Strona Główna » Aktywności » Elbrus – najwyższy szczyt Kaukazu. Co zabrać?

Czy Elbrus jest najwyższym szczytem Europy? Tę kwestię pomijamy, jednak mamy świadomość, że wysokość 5642 m n.p.m. i brak trudności technicznych sprawiają, że może stać się dla Ciebie kuszącym celem (nawet jeżeli nie masz większego doświadczenia z górami wysokimi). Dowiedz się więc, czego się spodziewać i sprawdź nasze propozycje sprzętowe.

Widok ze szczytu Kosztan Tau na Dych Tau, w oddali Elbrus.
Widok ze szczytu Kosztan Tau na Dych Tau, w oddali Elbrus.

Łatwa góra, której nie należy lekceważyć

Optymalny sezon na wyprawę na najwyższy szczyt Kaukazu to okres od początku czerwca  do końca września, choć pogoda jest najstabilniejsza w lipcu i sierpniu. Elbrus to wygasły wulkan, dlatego też ma łagodny profil. Nie ma tu skalnych zerw i trudności technicznych.

Mimo to musisz pamiętać o trzech wyzwaniach:

 • duże wahania temperatury dobowej i załamania pogody (w tym burze)
 • forsowny atak szczytowy trwający około 8 godzin (i kilka godzin zejścia)
 • znaczna wysokość i związane z nią ograniczenie ilości tlenu wymagające aklimatyzacji

Odpowiedni ekwipunek ułatwi zdobycie szczytu, ale pamiętaj, że kluczowe pozostają zawsze odpowiednie przygotowanie kondycyjne, podstawowe doświadczenie górskie i niezastąpiony zdrowy rozsądek. Co zatem warto zabrać?

Dobre kije trekkingowe – oszczędność energii na długich podejściach

Można śmiało myśleć o wzięciu ich na sam szczyt, bo czekan nie zawsze będzie w tym przypadku konieczny. Warunki w lodzie są umiarkowanie trudne, dlatego sprawni alpiniści mogą uznać czekan za balast. Natomiast możliwość podparcia kijami w trakcie wielogodzinnego marszu z pewnością znacząco zmniejszy wysiłek.

Start w piękny trekking pod północne stoki Elbrusa
Start w piękny trekking pod północne stoki Elbrusa

Raki –  niezbędne do bezpiecznego poruszania się w śnieżno-lodowym terenie

W środku dnia, kiedy temperatura rośnie lub jest po prostu gorąco, śnieg przypomina bardziej śnieżną “breję” i warto mieć raki, które mają antisnow’y. Natomiast nad ranem raki okażą się absolutnie nieodzowne. Śnieg będzie na tyle twardy, że będziemy mieć w poruszaniu się bez nich nie lada problem.

Odpowiednia odzież – przygotuj się na załamanie pogody i zmienne warunki

Należy pamiętać, że amplituda w środku lata na Kaukazie jest największa. W słoneczne dni potrafi być bardzo gorąco, podczas gdy noce będą mroźne. Gdy startuje się na szczyt wczesnym rankiem temperatura mocno spada (-5ºC), ale po kilku godzinach, gdy ukaże się słońce około 10:00, wysoka temperatura potrafi osłabić nasze tempo. I tu nie ma żadnej przesady. Przy dobrej pogodzie, odbijające się w śnieżnej kopule Elbrusa promienie słońca na tej wysokości momentalnie przeobrażają śnieg i idzie nam się coraz ciężej. Warto o tej godzinie mieć już zdjęcie szczytowe (i większą część zejścia)!

Zejście z wierzchołka. Okolice przełęczy między wierzchołkami.

Zejście z wierzchołka. Okolice przełęczy między wierzchołkami.

Należy starać się ubrać tak, aby w nocy/nad ranem mieć grubszą warstwę odzieży, pod którą nie będziemy się zbyt pocić, a w dzień po prostu możemy schować ją do plecaka. Odpowiedni będzie tutaj lekki primaloft lub grubszy stretch pod nieprzemakalną kurtkę.

Przy długim podejściu jakie mamy w przypadku Elbrusa, na pewno konieczna będzie dobra bielizna termoaktywna, która szybko odprowadza pot i dzięki temu zapobiega wychłodzeniu lub przegrzaniu. Awaryjnie warto mieć kurtkę puchową, która w razie nagłego załamania pogody okaże się niezbędna. Nikt nie obiecuje, że będziemy mieli słońce.

Okulary z filtrem UV – pamiętaj o ochronie oczu!

Podejście pod główne spiętrzenie

Podejście pod główne spiętrzenie

Słońce na tej wysokości operuje mocno, dlatego NIEZBĘDNE będą okulary  z kategorią optyczną 4 (najwyższym stopniem przyciemnienia). Warto założyć je maksymalnie godzinę po świcie. Należy zorientować się, kiedy nasze powieki zaczynają się naturalnie mrużyć. Wcale nie jest to takie oczywiste, a może skutkować poważnymi konsekwencjami. Nie chodzi już o skrajny przypadek ślepoty śnieżnej, ale przebywanie w silnie nasłonecznionym miejscu na dużej wysokości po prostu niszczy wzrok.

