Jak prać kurtki z membraną i buty GORE-TEX?

Kurtki z membraną np. Gore-tex nie należą do tanich. Wiele osób zastanawia się, czy ich upranie nie sprawi, że utracą swoje właściwości. Podobne rozważania dotyczą także woodpornych butów. Przyjrzyjmy się jak zadbać o pielęgnację tego typu odzieży.

Jak prać ubrania z membraną GORE-TEX lub Futurelight?

Nie wahaj się wyprać kurtki z membraną GORE-TEX, mimo często spotykanej opinii, że nie powinno się jej prać. W rzeczywistości, pranie jest konieczne, aby utrzymać właściwości kurtki. Warto jednak postępować ostrożnie i używać delikatnych środków, aby uniknąć uszkodzenia membrany.

Poniższe zasady dotyczą nie tylko najpopularniejszej membrany Gore-tex, ale także innych np. Futurelight, H2No czy Partex.

Kiedy prać?

Jeśli Twoja kurtka wydaje się czysta, powinna być prana co najmniej raz na dwa sezony, lub po jednym intensywnym sezonie. Jeśli kurtka jest mocno zabrudzona lub ma oznaki przepocenia, należy ją przeprowadzić do prania wcześniej.

Jak prać ubrania outdoor np. kurtkę membranową?

Kurtkę należy prać w niskiej temperaturze (do 40 stopni) z użyciem delikatnego detergentu, który nie zaszkodzi membranie. Zaleca się użycie specjalnych środków, takich jak Nikwax Tech Wash lub Granger’s Performance Wash, które są przeznaczone do odzieży technicznej i nie wpłyną negatywnie na membranę. Płyny do płukania lub zmiękczacze tkanin nie są zalecane.

Jak suszyć ubrania z membraną?

Po praniu należy dokładnie wypłukać kurtkę i pozostawić ją do suszenia na powietrzu. Nie należy używać suszarki ani grzejników, ponieważ wysoka temperatura może uszkodzić membranę.

Jak przywrócić właściwości hydrofobowe Gore-tex?

Aby przywrócić właściwości hydrofobowe materiału Gore-Tex, należy przeprowadzić proces impregnacji. Można to zrobić przy użyciu specjalnych preparatów dostępnych w sklepach z artykułami turystycznymi lub odzieżowymi.

Przed impregnacją należy dokładnie oczyścić i wysuszyć ubranie z Gore-Texu. Następnie należy nałożyć preparat impregnujący na powierzchnię materiału, zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Po nałożeniu impregnatu, należy pozostawić ubranie do wyschnięcia w ciepłym i suchym miejscu.

Ważne jest, aby pamiętać, że częste pranie i używanie mogą wpłynąć na zmniejszenie właściwości hydrofobowych materiału Gore-Tex. Dlatego warto regularnie impregnować swoją odzież, aby zachować jej właściwości ochronne i przedłużyć jej żywotność.

Jak właściwie dbać o buty Gore-Tex®

Buty Gore-Tex® są doskonałym wyborem dla aktywnych osób, które potrzebują obuwia, które pozwoli im cieszyć się aktywnością na świeżym powietrzu w każdych warunkach atmosferycznych. Jednak, aby móc cieszyć się swoimi butami Gore-Tex® przez długi czas, należy o nie odpowiednio dbać.

Po pierwsze: nie prać butów Gore-Tex® w pralce

Pierwsza zasada pielęgnacji butów Gore-Tex® brzmi: Nigdy, nigdy nie prać tych butów w pralce. Jeśli zdecydujesz się je wyprać, zniszczysz całą funkcjonalność membrany, jej właściwości i przepuszczalność powietrza, co skutecznie unieszkodliwi funkcję „oddychania” tych butów.

Jak usunąć zabrudzenia?

