Strona Główna » Sposób na » Jak dobrze spakować plecak?

Odpowiednie zapakowanie plecaka jest dość proste – przestrzeganie kliku zasad uczyni wędrówkę znacznie wygodniejszą. Właściwe rozmieszczenie zawartości plecaka sprawia, że staje się bardziej stabilny, nie kiwa się na boki i umożliwia optymalne rozłożenie obciążenia przesądzające o komforcie.

Chociaż dobry plecak umożliwia wygodny transport sprzętu, najważniejszym krokiem przy pakowaniu jest pozostawienie zbytecznych rzeczy w domu. Przyjmuje się, że, wysportowana osoba nie powinna nieść więcej niż 20-25% swojej wagi przez dłuższy czas.

Jak spakować plecak

Środek ciężkości plecaka powinien znajdować jak najbliżej ciała, najlepiej na wysokości ramion. W ten sposób jest usytuowany powyżej naszego środka ciężkości i plecak nie będzie nas odchylał w tył.

Jak prawidłowo zapakować plecaki o większej pojemności (powyżej 30l):
Śpiwór, lżejsze przedmioty, takie jak kurtka puchowa umieść w dolnej komorze. Przedmioty o średniej wadze, takie jak odzież, włóż na wierzch, po zewnętrznej stronie. Ciężki ekwipunek- namiot, jedzenie, duże kurtki- powyżej wysokości ramion, blisko pleców

Włóż mniejsze, często używane przedmioty do kieszeni w klapie, skąd będzie można je łatwo wyciągnąć. Aby uniknąć kołysania, dużej powierzchni stawiającej opór wiatrowi lub zawilgocenia, zminimalizuj ilość przedmiotów przytroczonych na zewnątrz i postaraj się, by były jak najmniejsze i najbardziej zwarte.

Miej na uwadze równomierne rozłożenie wagi, w szczególności w bocznych kieszeniach. Używaj worków kompresyjnych, by zachować porządek i ograniczyć objętość transportowanej odzieży.Worki wodoodporne są bezpieczną alternatywą dla zewnętrznego pokrowca przeciwdeszczowego.

źle spakowany plecak

Źle! Plecak mocno ciągnie w tył- to oznacza, że jego środek ciężkości jest zbytnio oddalony od środka ciężkości ciała. Kiedy nosisz ciężki bagaż w ten sposób, trekking szybko zmienia się w torturę. Ciało nieustannie pracuje przeciw wadze plecaka. Ramiona są mocno obciążone.

plecak w łatwym terenieW łatwym terenie
W łatwym terenie (łagodne wędrówki, wyrównany szlak) środek ciężkości bagażu powinien znajdować się wyżej.

rozłożenie ciężaru w plecaku - trudny terenTrudne przejścia
Podczas trudnych podejść (drogi alpejskie, via ferraty) trochę niżej, a zatem bliżej środka ciężkości ciała. Ten system pakowania prowadzi do pozycji bardziej pochylonej w przód, dzięki czemu ułatwia zachowanie równowagi, w porównaniu do środka ciężkości, który spoczywa wyżej.

Zobacz także artykuł: Jak dopasować plecak do twoich pleców?

 

Autor: Julia Klimek

Masz uwagi? A może chcesz coś dodać? Podziel się z nami swoją opinią!

Udostępnij