Strona Główna » Wiedza » Filtry Life Straw – podziel się czystą wodą!

Coraz częściej widujesz je w sklepach i na ulicy? Nic dziwnego. Butelki z filtrem uzdatniającym wodę wyszły już poza obszar wypraw w oddalone od cywilizacji rejony i… wkroczyły głęboko w cywilizację. Dlaczego? W tej kwestii dużo wyjaśniają liczby.

Czysta woda prosto ze strumienia

Woda czysta, czyli jaka?

 

Filtry Life Straw powstały po to, by upowszechnić dostęp do czystej wody. I taką funkcję pełnią dziś szczególnie w rejonach, gdzie dostęp ten jest znacznie utrudniony. Membranowe filtry Life Straw oczyszczają wodę z 99,999999% bakterii (także E-Coli) i z 99,9% pierwotniaków. Brzmi imponująco, jednak dzieci, które mogą w swoich szkołach korzystać z filtrów, opowiadają o tym zupełnie przyziemnie: “nie powinniśmy już zachorować”, “mam nadzieję, że żołądek nie będzie już boleć i nie będę mieć gorączki”.

Rozpowszechnianie filtrowanej wody w szkołach

Co Life Straw daje w domowym zaciszu lub w biurze, gdzie teoretycznie wystarczy wyjść do sklepu lub nalać twardą wodę z kranu? Oprócz oczywistych oszczędności – świetny smak, wygodę i… czyste sumienie. Wróćmy na chwilę do liczb i sprawdźmy, co zabierzemy światu przerzucając się na filtry do wody.  

Ile zużywamy plastiku? Cały czas za dużo i cały czas więcej

 

Skala zjawiska jest tak duża, że wyniki badań traktować można bardziej jako szacunki. Te są zatrważające! Wg The Guardian obecnie w każdej minucie na całym świecie kupowany jest milion plastikowych butelek. Milion butelek na minutę! A tendencja jest wyraźnie zwyżkowa. Jeszcze większy problem stanowią plastikowe torebki – w czasie gdy przeciętnemu Duńczykowi zdarza się zużycie 4 torebek rocznie, Polak potrzebuje ich… 490.

 

Spróbujmy jednak bardziej “spersonalizować” te liczby. Jeżeli, zaniżając, jedna osoba wypija przez dwa dni 1,5-litrową butelkę wody, w ciągu miesiąca wyrzuca około 15 butelek. Rok to 180 butelek, a 40 lat – 7 200 butelek, które nie rozłożą się za naszego życia, ani za życia naszych dzieci. Tymczasem jeden filtr Life Straw rozwiązuje problem na 1 000 litrów wody.  

 

Ile to kosztuje? Mniej o ponad tysiąc złotych!

 

Przyjmijmy, że jedna półtoralitrowa butelka wody mineralnej kosztuje 2 zł. Dla wypicia 1000 litrów potrzebujemy więc około 666 butelek. To oznacza… 1 332 zł. Skuteczny membranowy filtr to koszt 230 zł.

Plus bezcenne czyste sumienie.

Minus 666 butelek.  

Akcja Life Straw Follow the Liters

Ze mną się nie napijesz? Podziel się czystą wodą!

 

Zaczęliśmy od głównego założenia twórców filtrów Life Straw – upowszechniania dostępu do czystej wody tam, gdzie nie jest to najłatwiejsze. Firma stworzyła nie tylko skuteczne filtry radzące sobie z bakteriami także w cieplejszym klimacie, ale również program Follow the Liters. Dzięki niemu filtry trafiają tam, gdzie są niezbędne dla zdrowia dzieci. W pakiecie z programem edukacji, który przekazuje młodemu pokoleniu wiedzę o zagrożeniach, jakie kryją się w wodzie (także tej pozornie czystej). Kupując produkt Life Straw mimowolnie dołączasz do akcji, a jej postępy możesz śledzić dzięki specjalnej aplikacji!

Udostępnij