Strona Główna » Aktywności » Kraina górskich wysp i wysepek? Poznaj magiczny Beskid Wyspowy!

Z cyklu: Mniej znane na spokojne wędrowanie 

Pamiętasz film: “Cast Away: Poza Światem”, w którym główny bohater grany przez Toma Hanksa rozbija się nad Pacyfikiem i trafia na bezludną wyspę? Marzysz choć o jednym dniu spędzonym na takiej wyspie? Z dala od obleganych szczytów i zatłoczonych szlaków, bo nie chcesz czuć się jak w galerii handlowej? Nic prostszego! Weź swojego „Pana Wilsona” i ruszaj w wyjątkowy Beskid Wyspowy! 

Zapraszamy w Beskid Wyspowy

Polana pod Cietniem, fot. Joanna Górna

Beskid Wyspowy – co przyciąga i na co zwrócić uwagę?

Wyspowy charakter pasma

Mknąc zakopianką od strony Krakowa, zwolnij na wysokości Lubnia i kieruj się na Mszanę Dolną. To właśnie w okolicach jej i Limanowej, godzinę od Krakowa, leży ta niezwykła kraina. Tutaj góry nie tworzą zasadniczo długich pasm. Osobliwą cechą regionu są odrębne szczyty porozrzucane wśród delikatnie falujących wzgórz, oddzielone od siebie przełęczami i szerokimi dolinami. Z oddali wyglądają jak wyspy wynurzające się z morza i tylko od Ciebie zależy, na której Twoja noga postanie. 

Wybitność szczytów

Niech Cię nie zwiodą wysokości szczytów. Mimo że do alpejskich im daleko, bo rzędu “tylko” 1000 m, to mogą zaskoczyć niczym fotoradar za zakrętem! Wiele z nich, z uwagi na dużą stromość, której może pozazdrościć niejeden tatrzański wierzchołek, zalicza się do najwybitniejszych szczytów Polski. Duże nachylenie w połączeniu z nierzadko błotnistymi szlakami usłanymi luźnymi kamieniami, daje nam często konkretne, wymagające dobrej kondycji (i butów!), podejście. Moje łydki do dziś trzęsą się na wspomnienie pierwszego zetknięcia z Beskidem Wyspowym, z Lubogoszczą w roli głównej.

Wzniesienia Beskidu Wyspowego

Widok spod Modyni, fot. Joanna Górna

“Morze mgieł”

Niesamowity spektakl, którego nie możesz przegapić w Beskidzie Wyspowym, powstaje w wyniku inwersji temperatury i najczęściej jest grany późną jesienią lub wczesną zimą. Samotne wierzchołki Beskidu Wyspowego, które wyłaniają się niczym wyspy na morzu z zalegającej w dolinach mgły, to prawdziwy majstersztyk, który z pewnością zachwyci Twoje oko!  

Beskid Wyspowy i jego główne wyspy

Królowa jest tylko jedna – Mogielica

Rządzi całą wyspową krainą. Jako najwyższy szczyt Beskidu Wyspowego zaliczana jest do Korony Gór Polski. Stoi na niej wysoka, drewniana wieża widokowa, z której rozciąga się rozległa panorama na sąsiednie wyspy, Gorce, Beskid Sądecki i Tatry. Od samego szczytu urzekną Cię jednak bardziej widokowe polany usytuowane nieco niżej: Stumorgowa i Wyśnikówka (w zależności jaki szlak wybierzesz). Tam obejrzysz tańczące na wietrze trawy i poczujesz chaos we włosach! 

Mogielica zimą

Widok z Ćwilina na Mogielicę, fot. Joanna Górna

Na rozgrzewkę: Łopień

Naprzeciw Mogielicy, oddzielony urokliwą Przełęczą E. Rydza-Śmigłego, leży Łopień. Szczyt płaski jak naleśnik, z dużą polaną Jaworze otoczoną lasem i miejscem na ognisko. Żeby cokolwiek zobaczyć, musisz przejść kilkadziesiąt metrów na południowy stok do polanki Widny Zrąbek. Łopień jest idealnym wyborem, jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z Wyspowym.

Ćwilin – najlepsza panorama i zachód słońca w jednym!

Wchodzisz na szczytową Polanę Michurową i co widzisz? Wszystko jak na dłoni! W mig zapominasz o trudach wymagającego, ale i najszybszego szlaku z Przełęczy Gruszowiec. Rozpal ognisko, wygodnie rozsiądź się na polanie i pałaszując upieczoną kiełbaskę, poczekaj na zjawiskowy zachód słońca. A jak już nasycisz oczy cudownymi widokami, zejdź do przełęczy i wstąp na najlepsze pierogi z jagodami do “Baru pod Cyckiem”. Wyjęty z lat 90-tych, z wnętrzem, które raczej nie trafi do Przewodnika Michelin, ale za to z sympatyczną obsługą i domowym jedzeniem, bez żadnych udziwnień. Bo przecież chodzi o to, żeby było smacznie, prawda? 

