Strona Główna » Sposób na » Jak dobrać rozmiar butów trekkingowych – w sklepie i… przez internet?


“Ważę 86 kg, a buty na co dzień kupuję w rozmiarze 43. Jaki więc rozmiar będę mieć w górskich…?” Nierzadko, jako sprzedawcy, stawiani jesteśmy przed takimi właśnie pytaniami. Tymczasem dopasowanie odpowiedniego rozmiaru nawet “na żywo”, podczas przymiarki w sklepie, nie jest sprawą prostą. Znacznie trudniej jest “trafić” zdalnie, internetowo. Jest jednak kilka sposobów na zminimalizowanie ryzyka błędów. Spójrz, jak dobrać rozmiar butów trekkingowych i stacjonarnie, i w wirtualnej rzeczywistości!

Jak kupować buty trekkingowe w sklepie stacjonarnym, by nie żałować boleśnie swojej decyzji?

  • Nie przejmuj się cyferkami – każda marka stosuje inną numerację. Nawet jeśli na co dzień nosisz rozmiar 39, może się okazać, że pasują Ci buty w rozmiarze 41
  • But może na początku wydawać się zbyt duży – najczęściej jest to wynik przyzwyczajenia do dopasowanych, codziennych butów. To wrażenie mija w trakcie mierzenia, więc nie zrażaj się nim i… przeznacz na przymiarkę nieco więcej czasu!
  • Nie każdy but pasuje do każdej stopy – buty polecane przez znajomego niekoniecznie muszą sprawdzić się w Twoim przypadku, nawet jeżeli nosicie ten sam rozmiar.
  • Przymierz jak najwięcej modeli – wypróbuj nawet te, które na pierwszy rzut oka Ci się nie podobają!

Jak mierzyć buty trekkingowe? Liczy się nawet… godzina!

Najlepiej robić to w godzinach popołudniowych, kiedy stopy są już nieco zmęczone i opuchnięte. Buty trekkingowe nie mogą być tak dopasowane jak te, które nosimy na co dzień – stopy podczas wędrówki nieco zwiększają swą objętość. Do tego podczas zejść w stromym terenie przesuwają się w przód i bez odpowiedniego “zapasu” w bucie możesz boleśnie obić sobie paznokcie.

1. Załóż grubszą skarpetę – najlepiej tę, którą będziesz nosić podczas trekkingu. W naszym sklepie mamy przygotowanych kilka par “grubasków” dla zapominalskich!

2. Wyciągnij z buta wkładkę i stań na niej – przed Twoim dużym palcem powinno znajdować się kilka milimetrów “luzu”. Jeżeli palec dochodzi do końca wkładki, to znaczy, że but jest zbyt mały.

mierzenie wkladki

3. Dobrze zasznuruj but, najlepiej opierając piętę o podłogę, by stopa przesunęła się w tył. Nie pomijaj żadnych przelotek. Możesz mocniej zawiązać sznurówki – podczas chodzenia i tak lekko się poluzują.

dobrze zasznuruj but

4. Wejdź i zejdź po schodach kilka razy szybkim krokiem (nawet co kilka stopni), skorzystaj też z innych elementów przygotowanych w sklepie i zwróć uwagę na:

– trzymanie pięty i kostki – czy pięta nie rusza się zbyt mocno (“pompuje”)? Czy nic Cię nie obciera? Czy czujesz, że but stabilizuje kostkę?
– luz w palcach – czy przy schodzeniu palce nie uderzają o przód buta? czy but nie jest zbyt wąski?
– trzymanie śródstopia – czy nie masz wrażenia, że stopa “pływa” w bucie?

sprawdzawnie wygody buta

 

Spędź w bucie trochę czasu zanim ocenisz faktyczne odczucia – wiele modeli ma w środku wyściółki lub pianki, które muszą najpierw dopasować się do stopy. Jeżeli zastanawiasz się nad dwoma sąsiednimi rozmiarami, bo oba wydają się być dobre – wybierz ten większy. Najczęściej popełnianym błędem jest wybieranie butów zbyt małych, co kończy się kontuzją.

Jak kupować buty w góry przez internet? 

W tym wypadku sytuacja jest zdecydowanie trudniejsza. Dużej selekcji musisz dokonać jeszcze zanim dostaniesz buty w swoje ręce, a co dopiero włożysz na nogi. Wyboru rozmiaru dokonuj jednorazowo do każdego modelu. Przy każdym znajdziesz tabelę z wymiarami podanymi przez producenta, ale także z tymi mierzonymi przez nas ręcznie w sklepie. Jako że w tej grze liczą się milimetry, przygotowaliśmy skuteczną w sukcesach procedurę mierzenia swojej stopy, którą również warto przeprowadzić po południu: 

  1. przygotuj kartkę o formacie A4 i przyłóż ją krótszą krawędzią do ściany 
  2. stań na kartce tak, by pięta mierzonej stopy dotykała ściany 
  3. trzymając ołówek lub długopis prostopadle do kartki obrysuj swoją stopę nie odciążając jej swoim ciałem 
  4. zmierz odległość od najbardziej wysuniętego punktu na pięcie do najbardziej wysuniętego punktu w palcach i porównaj ją z danymi dostępnymi w tabeli rozmiarowej. Pamiętaj, by przed palcami zachować co najmniej kilka milimetrów zapasu. Biorą pod uwagę grubszą skarpetę, nie bój się nawet centymetrowej różnicy między długością swojej stopy a długością wkładki! 

Zakupy internetowe nie oferują też bardzo ważnego waloru przymierzania w sklepie: możliwości porównywania między modelami. Rozmiar buta to jedno, ale jego kopyto szewskie – drugie. Jeśli możesz sobie na to pozwolić, zamów odpowiednie rozmiary kilku różnych modeli i sprawdź, jak wyczuwasz różnicę między nimi. Jeśli wiesz, że potrzebujesz np. butów wyraźnie szerszych, możesz też do nas napisać lub zadzwonić – chętnie podpowiemy, który z modeli może być dla Ciebie dobrym tropem.

A jeśli jeszcze nie wiesz, od jakich modeli w ogóle zacząć mierzenie, poratuje Cię artykuł Jak wybrać buty trekkingowe!

Autorki: Julia Klimek, Iwona Styperek

Masz uwagi? A może chcesz coś dodać? Podziel się z nami swoją opinią!

Udostępnij