Aby usunąć zabrudzenia na butach z Gore-Tex, można zastosować następujące kroki:

  1. Oczyść buty z nadmiaru błota lub brudu suchą szczoteczką lub miękką ściereczką.
  2. Następnie zanurz miękką gąbkę w letniej wodzie i delikatnie wyciśnij ją, aby pozbyć się nadmiaru wody.
  3. Nałóż niewielką ilość łagodnego mydła (np. mydła do rąk lub detergentu do tkanin) na gąbkę i delikatnie pocieraj zabrudzone miejsca na butach. Unikaj stosowania zbyt dużej ilości wody lub mydła, aby nie uszkodzić membrany Gore-Tex.
  4. Spłucz buty letnią wodą, aż pozbyć się resztek mydła.
  5. Odcisnąć nadmiar wody z butów i pozostawić je do wyschnięcia na powietrzu w temperaturze pokojowej. Nie suszyć butów na słońcu ani w ciepłym pomieszczeniu, ponieważ może to spowodować uszkodzenie membrany Gore-Tex.

Jeśli zabrudzenia są bardzo uporczywe, można wypróbować specjalistycznych środków czyszczących przeznaczonych do butów z membraną Gore-Tex, dostępnych w sklepach z artykułami sportowymi. Należy jednak pamiętać, aby zawsze przestrzegać instrukcji producenta i nie stosować zbyt silnych środków czyszczących, które mogą uszkodzić buty.

Jak usunąć nieprzyjemny zapach?

Jeśli Twoje buty zaczną śmierdzieć, nie czekaj na cuda, ani nie wrzucaj ich do pralki. Z chlorheksydyną, którą możesz kupić w aptece za grosze, możesz dezynfekować swoje buty, zabijając bakterie, które powodują nieprzyjemny zapach. Wystarczy lekko rozprowadzić chlorheksydynę od środka buta, pod wkładką, pod językiem i wzdłuż ścianek tenisówki. To nie tylko usunie zapach, ale także pomoże w utrzymaniu butów w czystości.

Noszenie czystych skarpetek

Codzienne noszenie czystych skarpetek jest kluczowe dla utrzymania higieny wewnętrznej butów. Idealnym wyborem są skarpety z bawełny w proporcji 70% do 30% poliamidu i elastanu, ale można również wybierać podobne składy.

Używanie dezodorantu do butów

Używanie dezodorantu do butów może być skutecznym sposobem na zwalczanie nieprzyjemnych zapachów. Należy jednak pamiętać, że wybór odpowiedniego produktu jest kluczowy. Tanie dezodoranty często wydzielają obrzydliwy zapach, co w efekcie może pogorszyć sytuację. Dlatego warto wybierać sprawdzone i skuteczne środki, które nie tylko zwalczą nieprzyjemny zapach, ale także pomogą zachować higienę wewnętrzną buta.

Suszenie butów w temperaturze pokojowej

Suszenie butów Gore-Tex® w zbyt wysokiej temperaturze lub przy użyciu suszarki może uszkodzić membranę, co wpłynie na funkcjonalność.

Jak impregnować buty Gore-Tex®?

Jeśli chcesz zachować jakość swoich butów Gore-Tex®, warto zainwestować w dobrej jakości środek do impregnacji. Przed impregnacją należy upewnić się, że buty są czyste i suche. Należy nanieść impregnat na całą powierzchnię butów, zgodnie z instrukcjami producenta. Nigdy nie używaj uszczelniaczy silikonowych do butów Gore-Tex®, ponieważ blokują one dopływ powietrza i uniemożliwiają oddychanie membrany.

Podsumowanie

Prać kurtkę z membraną GORE-TEX można, ale trzeba zachować ostrożność i używać delikatnych środków. Po praniu kurtkę należy suszyć na powietrzu, aby uniknąć uszkodzenia membrany. Zadbaj o swoją kurtkę z membraną GORE-TEX i ciesz się nią przez wiele lat!

FAQ

Czy Gore Tex można prać w pralce?

Tak, kurtki z membraną lub GORE-TEX można prać w pralce, ale należy zachować ostrożność i przestrzegać zaleceń producenta na etykiecie.

Czy można wirować kurtkę z membraną typu Gore Tex?

Nie należy wirować ubrań z membraną