Strona Główna » Sposób na » Jak prawidłowo dopasować plecak do Twoich pleców?

Selekcja dokonana. Kolejne zbędne sprzęty i odzież opuściły Twój bagaż. Zakładasz plecak (nie byle jaki!) ale okazuje się, że “niezbędne minimum” już teraz robi się nieprzyjemnie odczuwalne. A miało być tak komfortowo…

Dla wygodnego transportu ładunku kluczowy jest właściwy rozkład obciążenia i to jest właśnie sekret konstrukcji najlepszych plecaków. Jednak by spełniał swoją funkcję musi być dobrze dopasowny. Postępuj zgodnie z poniższymi krokami aby przekonać się jak odpowiednia kolejność wykorzystanie pasów regulacyjnych i ich właściwe użycie spowodują, że ten sam ciężar, nagle może być odczuwany jako znacznie lżejszy.

Dopasowanie systemu noścnego1. Obciąż plecak ciężarem zbliżonym do tego, z jakim będzie wykorzystywany w terenie. Poluzuj wszystkie pasy i załóż go na plecy.

Dopasowanie systemu noścnego2. Umieść środek pasa biodrowego na kościach biodrowych i ściągnij. Umieszczony zbyt wysoko może uciskać brzuch zaś zbyt nisko może spowodować otarcia.

Dopasowanie systemu noścnego3. Ściągnij pasy naramienne jednak nie dociągaj ich zbyt mocno. Ciężar plecaka powinien spoczywać głównie na pasie biodrowym.

Dopasowanie systemu noścnego4. Punkty osadzenia szelek powinny znajdować się między łopatkami. Dzięki temu, pasy naramienne okalają barki co przekłada się na komfort

Dopasowanie systemu noścnego

Za długi (A,B) lub zbyt krótki (C,D) system nośny 

A) Osadzenie szelek poniżej łopatek, w rezultacie…
B) Pasy naramienne umieszczone zbyt blisko szyi, co spowoduje otarcia. Szelki wpijają się w pachy.
C) Plecak ma tendencję do odchylania się od pleców.
D) W tym przypadku, regulowane pasy naramienne nie wystarczą. Jedynie dobór systemu nośnego o odpowiedniej długości rozwiąże problem. Deuter proponuje trzy: standardową – bez dodatkowego oznaczenia, SL – skróconą (wersja damska) lub EL – dla osób o wzroście powyżej 185cm. W przypadku większych plecaków zastosuj system regulacji takie jak Vari-Quick lub VariFlex System i odpowiednio go wyreguluj.

Dopasowanie systemu noścnego5. Po dopasowaniu (lub wyborze plecaka o odpowiedniej długości systemu nośnego), zapnij pas piersiowy dopasowując wysokość. Nie zaciskaj go zbyt mocno gdyż może utrudnić oddychanie. Pas piersiowy stabilizuje pasy naramienne i jest standardowym wyposażeniem w prawie każdym plecaku firmy Deuter.

Dopasowanie systemu noścnego6. Dostosuj regulację pasa biodrowego do warunków w jakich się poruszasz – zaciśnij aby uzyskać większą stabilność, poluzuj by uzyskać większą swobodę ruchu. Dociągnij pasy stabilizujące pasy naramienne w przypadku plecaków o większej pojemności. Poluzowane, zapewnią lepszą wentylację transferując obciążenie plecaka na pas biodrowy. Jest to optymalne w trakcie łatwiejszych wędrówek. Bardziej zaciągnięte, zapewnią większą stabilność obciążonego plecaka oraz przeniosą obciążenie na pasy naramienne podczas przemieszczania w trudniejszym terenie.

Podczas dłuższych wędrówek, upewnij się, że odpowiednio wyregulowałeś wszystkie pasy aby dobrze rozłożyć obciążenie plecaka. By w pełni wykorzystać funkcję pasów stabilizujących, w poziomym położeniu powinny zachować kąt między 30° a 45°. W trekingowych plecakach firmy Deuter, możesz wyregulować kąt przez wyższe lub niższe umieszczenie klamry na plecaku. W mniejszych plecakach, pasy spełniają inną rolę. Umożliwiają prawidłowe umiejscowienie systemu nośnego. Poluzuj bądź dociągnij pasy stabilizujące i naramienne by dokładnie dopasować system nośny. W tym przypadku, kąt mógłby być mniejszy bądź nawet ujemny.

Zobacz także artykuł: Jak prawidłowo spakować plecak?

Autor: Julia Klimek

Masz uwagi? A może chcesz coś dodać? Podziel się z nami swoją opinią!

Udostępnij