Jak mieć ciepłe ręce zimą? Wybierz rękawice w zależności od aktywności

Zimowa aura może być piękna, ale nie dla naszych rąk. Często zimno sprawia, że trudno nam zachować odpowiednią temperaturę, co prowadzi do mrożenia rąk. Dlatego właśnie warto zaopatrzyć się w odpowiednie rękawice, które pomogą nam przetrwać zimę. W tym artykule przedstawiamy rękawice do aktywności zimowych, które spełnią wymagania każdego z nas.

Dlaczego warto zaopatrzyć się w dobre rękawice?

Przede wszystkim, rękawice chronią nasze dłonie przed zimnem. Ponadto, dobre rękawice zapewniają odpowiednią wentylację, co pozwala na uniknięcie nadmiernej potliwości. Odpowiednio dobrany rozmiar rękawic gwarantuje także komfort i swobodę ruchów, co jest szczególnie ważne podczas aktywności fizycznej.

Rodzaje rękawic w zależności od izolacji termicznej

W przypadku górskich wędrówek czy uprawiania sportów zimowych doskonale sprawdza się stosowanie 2 lub 3 warstw rękawiczek. Wewnętrzna warstwa typu liner przylega do skóry i chroni ją przed niższymi temperaturami. Zewnętrza warstwa memebranowa / softshelowa zapewnia komfort, gdy temperatura spada, pojawia się wiart oraz chroni przed zamoczeniem dłoni. Pomiędzy nimi może pojawić się jeszcze jedna warstwa np. z polaru, która jeszcze bardziej dociepli ręce.

Dzięki warstwom łatwo dostosować rękawice do panujących warunków. Gdy zrobi się cieplej można ściągnąć jedną z warstw, gdy będzie znów zimniej można szybko założyć dodatkowe rękawice.

Podczas ocieplania rąk typ sposobem należy pamiętać, aby zestaw nie był ciasny. Zewnętrzną warstwę trzeba przymierzać na poprzednią, nie na gołą rękę.

Przyjrzyjmy się z czego mogą składać się rękawice warstwowe oraz jakie są polecane modele z każdego rodzaju.

Rękawice typu next-to-skin (liner) – Twoja druga skóra

Rękawice typu next-to-skin to cienkie, dopasowane rękawice, które idealnie przylegają do skóry dłoni. Wykonane są najczęściej z elastycznych i oddychających materiałów, takich jak poliester, nylon czy elastan. Ich główną funkcją jest zapewnienie komfortu oraz dodatkowej izolacji termicznej. Rękawice typu liner są często stosowane jako wewnętrzna warstwa rękawic, podczas gdy na zewnętrzną warstwę nakłada się rękawice ochronne, wodoodporne lub wiatroszczelne.

Rękawice te doskonale przylegają do dłoni, dzięki czemu zapewniają użytkownikowi wygodę i swobodę ruchów. Nie krępują ruchów i nie spadają z rąk, co jest szczególnie ważne w przypadku sportów zimowych, takich jak narciarstwo czy snowboard.

Polecane modele:

  • Black Diamond Heavyweight Wooltechto jednej z najcieplejszych rękawic typu Liner, które nie wymagają warstwy zewnętrznej. Wykonane są z wełny merino, która zapewnia pożądany komfort termiczny.

Rękawice polarowe lub strechowe

Rękawice polarowe są wykonane z miękkiego, ciepłego materiału polarowego, który zapewnia doskonałą izolację termiczną. Rękawice stretchowe natomiast są elastyczne i dopasowują się do dłoni, co zapewnia wygodę i swobodę ruchów. Podczas wyboru ciepłych rękawic zwróć uwagę na ich gramaturę.

Sprawdzają się w górski wędrówkach, ale tylko, gdy nie ma kontaktu z wilgocią oraz wiatru. Mogą stanowić warstwę środkową lub zewnętrzną w zestawie rękawic.

Polecane modele:

Rękawice membranowe i softshellowe

Wiatr i deszcz to najwięksi wrogowie wygodnego i ciepłego spaceru czy wspinaczki w górach. Aby uniknąć nieprzyjemnych skutków związanych z mokrymi i wychłodzonymi dłońmi, warto postawić na odpowiednie rękawice. W przypadku bardziej wietrznych lub ekspozycyjnych warunków, idealnie sprawdzą się rękawice softshellowe z membraną.

Rękawice softshellowe / z membraną to idealne rozwiązanie dla osób, które chcą cieszyć się ciepłymi dłońmi w każdych warunkach atmosferycznych. Taka konstrukcja rękawic skutecznie chroni przed zimnem, wiatrem oraz wilgocią, zapewniając komfort termiczny nawet podczas silniejszych podmuchów wiatru.

Polecane modele:

Najcieplejsze rękawiczki zimowe męskie i damskie

Wybór rękawic ze względu na rodzaj aktywności zimowej

Rękawice do trekkingu zimowego

Rękawice do wspinaczki wysokogórskiej

Rękawiczki na via ferratę

Rękawice narciarskie i snowboardowe

Rękawice do biegania

Czym kierować się przy wyborze rękawic zimowych?

Przy wyborze rękawic zimowych warto kierować się kilkoma czynnikami, które mają wpływ na ich funkcjonalność i skuteczność:

Materiał

Materiał, z którego wykonane są rękawice, ma wpływ na ich izolacyjność i oddychalność. Najlepsze rękawice zimowe są wykonane z materiałów, które skutecznie izolują przed zimnem, takich jak wełna, puch, czy polar. Ważne, aby rękawice były również oddychające, aby uniknąć pocenia się dłoni i zachować komfort noszenia.

Wodoszczelność i oddychalność

Jeśli planujesz aktywność na świeżym powietrzu w wilgotnych warunkach, warto zwrócić uwagę na wodoszczelność rękawic. Najlepsze modele posiadają membranę wodoszczelną, która zapobiega przemakaniu rękawic podczas opadów deszczu lub śniegu.

Długość rękawic

Długość rękawic ma wpływ na ich funkcjonalność i wygodę. Dla osób uprawiających sporty zimowe, takie jak narciarstwo czy snowboard, warto wybierać modele które ochronią całe dłonie

Odporność

Rękawice zimowe powinny być odporne na ścieranie oraz uszkodzenia mechaniczne, aby zapewnić długą żywotność i dobrą ochronę dłoni.

Dodatkowe funkcje

W przypadku wewnętrznej warstwy (rękawice typu liner) warto, aby pozwalały one na korzystanie z ekranów dotykowych. Dzięki temu nie będziesz musiał ich ściągać, by sprawdzić coś na telefonie. W przypadku zewnętrznej warstwy ciekawym dodatkiem są paski materiału, w środku które pomagają założyć rękawice oraz pozwalają na przywieszenie ich przy plecaku. Niektóre modele mają także antypoślizgowe wykończenia.