Strona Główna » Sposób na » Jak dobrać rozmiar butów wspinaczkowych?

Jak prawidłowo dobrać rozmiar butów wspinaczkowych?

Dobrze dobrane buty wspinaczkowe bardzo wpływają na komfort i jakość wspinania, a także na kształtowanie prawidłowych nawyków. Jeśli dopiero stawiasz pierwsze kroki na ścianie i myślisz o wyborze swoich własnych i pierwszych, koniecznie sprawdź, jak dobrać rozmiar butów wspinaczkowych!

Dobrze dobrane buty do wspinaczki – dlaczego to takie ważne?

Nawet najlepszy model buta wspinaczkowego nie będzie Ci dobrze służył, jeżeli będzie źle dopasowany. Zbyt duży sprawi, że będzie Ci dużo trudniej obciążyć stopę na małym punkcie podparcia – but będzie się nienaturalnie wyginał, a Ty będziesz “zjeżdzać” ze stopnia. Zbyt mały może sprawiać ból i zniechęcać do dalszego treningu.

 

Jak rozpoznać za duży but wspinaczkowy?

Przykład źle dopasowanego buta – za bardzo „ugina się” na stopniu

 

Odpowiedni rozmiar buta wspinaczkowego (przykład na ścianie)

W przypadku dobrze dobranego rozmiaru odkształcenie obciążonego buta nie jest tak wyraźne

 

Czy buty do wspinania naprawdę muszą cisnąć?

Bardziej zaawansowani wspinacze dobierają buty tak, by były naprawdę ciasne, co znacznie zwiększa precyzję na małych stopniach. Buty wspinaczkowe dla początkujących mogą być trochę wygodniejsze – na tyle, by ściśle oplatały stopę, ale nie powodowały bólu. Dobór rozmiaru zależy też od rodzaju wspinania – buty do wspinaczki na ściance nie muszą być aż tak dopasowane, jak te, które bierze się w skały.

Znalezienie “złotego środka” może być na początku trudne, szczególnie że konstrukcja buta wspinaczkowego znacznie różni się od konstrukcji buta noszonego na co dzień. Ułożenie stopy też jest całkowicie inne. To naturalne, że but z początku wydaje się za ciasny i sprawia pewien dyskomfort – ale nie martw się, szybko przywykniesz do nowego uczucia.

Jak w takim razie mierzyć buty wspinaczkowe i dobrać optymalny rozmiar?

Buty do wspinaczki przymierzamy bez skarpetek lub w cienkich stopkach do przymierzania obuwia. Najlepiej robić to po południu, kiedy stopy są już trochę zmęczone. Możesz zacząć od swojego rozmiaru “wyjściowego”, czyli tego, który nosisz na co dzień. Przy mierzeniu weź pod uwagę, że buty wspinaczkowe się rozciągają (szczególnie te ze skóry).

1. Zawsze zakładaj oba buty – użyj tasiemek z tyłu, jeśli masz trudności z naciągnięciem buta

2. But musi ściśle przylegać do stopy – sprawdź palcami, czy nigdzie nie ma pustych przestrzeni lub czy materiał się zbytnio nie fałduje (co też oznacza, że but jest za luźny)

Zbyt duży but wspinaczkowy

Źle dobrany rozmiar buta do wspinaczki (za duży)

W źle dopasowanym bucie palce są wyprostowane, materiał nienaturalnie się marszczy, a wgięcie podeszwy może być zniwelowane. 

Odpowiednio dobrany rozmiar butów wspinaczkowych

Dobrze dopasowane buty wspinaczkowe

Przykłady dobrze dopasowanych butów – opinają stopę, a palce mimochodem się podkurczają

 

3. Palce powinny być lekko podkurczone, co ułatwia przełożenie ciężaru na duży palec podczas wspinania

4. Jeżeli masz możliwość, przetestuj buty na fragmencie ścianki wspinaczkowej – spróbuj obciążyć przód stopy

5. But może być na początku niekomfortowy – ważne, żeby nie powodował bólu

6. Porównaj sąsiednie rozmiary jeśli masz taką możliwość

7. Warto przetestować różne modele – nie każdy będzie pasował do Twojej stopy! Jeśli masz wątpliwości, które modele będą odpowiednie na początek wspinania, skorzystaj z naszego poradnika: Jak wybrać pierwsze buty wspinaczkowe

8. Pamiętaj! Buty wspinaczkowe nie służą do chodzenia – nie zrażaj się, jeśli przy paru krokach uwierają. Najważniejsze, by dobrze sprawdzały się we wspinaniu.

Autor: Julia Klimek

Masz uwagi? A może chcesz coś dodać? Podziel się z nami swoją opinią!

Udostępnij