Szczebel z pokazem paralotniarzy w tle

Letni poranek z kubkiem aromatycznej kawy w ręku polecam spędzić na Szczeblu, a w zasadzie na polanie pod szczytem, która znajduje się przy czarnym szlaku. Oprócz walorów krajobrazowych, obejrzysz również (przy dobrej pogodzie) niesamowity pokaz lotów paralotniarzy. Podniebne zwiedzanie wysp Beskidu Wyspowego? Dla mnie i Mańka (bo z psami ponoć też się da) brzmi przerażająco, ale dla poszukujących nowych przygód? Czemu nie!  

Paralotnie w Beskidzie Wyspowym

Polana pod Szczeblem, fot. Joanna Górna

Luboń Wielki i gołoborze, czyli atrakcja na miarę wysokogórskiej wędrówki

Pozostając przy pieszej formie eksplorowania wyspowej krainy, Perć Borkowskiego i przejście gołoborzem na Luboń Wielki, to niewątpliwa atrakcja rodem z Tatr. Dla czworonożnych psich górołazów będzie natomiast stanowić ciekawy trening w trudniejszym terenie. Na szczycie znajduje się jedno z dwóch schronisk turystycznych (w całym Beskidzie Wyspowym). Drugie jest na Kudłaczach. Mało, ale dla porównania: Tom Hanks na swojej bezludnej wyspie nie miał żadnego :). Za to w dolinach miejsc noclegowych pod dostatkiem!

Beskid Wyspowy - widoki

Okolice Woli Skrzydlańskiej, fot. Joanna Górna

Śnieżnica w wersji “Highway to hell”

Słynie głównie ze stoku narciarskiego i tras rowerowych, ale mi kojarzyć się będzie już zawsze z zabójczo stromym podejściem z Porąbki, Zagórze. Jeśli uwielbiasz takie wyzwania i solidny wycisk, to wędrówka czarnym szlakiem z pewnością sprosta Twoim oczekiwaniom. Poczujesz każdy palący mięsień ciała, nieraz zamarzysz o butli tlenowej próbując złapać oddech, pion z poziomem się pomiesza, a cały trud… Nie, nie zostanie wynagrodzony przez widoki na szczycie, bo ten jest zalesiony 🙂 Czego się jednak nie robi dla samej satysfakcji! 

Beskid Wyspowy w wydaniu premium  

Mniej uczęszczanymi szczytami pasma, które zaskoczą i jednocześnie będą świetną alternatywą np. w świąteczne dni i długie weekendy, są:

  • Modyń – piękna w zimowej odsłonie. Wierzchołek zalesiony, ale rozległe widoki będziesz mieć spod krzyża milenijnego aż do samego wejścia do lasu (idąc szlakiem od strony Młyńczysk). 
  • Ciecień – jeśli na Szczeblu nie udało Ci się załapać na pokaz paralotniarzy, to na polanie poniżej Cietnia masz drugą szansę. Nie zapomnij zapakować kawiarki do plecaka!
  • Kostrza – wejście i zejście w otoczeniu pięknego starego bukowego lasu.
  • Łopusze Wschodnie – przyjemny spacer przez las i kilka mniejszych wiosek, bez wymagających przewyższeń. Niepozorny szczyt z ładną panoramą. 
  • Jasień  i Kutrzyca – dwa szczyty położone w bliskim sąsiedztwie. Niższa Kutrzyca oferuje więcej walorów krajobrazowych niż Jasień. Na postój z przekąskami idealnie nadają się polany: Folwarczna, Łąki lub Skalne. 

Łopusze Wschodnie z psem

Łopusze Wschodnie i Maniek, który pokazał swoje możliwości w tekście „Z psem w górach? Sprawdź, od czego zacząć!” fot. Joanna Górna

Beskid Wyspowy i mój subiektywny ranking: 3 rzeczy, których nie możesz pominąć!

  1. Wschód / zachód słońca na Ćwilinie.
  2. Pierogi z jagodami polane śmietaną (tę trzeba zamówić oddzielnie) w “Barze pod Cyckiem”.
  3. Szczebel i pokaz paralotniarzy.

Każda wyspa Beskidu Wyspowego to magiczna historia, którą możesz napisać i przeżyć według swojego scenariusza. I to bez tłumu statystów w obsadzie! To jak? Kręcimy epizod pierwszy? 🙂 

W ramach cyklu Mniej znane na spokojne wędrowanie przeczytaj także:

Góry Bialskie i Złote – sudecki koniec świata
Podniebnym szlakiem wśród skał? Odkryj Jizerské hory!
Beskid Mały o wielkich możliwościach
Kráľovohoľské Tatry – dzikie oblicze Niżnych Tatr
Griaß Enk! Zielona Styria wita w Austrii
O bajkowej krainie, w której spotkasz setki susłów. Muránska planina!

Autorka: Joanna Górna

Udostępnij