Muránska planina – piękno natury na Słowacji

Muránska planina to jeden z najpiękniejszych rejonów na Słowacji, pełen unikalnych form skalnych, jaskiń i lasów. Jest to również doskonałe miejsce dla miłośników turystyki, narciarstwa i wspinaczki górskiej. W tym artykule dowiesz się więcej o tym regionie i dlaczego warto go odwiedzić.

Czym jest Muránska planina?

Muránska planina to region geograficzny na Słowacji, który obejmuje masyw górski złożony z wapienia i dolomitu. Znajduje się w środkowej części kraju, na granicy regionów Banská Bystrica i Rožňava.

Atrakcje turystyczne Murańskiej Planiny

Muránska planina to doskonałe miejsce dla miłośników turystyki górskiej. Znajdują się tutaj liczne szlaki turystyczne o różnym stopniu trudności, które prowadzą przez malownicze krajobrazy, lasy i jaskinie.

Jaskinie

Muránska planina jest słynna z pięknych jaskiń, takich jak:

 • Jaskinia Stary Młyn
 • Jaskinia Bystrianska
 • Jaskinia Bystrá
 • Jaskinia Korytárska
 • Jaskinia Zlá diera

Wizyta w tych jaskiniach to niesamowite doświadczenie, podczas którego można podziwiać unikalne formacje skalne i kryształy.

Sysľovisko Biele vody – susłowisko

Jeśli chcesz zobaczyć niezwykłe zwierzęta, które nie boją się człowieka i chętnie jedzą prosto z Twojej ręki, koniecznie musisz odwiedzić polanę Veľká lúka-Piesky. To absolutnie wyjątkowe miejsce, gdzie można spotkać setki rozbieganych susłów, które z pewnością rozczulą Twoje serce.

Wakacyjna przygoda z susłami na Słowacji

Latem, w ciepłe i słoneczne dni, susły są najbardziej aktywne i pełne energii. Wystarczy zaopatrzyć się w kilka słoneczników, marchewek lub jabłek i udać się na polanę. Gdy usiądziesz i rozpoczniesz jedzenie, w mgnieniu oka otoczą Cię susły, które chętnie jedzą prosto z Twojej ręki.

Na polanie Veľká lúka-Piesky można również spotkać wiewiórki ziemne, sympatyczne osły oraz stada owiec. To piękne miejsce, gdzie można odpocząć i zrelaksować się wśród natury. Jeśli chcesz zobaczyć susły w akcji, koniecznie odwiedź Sysľovisko Biele vody.

Ciekawe zachowanie susłów

Susły to bardzo ciekawe zwierzęta, które potrafią zachowywać się niezwykle interesująco. W przypadku zagrożenia, susły ostrzegają swoich towarzyszy, gwiżdżąc i stając na baczność. Wtedy też można zobaczyć całą grupkę susłów, wpatrujących się w dal swoimi brązowymi ślepiami.

Szczyty górskie

Muránska planina jest również doskonałym miejscem dla wspinaczy górskich. Są tutaj liczne szczyty, takie jak:

 • Muráňska hora
 • Sokolia dolina
 • Plesnivec
 • Muránska planina

Wspinaczka na te szczyty to niezapomniane doświadczenie, które pozwala na podziwianie piękna przyrody z góry.

Park Narodowy Muránska planina

Muráńska planina to również park narodowy, który obejmuje obszar około 20 000 hektarów. Jest to miejsce o wyjątkowej florze i faunie, z licznymi gatunkami ptaków i ssaków.

Narciarstwo

Muránska planina to doskonałe miejsce dla miłośników narciarstwa. Znajdują się tutaj liczne stoki narciarskie, z których największe i najpopularniejsze to:

 • Ski Centrum Mlynky
 • Ski centrum Bačova Roveň
 • Ski centrum Plešivec

Podsumowanie

Muráńska planina to doskonałe miejsce dla miłośników przyrody, turystyki i sportów zimowych. Znajduje się tam wiele atrakcji turystycznych, takich jak piękne jaskinie i szczyty górskie. Jest to również doskonałe miejsce na wypoczynek i relaks wśród malowniczych krajobrazów i pięknej przyrody.

FAQ

Jak dostać się do Muránskiej planiny?

Najbliższymi miastami, z których można dojechać do Muránskiej planiny, są Rožňava i Banská Bystrica. Można tam dojechać samochodem lub autobusem. Najbliższym lotniskiem jest lotnisko w Koszycach.

Co to jest Murańska Planina?

Murańska Planina to pasmo górskie w środkowej Słowacji, znajdujące się na obszarze Słowackiego Raju. Jest to popularne miejsce turystyczne ze względu na malownicze krajobrazy, wodospady i jaskinie.

Jakie są najważniejsze atrakcje turystyczne na Murańskiej Planinie?

Na Murańskiej Planinie można zobaczyć wiele interesujących miejsc, takich jak wodospady w Suchej Belni, jaskinię Dobszyńską, kaniony w Hornadzie i wiele innych. Są również szlaki turystyczne, które prowadzą przez góry i umożliwiają podziwianie pięknych widoków.