Strona Główna » Aktywności » Podniebnym szlakiem wśród skał? Odkryj Jizerské hory!

Z cyklu: Mniej znane na spokojne wędrowanie

Bryły skalne wznoszące się dumnie ponad lasy. O osobliwych kształtach, które dają nieograniczone pole dla wyobraźni. O zaskakującej ekspozycji, która potrafi przyprawić o zawrót głowy. O efektownych widokach budzących zachwyt, gdziekolwiek nie spojrzysz. Do tego pieniące się kaskady wodne, rozległe torfowiska, powrót do przeszłości za sprawą Krecika oraz palenie czarownic. Już dziś zaplanuj swą podróż w Jizerské hory! 

Ořešník, punkt skalny Ořešník, punkt skalny, fot. Joanna Górna

Góry Izerskie – jedno pasmo górskie, dwa różne krajobrazy

Góry Izerskie są częścią Sudetów Zachodnich i leżą zarówno w Polsce, jak i w Czechach. Krajobraz po stronie czeskiej może poszczycić się bardziej zróżnicowaną rzeźbą terenu. Obfituje w niezwykłe formacje skalne, stromo opadające zbocza, wodospady oraz urozmaicone szlaki z kładkami, mostkami, drabinkami i metalowymi stopniami. Prawdziwą niespodzianką jest też jeden łańcuch – krótki, ale kto by się w ogóle spodziewał!

Jizerské hory wyglądem przypominają nieco Karkonosze z ich monumentalnymi ostańcami: Pielgrzymem, Słonecznikiem czy Trzema Świnkami. Zbudowane są z tego samego granitu i choć niższe, to ekspozycja, z jaką się zetkniesz na skalistych szczytach wyniesionych ponad wypłaszczenia, zaskakuje. Kamienne formacje gwarantują wyborne widoki, od których ciężko Ci będzie oderwać wzrok. 

Poledni kameny, widok z jednej ze skał Polední kameny, widok z jednej ze skał, fot. Joanna Górna

Jizerské hory i najpiękniejsze skalne punkty widokowe

Ořešník, Jizera, Polední kameny, Frýdlantské cimbuří czy Paličník to jedne z najbardziej efektownych punktów widokowych w tym rejonie. Z charakterystycznymi krzyżami (tylko na Polední kameny nie ma) górują nad lasami. Spróbuj wyłonić spośród nich zwycięzcę w kategorii: najlepsza panorama. Łatwo nie będzie! 

Propozycje wycieczek

Jako bazę wypadową najlepiej wybrać Hejnice lub Bílý Potok. Od Świeradowa-Zdroju to ok. 20 km. Możesz zorganizować kilka krótszych wycieczek obejmujących poszczególne ostańce lub ruszyć w dłuższą wędrówkę i poznać większość skalnych perełek za jednym razem (pętla ok. 22 km: Hejnice – Ořešník – wodospad Velký Štolpich – Jizera – Polední kameny – Frýdlantské cimbuří – wodospad Černého potoka – Hejnice). Pozostający na uboczu Paličník najlepiej zaplanować oddzielnie (pętla ok. 10 km: Sedmitrámový most – Paličník –  Sedmitrámový most).

Jizera, widok z punktu skalnego - Jizerské hory Jizera, widok z punktu skalnego, fot. Joanna Górna

O czym warto wiedzieć?

Żeby dostać się na skalne szczyty nie potrzebujesz zaawansowanych umiejętności. Niemniej obycie w terenie i odrobina górskiego doświadczenia przydadzą się. Jest trochę kluczenia wśród skał, wdrapywania po głazach, są też metalowe stopnie, klamry, poręcze i drabinki do pokonania. Jednym słowem zaznasz swego rodzaju wspinaczki po drogach ubezpieczonych. Na górze jest wąsko i miejsce na co najwyżej kilka osób.

Dla wszystkich, ale…

Jeśli masz lęk wysokości i przestrzeni, punkty skalne będą dla Ciebie wyzwaniem. Pewności siebie mogą nieco dodać barierki na górze. Wędrując z dzieckiem, proponuję najpierw wdrapać się solo (jeśli masz taką możliwość) i ocenić, czy poradzi sobie ono z trudnościami. Dla czworonogów, tych bardziej wprawionych, tylko Polední kameny się nadaje. Pies jednak wymaga asekuracji. W zasięgu psich łap jest również Ořešník, ale odradzam. Pamiętaj, że łatwiej wejść, trudniej zejść. 

Paličník, punkt skalny Paličník, punkt skalny, fot. Joanna Górna

Ořešník z amerykańskim akcentem 

Spotkanie na szczycie z amerykańskim komikiem Jay Leno? Spójrz! Kiedyś gospodarz talk-show “The Tonight Show”, dziś wita turystów po czeskiej stronie Gór Izerskich. Z uśmiechem i zadartym podbródkiem zachęca do pokonania ponad tuzina, pnących się pionowo w górę, stopni wykutych w skale. Na górze, oprócz wyśmienitych widoków, czeka na Ciebie skalna platforma pochylona ku przepaści. Emocje gwarantowane! 

oresnik-jay-leno fot. Joanna Górna (L); Źródło TIME (P)

Jizera i panoramiczne widoki

Leży w samym środku Gór Izerskich w otoczeniu pięknego, rzadko porośniętego lasu świerkowego. Częściowo ogrodzona, solidna skała szczytowa serwuje obłędne widoki na wszystkie strony świata. Te zdecydowanie wynagradzają monotonię na szlaku, która ciut wkrada się na odcinkach asfaltowo-żwirowych (jeśli będziesz wędrować z Hejnic przez Ořešník).

