Jakie kijki w góry? Ranking TOP10

Kijki trekkingowe w górach są niezastąpione dla miłośników turystyki górskiej. Są nie tylko wsparciem na stromych szlakach, ale również doskonałym narzędziem do ćwiczeń całego ciała. Ale jakie kijki trekkingowe wybrać? Jakie są ich rodzaje i na co zwrócić uwagę przy wyborze? Jak korzystać z nich bezpiecznie?

Kijki w góry: ranking TOP10

Sprawdź najciekawsze produkty.

Kije trekkingowe Beon Fold Lite 110-130 cm składane

Doskonałe połączenie luksusowej jakości i przystępnej ceny. Ich niezwykła wygoda oraz błyskawiczna i intuicyjna rozkładalność sprawiają, że stanowią one wybór z górnej półki dla każdego miłośnika wędrówek. Doskonale sprawdzają się w terenie, potwierdzone zarówno w Beskidach, Gorcach, jak i Tatrach.

Ich konstrukcja z lekkiego stopu aluminium 7075, uzyskanego poprzez wypalanie w temperaturze 635°C, gwarantuje nie tylko niską wagę, ale także wyjątkową wytrzymałość. Każdy kijek waży zaledwie 298 g, co sprawia, że stanowią one prawdziwą perełkę wśród lekkich akcesoriów. chwyt wykonany z wysokogatunkowej pianki EVA zapewnia przyjemne uczucie podczas trzymania, eliminując dyskomfort związanego z twardymi plastikowymi uchwytami. Składają się one w mgnieniu oka do niewielkich rozmiarów, gotowe do schowania w bocznej kieszeni plecaka.

Tanie Kijki Trizand 8860 65-140 cm czarny

Kije z wewnętrznym systemem blokowania Salewa Puez Aluminium

Kije trekkingowe VIKING Stig 65-135 cm

Kije 4-segmentowe Fizan Compact 4

Dziecięce kiji trekkingowe Black Diamond First Strike

Black Diamond Distance FLZ

Rękawiczki rowerowe West Biking czarny

Kije trekkingowe karbonowe Beon Elite

Kije trekkingowe Forcalaz MT100 Confort (Dechatlon)

Kijki w góry – jak wyglądają?

Kije trekkingowe, znane także jako kije do wędrówek lub kije do nordic walking, są narzędziem, które pomaga w utrzymaniu równowagi, zwiększa wydajność chodzenia i zmniejsza obciążenie stawów podczas trekkingu. Ich użycie stało się normą dla wielu miłośników gór i szlaków, niezależnie od poziomu doświadczenia.

Podstawowy model kija trekkingowego składa się z kilku części: rękojeści, paska, trzonu (najczęściej składającego się z 2 lub 3 segmentów), i końcówki (lub grotu). Różne modele mogą różnić się materiałem wykonania, wagą, mechanizmem blokującym, i wieloma innymi cechami. Najważniejsze, jednak, jest to, aby kij był dobrze dopasowany do użytkownika i odpowiedni dla planowanej aktywności.

Zalety używania kijów trekkingowych w górach

Kije trekkingowe w górach to nie tylko akcesoria; to narzędzia niezbędne do znacznego poprawienia doświadczenia związanego z wędrowaniem po górach. Te kije zapewniają stabilność i wsparcie, ułatwiając poruszanie się po nierównych terenach i stromych stokach. Pomagają one równomiernie rozłożyć wagę ciała, zmniejszając obciążenie stawów i mięśni. Ponadto kije trekkingowe można także używać do testowania stabilności terenu przed sobą, co zapewnia bezpieczeństwo podczas wędrówki.

Krótka historia kijów trekkingowych

Pierwsze kije były używane już przez starożytnych pasterzy. Z czasem zaczęły być stosowane przez alpinistów. Współczesne kije, wyposażone w technologiczne nowinki, stały się dostępne na szeroką skalę w latach 90.

Podparcie i stabilizacja

Kije trekkingowe zapewniają dodatkowe punkty kontaktu z ziemią, poprawiając twoją stabilność i równowagę, zwłaszcza na trudnych nawierzchniach. Właściwości tłumiące wstrząsy kijów trekkingowych minimalizują wpływ na stawy, zwłaszcza podczas zbiegów.

Rozłożenie obciążenia

Przenoszenie części obciążenia z nóg na górną część ciała pomaga zmniejszyć obciążenie kolan i bioder, co prowadzi do bardziej komfortowej wędrówki. Użycie kijów trekkingowych może pomóc rozłożyć wysiłek, sprawiając, że strome podejścia i zejścia są mniej męczące i pozwalają na dłuższe wędrówki.

Wzmacniają całe ciało

Kijki trekkingowe angażują nie tylko dolne części ciała, ale także górne, pomagając wzmocnić całe ciało.

Rodzaje kijów trekkingowych

Kijki trekkingowe regulowane

Jest to najczęstszy typ kijów trekkingowych, który pozwala na regulację długości kijów, idealny dla osób o różnej wysokości.

