Strona Główna » Wiedza » Mountain Emperor – pingwini puch w akcji

Wpis jest żartem prima-aprilisowym 🙂

Ekskluzywna marka Mountain Emperor, która stawia na puch pingwinów cesarskich, jeszcze w tym roku pojawi się w ofercie Taternika. Czy nowa ocieplina wywoła trzęsienie ziemi na rynku outdoorowym?

Walory puchu wysoko ceni każdy, kto choć raz miał okazję zmierzyć się z zimowymi warunkami w górach. Nie stworzono jeszcze ociepliny, która dorównałaby mu pod względem parametrów. Dotychczas za najlepszy gatunek uznawano puch gęsi o sprężystości dochodzącej do 850 cuin. Jednak najnowsze odkrycie – puch pingwina cesarskiego – może zepchnąć go z piedestału.

Ekstremalne rodzicielstwo

Pingwiny cesarskie, zamieszkujące wybrzeża Antarktydy, zmagają się z ekstremalnymi warunkami. Wychowanie potomstwa w temperaturach dochodzących nawet do -60 stopni i przy wietrze wiejącym z prędkością ponad 100 km/h to naprawdę wyczyn.

Doceniła to amerykańska uczona i himalaistka, dr Michelle Laure z Uniwersytetu Stanu Minnesota, która spędziła wśród pingwinów na Snow Hill Island aż 7 lat. Ubrana od stóp do głów w kombinezon ciężko znosiła mrozy i zazdrościła tym zwierzętom ich naturalnej ochrony. Właśnie to pewnego dnia zainspirowało ją, by wykorzystać pingwini puch w kurtkach przeznaczonych dla alpinistów, himalaistów oraz badaczy wyruszających na najtrudniejsze ekspedycje.

“Zawsze fascynowało mnie to heroiczne zwierzę i jego odporność na najcięższe warunki, jakie może zaserwować przyroda. To prawdziwy imperator zimowych pustkowi. Duch współpracy i wzajemnej zależności, przejmująco widoczny w stadzie pingwinów walczących o przetrwanie antarktycznej zimy, jest bliski również wszystkim ludziom gór. Stanowi więc jeden z fundamentów naszej marki” – komentuje założycielka firmy Mountain Emperor.

pingwiny cesarskie

Pisklę pingwina cesarskiego

Trudne początki

Choć pierwsze próby stworzenia ociepliny idealnej podjęła już w latach 90’, to rzeczywisty przełom pojawił się kilka lat temu, kiedy udało jej się wywalczyć dofinansowanie badań. Największym wyzwaniem okazało się pozyskanie puchu. Tylko pióra kilkumiesięcznych osobników spełniały określone wymagania. Jednak wyskubywanie piór ze zwierząt byłoby nie tylko nieetyczne, ale też nielegalne ze względu na to, że pingwiny cesarskie są bliskie zagrożenia wymarciem.

Należało więc znaleźć inny sposób. Postanowiono przed okresem lęgowym tworzyć specjalne zagrody, gdzie po wykluciu pisklęta mogą bezpiecznie dorastać. Przez pierwsze tygodnie młode są dokarmiane odpowiednią mieszanką białek i węglowodanów, gdyż z powodu braku stałego dostępu do pożywienia śmiertelność na tym etapie jest bardzo wysoka. Podrośnięte pingwiny “gubią” puch, który jest systematycznie zbierany przez specjalnie przeszkolonych pracowników. Po wypierzeniu małe pingwiny są zdolne do samodzielnego pozyskiwania pożywienia, udają się więc na żer wraz z rodzicami, by powrócić po kilku miesiącach do kolonii.

pingwiny cesarskie w zagrodzie
Badaczka osobiście opiekuje się młodymi pingwinami

Taki proces pozyskiwania piór wymaga dużego nakładu środków finansowych i pracy w ciężkich warunkach. Jest przy tym zupełnie nieszkodliwy dla pingwinów, w przeciwieństwie do hodowli gęsi i kaczek, gdzie nierzadko dochodzi do kontrowersyjnych praktyk jak skubanie żywych zwierząt. Właśnie z tego względu marka Mountain Emperor uchodzi za jedną z najbardziej ekologicznych i jednocześnie najbardziej ekskluzywnych na rynku.

Właściwości puchu pingwinów

Pingwini puch odznacza się niewiarygodną sprężystością – aż 1000 cuin – pod względem stosunku stopnia izolacji do wagi jest więc najlepszą poznaną ociepliną. Dodatkowo jest wysoce hydrofobowy, czyli odporny na wilgoć, dlatego nie wymaga dodatkowej impregnacji za pomocą środków chemicznych, które szkodzą środowisku.

Pomysł wykorzystania tej ociepliny testują również inne marki. Plotki głoszą, że pewna znana outdoorowa firma, produkująca odzież z wełny merino, chce wykorzystać puch pingwinów z Nowej Zelandii.

Kolekcja jesienno-zimowa kurtek Mountain Emperor ma się pojawić w ofercie Taternika już pod koniec sierpnia. Czekamy z niecierpliwością! W kolekcji znajdziecie między innymi model Mountain Emperor Forsteri z kapturem oraz lżejszą wersję – kurtkę Aurora w żywej kolorystyce.

 Kurtki Mountain Emperror

 POST BYŁ ŻARTEM Z OKAZJI 1 KWIETNIA (PRIMA APRILIS)

Autor: Julia Klimek

Masz uwagi? A może chcesz coś dodać? Podziel się z nami swoją opinią!

Udostępnij