W skalnym labiryncie: Polední kameny

Fantastyczne bloki skalne, bez żadnych zabezpieczeń i sztucznych ułatwień, pomiędzy którymi wije się wąska ścieżka. Porozrzucane na dużej przestrzeni tworzą mały labirynt, w którym warto się zagubić i znaleźć swój najlepszy punkt widokowy.

Frýdlantské cimbuří – granitowe miasteczko, czyli coś dla wspinaczy i nie tylko

To imponujące urwisko skalne zrobi na Tobie niemałe wrażenie! Dostanie się na punkt widokowy wymaga odrobiny alpejskich kombinacji i wysiłku. Wędrowcy o zacięciu wspinaczkowym mogą wykorzystać okazję i zarzucić piętkę, ale nie jest to konieczne. Konieczne jest natomiast pokonanie, tuż przed wyjściem na wierzchołek, stromej drabinki metalowej. Szczytowy głaz ogrodzony jest tylko z jednej strony.  

Paličník: “Indiana Jones stajl”

Ten masywny klocek skalny obudzi w Tobie prawdziwego poszukiwacza przygód! Widoki widokami, ale to zawieszony nad głęboką szczeliną, pomiędzy szczytowymi głazami, drewniany mostek jest największą atrakcją tego miejsca. Jestem pewna, że pokonasz go z rozbrzmiewającą w głowie muzyką do Indiany Jonesa!

Ořešník, widok z punktu skalnego Ořešník, widok z punktu skalnego, fot. Joanna Górna

Jizerské hory w wersji “soft”: Bedřichov i okolice

Góry Izerskie po stronie czeskiej cechuje przede wszystkim fantastyczny, skalny krajobraz, który gubi swoją surowość im dalej na południe. W tej łagodniejszej części Jizerskich hor też jest co robić. Polecam zatrzymać się w Bedřichovie. Dlaczego? Powodów jest kilka!

 

Położenie

Bedřichov to zaciszna wieś otulona łagodnymi wzniesieniami i łąkami, z których rozciąga się sielski widok. Znajdziesz tu centrum informacji turystycznej, ze dwa sklepiki spożywcze i kilka obiektów gastronomicznych. Smacznie i w przystępnej cenie zjesz w Penzion UKO.

Wędrówki górskie

Tereny te z jednej strony zachęcają do wylegiwania się na zboczach góry  z książką u boku,  z drugiej zaś oferują bardzo dobrą sieć szlaków oraz ścieżek edukacyjnych i leśnych, które sprzyjają niewymagającym wędrówkom górskim. Są idealne dla rodzin z dziećmi oraz psów (tych młodych również!). 

“Palenie czarownic”

Zwyczaj ten obchodzony jest 30 kwietnia. W praktyce wygląda to tak, że okoliczni mieszkańcy zbierają się wokół ogromnego stosu z kukłami symbolizującymi czarownice, które wraz z nim spłoną. Dzięki temu nikogo w sąsiedztwie nie dotkną złe czary. Obrzędowi towarzyszą pieczenie kiełbasek, piwko i rozmowy przy ognisku. Kameralnie i sympatycznie!  

Muzeum výroby hraček w Albrechticach z Krecikiem na czele

W razie niepogody wędrowanie możesz przenieść pod dach. I wcale nie musisz być dzieckiem, by wybrać się do fabryki drewnianych zabawek! Wystarczy, że lubisz Krecika. Każdy zrozumie.

Ośrodek narciarski

Łagodne zbocza latem usłane łąkami, zimą zamieniają się w stoki narciarskie. Doskonale odnajdą się tutaj początkujący narciarze oraz rodziny z dziećmi, a bardziej zaawansowani miłośnicy nart docenią brak kolejek do wyciągów.

Widok na Bedřichov Widok na Bedřichov, fot. Joanna Górna

Jizerské hory i mój subiektywny ranking: 3 rzeczy, których nie możesz pominąć!

  1. Frýdlantské cimbuří i wdrapanie się na punkt widokowy 
  2. Paličník z mostkiem na wysokości w połączeniu z drugim śniadaniem pod skałą
  3. Spotkanie z Jay Leno na Ořešníku i ostudzenie emocji przy wodospadzie Velký Štolpich  

 

W ramach podsumowania napiszę tak: w jednych Sudetach po sąsiedzku mieszkają Państwo Karkonosze i Państwo Jizerské hory. Państwo Karkonosze od lat piękni i znani, przez co tłumnie odwiedzani. Państwo Jizerské hory w cieniu górskich celebrytów, prowadzą spokojniejsze, ale równie ciekawe życie. Może zaryzykujesz i zamiast wracać pod znany adres, sprawdzisz następnym razem nowy?

W ramach cyklu „Mniej znane na spokojne wędrowanie” przeczytaj także: 
Góry Bialskie i Złote – Sudecki koniec świata
Kraina górskich wysp i wysepek? Poznaj magiczny Beskid Wyspowy!
Beskid Mały o wielkich możliwościach!
Kráľovohoľské Tatry – dzikie oblicze Niżnych Tatr
Griaß Enk! Zielona Styria wita w Austrii
O bajkowej krainie, w której spotkasz setki susłów. Muránska planina!

Autorka: Joanna Górna

Udostępnij