi przygotowują się na różne sytuacje, w tym na poniższe.

Katastrofy naturalne

Tornado, powódź, huragan czy trzęsienie ziemi – to tylko niektóre z przykładów katastrof naturalnych, na które preppersi chcą być przygotowani. Posiadanie zapasów żywności, wody i środków pierwszej pomocy może uratować życie w takich sytuacjach.

Pandemie

Ostatnia pandemia COVID-19 pokazała, jak ważne jest posiadanie zapasów żywności i środków higieny osobistej. Preppersi starają się być gotowi na podobne sytuacje w przyszłości.

Sytuacje ekonomiczne

Kryzys finansowy może wpłynąć na dostępność produktów i usług. Preppersi inwestują w złoto, srebro czy inne surowce, które mogą zachować wartość w trudnych czasach.

Konflikty zbrojne

W przypadku wojny lub zamieszek, preppersi starają się być samowystarczalni pod względem żywności, wody i energii. Odpowiednie przygotowanie może zapewnić im bezpieczeństwo.

Co kupić jako preppers? Lista rzeczy

Jeśli zastanawiasz się, co powinno znaleźć się w twoich zapasach prepperskich, oto lista rzeczy, które mogą być niezbędne:

Żywność średnio i długoterminowa

 • Konserwy
 • Suszone produkty
 • Mąka i ryż
 • Koncentraty owocowe
 • Sól i cukier
 • Produkty długoterminowe (suche owoce, zboża, itp.)
 • Nasiona do uprawy własnych warzyw

Akcesoria do przygotowania żywności

 • Palnik na gaz
 • Ogrzewacz na drewno
 • Naczynia kuchenne
 • Noże i narzędzia do gotowania na ognisku

Woda i jej uzdatnianie

 • Duże zapasy wody pitnej
 • Tabletki do dezynfekcji wody
 • Filtr do oczyszczania wody
 • Zasoby wody deszczowej

Zasilanie awaryjne, oświetlenie i latarki

 • Generator prądu
 • Panele słoneczne
 • Baterie i akumulatory
 • Latarenki na baterie
 • Świece

Inne przydatne rzeczy

 • Apteczka pierwszej pomocy
 • Środki higieny osobistej
 • Amunicja (jeśli jesteś zwolennikiem broni)
 • Narzędzia do naprawy
 • Odzież i obuwie na różne warunki pogodowe

Pamiętaj, że lista ta może być dostosowana do twoich osobistych potrzeb i sytuacji. Ważne jest, aby regularnie sprawdzać i uaktualniać zapasy, aby były zawsze świeże i gotowe do użycia.

Jak zostać preppersem? Podsumowanie

Świat preppingu to fascynujący i wartościowy obszar, który może pomóc ci przetrwać w trudnych czasach. Preppersi to osoby, które nie tylko gromadzą zapasy, ale również zdobywają niezbędną wiedzę i umiejętności. Jeśli zastanawiasz się, czy warto zostać preppersem, odpowiedź jest jednoznaczna – tak! Przygotowanie na wszelkie ewentualności może zapewnić ci spokój i bezpieczeństwo w niepewnych czasach.

Pamiętaj jednak, że prepping to proces stopniowy, który wymaga zaangażowania i planowania. Nie musisz od razu przeobrazić się w eksperta od survivalu. Z czasem, dzięki zdobywanej wiedzy i praktyce, staniesz się coraz bardziej samowystarczalny i gotowy na wszelkie sytuacje. Warto zacząć już dziś, aby być gotowym na to, co przyniesie przyszłość. Odkryj świat preppersów i przekonaj się, że przygotowanie może być zarówno mądre, jak i fascynujące!

FAQ

Czym jest prepping?

Prepping, czyli przygotowywanie się na różne sytuacje kryzysowe, to proces gromadzenia wiedzy, umiejętności i zapasów mających zapewnić bezpieczeństwo i samowystarczalność w trudnych czasach.

Jakie są podstawowe umiejętności preppera?

Podstawowe umiejętności preppera to gotowanie na ognisku, pierwsza pomoc, orientacja w terenie, a także umiejętność zarządzania zapasami żywności i wody.

Czy prepping to tylko przygotowanie do „końca świata”?

Nie, prepping to przygotowanie do różnych sytuacji kryzysowych, nie tylko tych skrajnych. Może to być pomocne w przypadku mniejszych incydentów, takich jak utrata pracy czy krótkotrwałe przerwy w dostawach.

Czy prepperzy używają broni?

Nie wszyscy prepperzy używają broni. To indywidualna decyzja, i nie jest to konieczne do przygotowań prepperskich.