“Ważę 86 kg, a buty na co dzień kupuję w rozmiarze 43. Jaki więc rozmiar będę mieć w górskich…?” Nierzadko, jako sprzedawcy, stawiani jesteśmy przed takimi właśnie pytaniami. Tymczasem dopasowanie odpowiedniego rozmiaru nawet “na żywo”, podczas przymiarki w sklepie, nie jest sprawą prostą. Znacznie trudniej jest “trafić” zdalnie, internetowo. Jest jednak kilka sposobów na zminimalizowanie ryzyka błędów. Spójrz, jak dobrać rozmiar butów trekkingowych i stacjonarnie, i w wirtualnej rzeczywistości!
Jak kupować buty trekkingowe w sklepie stacjonarnym, by nie żałować boleśnie swojej decyzji?
- Nie przejmuj się cyferkami – każda marka stosuje inną numerację. Nawet jeśli na co dzień nosisz rozmiar 39, może się okazać, że pasują Ci buty w rozmiarze 41
- But może na początku wydawać się zbyt duży – najczęściej jest to wynik przyzwyczajenia do dopasowanych, codziennych butów. To wrażenie mija w trakcie mierzenia, więc nie zrażaj się nim i… przeznacz na przymiarkę nieco więcej czasu!
- Nie każdy but pasuje do każdej stopy – buty polecane przez znajomego niekoniecznie muszą sprawdzić się w Twoim przypadku, nawet jeżeli nosicie ten sam rozmiar.
- Przymierz jak najwięcej modeli – wypróbuj nawet te, które na pierwszy rzut oka Ci się nie podobają!
Jak mierzyć buty trekkingowe? Liczy się nawet… godzina!
Najlepiej robić to w godzinach popołudniowych, kiedy stopy są już nieco zmęczone i opuchnięte. Buty trekkingowe nie mogą być tak dopasowane jak te, które nosimy na co dzień – stopy podczas wędrówki nieco zwiększają swą objętość. Do tego podczas zejść w stromym terenie przesuwają się w przód i bez odpowiedniego “zapasu” w bucie możesz boleśnie obić sobie paznokcie.
1. Załóż grubszą skarpetę – najlepiej tę, którą będziesz nosić podczas trekkingu. W naszym sklepie mamy przygotowanych kilka par „grubasków” dla zapominalskich!
2. Wyciągnij z buta wkładkę i stań na niej – przed Twoim dużym palcem powinno znajdować się kilka milimetrów “luzu”. Jeżeli palec dochodzi do końca wkładki, to znaczy, że but jest zbyt mały.
Przed palcami jest za mało wolnej przestrzeni – but będzie dobry „na teraz”, ale na szlaku okaże się za mały
Wkładka jest za długa – pięta może nie być dobrze trzymana przez buty, co doprowadzi co najmniej do otarć
Długość wkładki wskazuje, że rozmiar będzie odpowiedni – można przejść do mierzenia!
3. Dobrze zasznuruj but, najlepiej opierając piętę o podłogę, by stopa przesunęła się w tył. Nie pomijaj żadnych przelotek. Możesz mocniej zawiązać sznurówki – podczas chodzenia i tak lekko się poluzują.
4. Wejdź i zejdź po schodach kilka razy szybkim krokiem (nawet co kilka stopni), skorzystaj też z innych elementów przygotowanych w sklepie i zwróć uwagę na:
– trzymanie pięty i kostki – czy pięta nie rusza się zbyt mocno (“pompuje”)? Czy nic Cię nie obciera? Czy czujesz, że but stabilizuje kostkę?
– luz w palcach – czy przy schodzeniu palce nie uderzają o przód buta? Czy but nie jest zbyt wąski?
– trzymanie śródstopia – czy nie masz wrażenia, że stopa “pływa” w bucie?
Zwróć też uwagę na sztywność podeszwy – czy jest odpowiednia do zastosowania, jakie planujesz dla tych butów?
Spędź w bucie trochę czasu zanim ocenisz faktyczne odczucia – wiele modeli ma w środku wyściółki lub pianki, które muszą najpierw dopasować się do stopy. Jeżeli zastanawiasz się nad dwoma sąsiednimi rozmiarami, bo oba wydają się być dobre – wybierz ten większy. Najczęściej popełnianym błędem jest wybieranie butów zbyt małych, co kończy się kontuzją.
Jak kupować buty w góry przez internet?
W tym wypadku sytuacja jest zdecydowanie trudniejsza. Dużej selekcji musisz dokonać jeszcze zanim dostaniesz buty w swoje ręce, a co dopiero włożysz na nogi. Wyboru rozmiaru dokonuj jednorazowo do każdego modelu. Przy każdym znajdziesz tabelę z wymiarami podanymi przez producenta, ale także z tymi mierzonymi przez nas ręcznie w sklepie. Jako że w tej grze liczą się milimetry, przygotowaliśmy skuteczną w sukcesach procedurę mierzenia swojej stopy, którą również warto przeprowadzić po południu:
- przygotuj kartkę o formacie A4 i przyłóż ją krótszą krawędzią do ściany
- stań na kartce tak, by pięta mierzonej stopy dotykała ściany
- trzymając ołówek lub długopis prostopadle do kartki obrysuj swoją stopę dociążając ją swoim ciałem
- zmierz odległość od najbardziej wysuniętego punktu na pięcie do najbardziej wysuniętego punktu w palcach i porównaj ją z danymi dostępnymi w tabeli rozmiarowej. Pamiętaj, by przed palcami zachować co najmniej kilka milimetrów zapasu. Biorąc pod uwagę grubszą skarpetę, nie bój się nawet centymetrowej różnicy między długością swojej stopy a długością wkładki!
Zakupy internetowe nie oferują też bardzo ważnego waloru przymierzania w sklepie: możliwości porównywania między modelami. Rozmiar buta to jedno, ale jego kopyto szewskie – drugie. Jeśli możesz sobie na to pozwolić, zamów odpowiednie rozmiary kilku różnych modeli i sprawdź, jak wyczuwasz różnicę między nimi. Jeśli wiesz, że potrzebujesz np. butów wyraźnie szerszych, możesz też do nas napisać lub zadzwonić – chętnie podpowiemy, który z modeli może być dla Ciebie dobrym tropem.
A jeśli jeszcze nie wiesz, od jakich modeli w ogóle zacząć mierzenie, poratuje Cię artykuł Jak wybrać buty trekkingowe!
Wiesz już jak dobrać rozmiar? Przymierz nasze bestsellery!
Autorki: Julia Klimek, Iwona Styperek
Masz uwagi? A może chcesz coś dodać? Podziel się z nami swoją opinią!