Strona Główna » Sposób na » Jak dobrać rozmiar butów trekkingowych?


Solidne buty trekkingowe mogą przetrwać lata, dlatego tak ważny jest ich prawidłowy dobór. Nikt przecież nie lubi, gdy coś ciśnie, uwiera lub obciera – szczególnie, jeśli poświęcił na to dużą część swojego budżetu.

Jeżeli jeszcze nie wiesz, które buty odpowiadają Twoim potrzebom, możesz skorzystać z naszego poradnika: Buty trekkingowe – jak wybrać? Masz już na oku kilka modeli? Czas na pierwsze przymiarki.

O czym należy pamiętać podczas mierzenia butów:

  • Nie przejmuj się cyferkami – każda marka stosuje inną numerację. Nawet jeśli na co dzień nosisz rozmiar 39, może się okazać, że pasują Ci buty w rozmiarze 41
  • But może na początku wydawać się zbyt duży – najczęściej jest to wynik przyzwyczajenia do dopasowanych, codziennych butów. To wrażenie mija w trakcie mierzenia, więc nie zrażaj się nim.
  • Nie każdy but pasuje do każdej stopy – buty polecane przez znajomego niekoniecznie muszą sprawdzić się w Twoim przypadku, nawet jeżeli nosicie ten sam rozmiar.
  • Przymierz jak najwięcej modeli – wypróbuj nawet te, które na pierwszy rzut oka Ci się nie podobają!

Jak mierzyć buty trekkingowe?

Najlepiej robić to w godzinach popołudniowych, kiedy stopy są już nieco zmęczone. Buty trekkingowe nie mogą być tak dopasowane jak te, które nosimy na co dzień – stopy podczas wędrówki nieco puchną. Do tego w stromym terenie przesuwają się w przód i bez odpowiedniego “zapasu” w bucie możesz boleśnie obić sobie paznokcie.

1. Załóż grubszą skarpetę – najlepiej tę, którą będziesz nosić podczas trekkingu.

2. Wyciągnij z buta wkładkę i stań na niej – przed Twoim dużym palcem powinno znajdować się kilka milimetrów “luzu”. Jeżeli palec dochodzi do końca wkładki, to znaczy, że but jest zbyt mały.

mierzenie wkladki

3. Dobrze zasznuruj but, najlepiej opierając piętę o podłogę, by stopa przesunęła się w tył. Nie pomijaj żadnych przelotek. Możesz mocniej zawiązać sznurówki- podczas chodzenia i tak lekko się poluzują.

dobrze zasznuruj but

4. Wejdź i zejdź po schodach kilka razy szybkim krokiem (nawet co kilka stopni) i zwróć uwagę na:

– trzymanie pięty i kostki – czy pięta nie rusza się zbyt mocno (“pompuje”)? Czy nic Cię nie obciera? Czy czujesz, że but stabilizuje kostkę?
– luz w palcach – czy przy schodzeniu palce nie uderzają o przód buta? czy but nie jest zbyt wąski?
– trzymanie śródstopia – czy nie masz wrażenia, że stopa “pływa” w bucie?

sprawdzawnie wygody buta

 

Spędź w bucie trochę czasu – wiele modeli ma w środku wyściółki lub pianki, które muszą najpierw dopasować się do stopy, zanim ocenisz faktyczne odczucia. Jeżeli zastanawiasz się nad dwoma sąsiednimi rozmiarami, bo oba wydają się być dobre – wybierz te nieco większe. Najczęściej popełnianym błędem jest wybieranie butów zbyt małych, co kończy się kontuzją.

Autor: Julia Klimek

Masz uwagi? A może chcesz coś dodać? Podziel się z nami swoją opinią!

Udostępnij