Kijki trekkingowe składane

Składane kije trekkingowe, zwane także kijkami składanymi, są projektowane z myślą o wygodzie. Mogą być łatwo dostosowywane do różnych długości i składane do kompaktowych rozmiarów do przechowywania. Te kije doskonale sprawdzają się dla podróżujących i plecakowiczów, którzy cenią sobie przenośność bez kompromisów w zakresie wydajności. Ich regulowana długość sprawia, że są dostosowywane do różnych terenów i nachyleń. W sklepach możesz znaleźć kijki 2-segmentowe, 3 segmentowe oraz 4-segmentowe,

Kijki trekkingowe z wbudowaną amortyzacją

Kije trekkingowe z amortyzacją są wyposażone w wewnętrzne sprężyny lub mechanizmy, które redukują wpływ na nadgarstki i ramiona podczas wędrówek. Kije te są szczególnie korzystne podczas zejść i na skalistych szlakach. Zapewniają one zwiększony komfort i zmniejszają zmęczenie, co sprawia, że są preferowanym wyborem podczas długich wędrówek.

Ultralekkie kijki w góry

Ultralekkie kije trekkingowe są wykonane z lekkich materiałów, takich jak włókno węglowe, aby zminimalizować wagę, którą nosisz podczas wędrówek. Chociaż może nie oferują takiej samej trwałości jak cięższe opcje, są cenione przez tych, którzy priorytetowo traktują prędkość i zwinność na szlaku.

Kije Nordic Walking

Kije Nordic Walking różnią się od tradycyjnych kijów trekkingowych ze względu na ich design i zastosowanie. Mają ergonomiczne rękojeści i unikalne paski nadgarstkowe, które umożliwiają wykonywanie ruchu popychającego przy każdym kroku. Kije te są doskonałe do ćwiczeń całego ciała i poprawiania postawy podczas chodzenia.

Porady dotyczące wyboru kijków w góry

Wybór właściwych kijów trekkingowych ma kluczowe znaczenie dla udanego doświadczenia wędrówki po górach. Przed dokonaniem wyboru należy wziąć pod uwagę następujące czynniki.

Wybór materiału

Kije trekkingowe są zwykle wykonane z aluminium lub włókna węglowego. Kije aluminiowe są trwałe i ekonomiczne, podczas gdy kije z włókna węglowego są lekkie i oferują doskonałe tłumienie wstrząsów.

System blokowania i regulacje

Kije trekkingowe mają różne mechanizmy blokady, takie jak blokady skręcane i blokady dźwigniowe. Wybierz ten, który odpowiada twoim preferencjom. Poszukaj kijów z regulowanymi ustawieniami długości, które pozwolą dostosować je do różnych terenów i twojego wzrostu.

Wybór odpowiedniego uchwytu

Wybierz chwyt, który jest wygodny w dłoni. Popularnymi wyborami są chwyty korkowe, piankowe i gumowe.

Wędrówki górskie z kijami

Prawidłowe użycie kijów trekkingowych w Górach

Prawidłowe korzystanie z kijów trekkingowych maksymalizuje ich korzyści. Postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami:

  • Dostosowanie: Ustaw długość kija zgodnie z terenem. Krótsze kije do podejść pod górę, a dłuższe do zbiegów.
  • Chwyt: Trzymaj kij z luźnym i naturalnym chwytem. Przedramię powinno tworzyć kąt 90 stopni w stosunku do kija.
  • Sadzenie: Umieść kij lekko przed sobą i docisnij go do ziemi. Kij powinien zapewniać wsparcie podczas stawiania stopy.
  • Ruch: Podczas chodzenia pozwól ramionom swobodnie się poruszać i zsynchronizuj ruch z przeciwną nogą.

Podsumowanie

Kijki trekkingowe w górach to niewątpliwie sprzęt, który potrafi znacznie poprawić komfort i bezpieczeństwo wędrówki. Wybór odpowiednich kijów to nie tylko kwestia materiału, z którego są wykonane, ale także ich funkcji i wygody użytkowania. Bezpieczne korzystanie z kijów trekkingowych to przede wszystkim odpowiednie regulowanie długości, przestrzeganie zasad bezpieczeństwa oraz nauka prawidłowej techniki chodzenia.

FAQ

Jakie są zalety używania kijów trekkingowych?

Kijki trekkingowe pomagają utrzymać równowagę, rozłożyć ciężar ciała oraz wzmocnić całe ciało.

Czy warto inwestować w kijki trekkingowe z amortyzacją?

Tak, kijki trekkingowe z amortyzacją mogą być szczególnie korzystne na nierównym terenie, gdyż pochłaniają wstrząsy.

Jak prawidłowo ustawić długość kijów trekkingowych?

Długość kijów trekkingowych powinna być regulowana tak, aby przy chodzeniu ręka była zgięta pod kątem prostym.

Czy kije trekkingowe są naprawdę potrzebne?

Tak, kije trekkingowe są bardzo pomocne podczas wędrówek. Pomagają utrzymać równowagę, redukują obciążenie stawów i mogą zwiększyć Twoją wydajność na szlaku.