Strona Główna » Wiedza » Jaki węzeł do zjazdu jest najmocniejszy?

Black-Diamond-rappeling

Zeszłego lata wspinałem się w Yosemite i na stanowisku rozmawiałem z ekipą z Bozeman (Montana). Zwrócili uwagę na prototypowy sprzęt na mojej szpejarce i wywnioskowali, że jestem z Black Diamonda.

Mój partner i ja wycofywaliśmy się, a oni gapili się jak sroka w gnat. Zapytałem, na co tak się patrzą, więc odpowiedzieli: “Chcemy zobaczyć, jak koleś od QA (inżynier jakości) z Black Diamonda zjeżdża”. A konkretniej – patrzyli na mój węzeł łączący liny do zjazdu.

Każdy rodzaj węzła ma swoje wady i zalety, ale czy jest jeden, który znacząco wyróżnia się wytrzymałością od innych? Poddałem wszystkie trzy węzły (w trzech różnych konfiguracjach średnic lin) serii prostych badań siły zrywania i podałem poniżej kilka podstawowych danych opartych na moich ograniczonych testach.

tabela wytrzymałości węzłów

Spostrzeżenia

  • Podwójny zderzakowy i taśmowy równoległy mają podobne wyniki wytrzymałości
  • Kluczka była najsłabsza – około 20-30% od podwójnego zderzakowego i taśmowego
  • Kluczka wyślizgnęła się nieco przed uszkodzeniem przy około 17.79 kN (liny 10,2 mm) i 8.90 kN (z liną 8,1 mm)

węzeł kluczkawęzeł kluczka

 

węzeł podwójny zderzakowywęzeł podwójny zderzakowy

 

węzeł taśmowy równoległywęzeł taśmowy równoległy

Wnioski

W rzeczywistości wszystkie trzy metody łączenia dwóch lin do zjazdów, które przetestowałem, są całkiem mocne w stosunku do sił charakterystycznych dla typowego zjazdu (masa ciała, trochę wstrząsów przy bujaniu, szarpaniu z poplątanymi linami, niezbyt płynna technika opuszczania itp.)

Kiedy zaczynałem się wspinać, zawsze używałem podwójnego zderzaka, lecz teraz całkowicie przestawiłem się na kluczkę – jest szybka w wiązaniu, całkiem mocna, mniej skłonna do klinowania i łatwa do rozwiązania. I, na koniec – nie ważne jakim węzłem się posługuję, zawsze zostawiam długą końcówkę (co najmniej 30 centymetrów).

Wspinajcie się bezpiecznie,
Kolin Powick

Kolin Powick jest inżynierem mechanikiem pochodzącym z Calgary w Kanadzie. Ma prawie 20 lat doświadczenia jako inżynier i jest dyrektorem działu jakości w firmie Black Diamond od 2002 roku. Kolin nadzoruje testy całego sprzętu Black Diamonda od fazy prototypu po końcowe testowanie gotowych produktów. Jeśli masz pytanie techniczne do Kolina, wyślij wiadomość na askkp@bdel.com, a on SPRÓBUJE odpowiedzieć.

Źródło: https://blackdiamondequipment.com/en_PL/experience-story

Artykuł jest pierwszym z serii dotyczącej testowania sprzętu. Tekst został przetłumaczony za zgodą Black Diamond z bloga QC Lab zajmującego się problematyką kontroli jakości sprzętu wspinaczkowego BD – zawarte w nim opinie są prywatnymi spostrzeżeniami autora. Zalecamy, by wszelkie wątpliwości dotyczące sprzętu i technik konsultować z licencjonowanym instruktorem wspinaczki.

Tłumaczenie: Julia Klimek

Masz uwagi? A może chcesz coś dodać? Podziel się z nami swoją opinią!

Udostępnij