Strona Główna » Sposób na » Jak dobrać rozmiar butów wspinaczkowych?

jak dobrać rozmiar butów wspinaczkowych

Dobrze dobrane buty wspinaczkowe bardzo wpływają na komfort i jakość wspinania, a także na kształtowanie prawidłowych nawyków. Jeśli dopiero stawiasz pierwsze kroki na ścianie i myślisz o wyborze pierwszych butów, koniecznie sprawdź, jak wybrać odpowiedni rozmiar.

Dlaczego to takie ważne?

Nawet najlepszy model buta wspinaczkowego nie będzie Ci dobrze służył, jeżeli będzie źle dopasowany. Zbyt duży sprawi, że będzie Ci dużo trudniej obciążyć stopę na małym punkcie podparcia – but będzie się nienaturalnie wyginał, a Ty będziesz “zjeżdzać” ze stopnia. Zbyt mały może sprawiać ból i zniechęcać do dalszego treningu.

źle dopasowany but wspinaczkowyPrzykład źle dopasowanego buta

 

dobrze dopasowany but wspinaczkowyW dobrze dopasowanym bucie możesz swobodnie stać na małym stopniu

 

Czy buty do wspinania naprawdę muszą cisnąć?

Bardziej zaawansowani wspinacze dobierają buty tak, by były naprawdę ciasne, co znacznie zwiększa precyzję na małych stopniach. Buty wspinaczkowe dla początkujących mogą być trochę wygodniejsze – na tyle, by ściśle oplatały stopę, ale nie powodowały bólu. Dobór rozmiaru zależy też od rodzaju wspinania – buty do wspinaczki na ściance nie muszą być aż tak dopasowane, jak te, które bierze się w skały.

Znalezienie “złotego środka” może być na początku trudne, szczególnie że konstrukcja buta wspinaczkowego znacznie różni się od konstrukcji buta noszonego na co dzień. Ułożenie stopy też jest całkowicie inne. To naturalne, że but z początku wydaje się za ciasny i sprawia pewien dyskomfort – ale nie martw się, szybko przywykniesz do nowego uczucia.

Jak mierzyć buty wspinaczkowe?

Buty do wspinaczki przymierzamy bez skarpetek lub w cienkich stopkach do przymierzania obuwia. Najlepiej robić to po południu, kiedy stopy są już trochę zmęczone. Możesz zacząć od swojego rozmiaru “wyjściowego”, czyli tego, który nosisz na co dzień. Przy mierzeniu weź pod uwagę, że buty wspinaczkowe się rozciągają (szczególnie te ze skóry).

1. Zawsze zakładaj oba buty – użyj tasiemek z tyłu, jeśli masz trudności z naciągnięciem buta

2. But musi ściśle przylegać do stopy – sprawdź palcami, czy nigdzie nie ma pustych przestrzeni lub czy materiał się zbytnio nie fałduje (co też oznacza, że but jest za luźny)

źle dopasowany but wspinaczkowyW źle dopasowanym bucie palce są wyprostowane, a materiał nienaturalnie się marszczy

 

dobrze dopasowany but wspinaczkowyPoprawnie dopasowany but opina stopę i powoduje lekkie podkurczenie palców

 

3. Palce powinny być lekko podkurczone, co ułatwia przełożenie ciężaru na duży palec podczas wspinania

4. Jeżeli masz możliwość, przetestuj buty na fragmencie ścianki wspinaczkowej – spróbuj obciążyć przód stopy

5. But może być na początku niekomfortowy – ważne, żeby nie powodował bólu

6. Porównaj sąsiednie rozmiary jeśli masz taką możliwość

7. Warto przetestować różne modele – nie każdy będzie pasował do Twojej stopy! Jeśli masz wątpliwości, które modele będą odpowiednie na początek wspinania, skorzystaj z naszego poradnika: Jak wybrać pierwsze buty wspinaczkowe

8. Pamiętaj! Buty wspinaczkowe nie służą do chodzenia – nie zrażaj się, jeśli przy paru krokach uwierają. Najważniejsze, by dobrze sprawdzały się we wspinaniu.

Autor: Julia Klimek

Masz uwagi? A może chcesz coś dodać? Podziel się z nami swoją opinią!

Udostępnij