Camelbak – nawodnienie w trakcie wielogodzinnego wysiłku

Plecaki będziemy mieli relatywnie lekkie w przypadku Elbrusa. Poza sprzętem biwakowym nie dźwigamy już nic innego prócz jedzenia i kilku podręcznych rzeczy. Sprzęt do wspinaczki w dużej mierze odpada (nawet lina, którą oczywiście możemy wziąć, tylko pytanie – po co?).

Wszystko to sprawia, że mamy sporo miejsca nawet na 3 litrowy camelbak, a długie wyczerpujące podejście będzie wymagało od nas uzupełniania płynów (pamiętaj, że warto zadbać o izolację termiczną rurki, by płyn nie zamarzł). Dostęp do płynu to nie tylko ułatwienie nawodnienia. Poruszanie się bez zdejmowania plecaka jest prostsze.

Usztywnione buty przystosowane do raków

Wystarczające będą takie, w których poruszamy się zimą w Tatrach, a więc odpowiednio usztywnione, by móc korzystać z raków oraz zapewniające wysoką wodoodporność. Z tego względu warto postawić na membranę GORE-TEX oraz solidny gumowy otok. Oczywiście jeżeli uda się to połączyć z niską wagą ograniczymy zmęczenie. Ważne, by już wcześniej dopasować do butów raki.

Zejście ze szczytu Elbrus
Zejście ze szczytu

Jeżeli namiot, to jaki?

Zależy, jakiego komfortu oczekujemy. Miejsca na rozbicie jest cała masa – profil szczytu powoduje, że może się tam rozbić nawet kilkanaście namiotów.

Jeżeli chcemy działać szybko i jesteśmy wystarczająco zaaklimatyzowani, weźmy lekki namiot; ciężar nie będzie nas spowalniał. Fartuchy śnieżne doszywane do burt na pewno pomogą nam w rozbiciu go w terenie śnieżnym i wpłyną na dodatkową ochronę przed wiatrem.

Kompas/busola lub GPS

Nagłe nadejście chmur lub mglista pogoda spowodują łatwą dezorientację w terenie. Wzięcie kompasu jest dobrym pomysłem szczególnie gdy jesteśmy tam pierwszy raz. Jest to rzecz która niewiele waży, a w sytuacji kryzysowej nam pomoże. Sam szczyt jest bardzo specyficzny, nie ma na nim charakterystycznych punktów odniesienia w kopule szczytowej, co może być bardzo mylące.

W przypadku korzystania z GPS warto pamiętać, aby praktycznie poznać działanie urządzenia z którego korzystamy.

Przygotuj się na swoją wyprawę!

Jesteś uczestnikiem lub organizatorem wyprawy i kompletujesz sprzęt? Zachęcamy do odwiedzenia naszego sklepu, gdzie na trzech piętrach w komfortowych warunkach dobierzemy najlepsze dla Ciebie opcje. Indywidualny opiekun nie tylko pomoże w optymalnych zakupach, ale również ustali osobny rabat i pozostanie do Twojej dyspozycji w przypadku dalszych konsultacji lub ewentualnych zamówień pod kątem Twoich potrzeb.

Lista sprzętu z naszymi propozycjami

Odzież

 1. Zestaw bielizny termoaktywna (cieplejszy i lżejszy wariant)
  1. Koszulka wełniana
  2. Kalesony wełniane
  3. Koszulka
  4. Cieńsze kalesony wełniane
 2. Warstwa termiczna
 3. Oddychające i wiatroszczelne spodnie i kurtka softshell
 4. Ciepła kurtka
 5. Chroniące przed deszczem spodnie, stuptuty i kurtka z membraną GORE-TEX
 6. Dodatki
  1. Rękawiczki
  2. Rękawice ocieplane
  3. Kominiarka
  4. Czapka z daszkiem
  5. Ciepła czapka
  6. Chusta wielofunkcyjna

Obuwie

 1. Wysokogórskie
 2. Raki
 3. Lekkie, niskie buty podejściowe

elbrus-zestaw-odziez

Sprzęt

 1. Duży plecak transportowy oraz “daypack” na atak szczytowy
 2. Ciepły śpiwór zapewniający komfort w ujemnej temperaturze oraz karimata z wysokim współczynnikiem izolacji termicznej
 3. Kije trekkingowe i czekan
 4. Gogle i okulary lodowcowe z wysoka kategorią optyczną
 5. Namiot – polecamy wyprawowe modele marki Marabut
 6. Łopata (sensowną opcją jest wypożyczenie na miejscu)
 7. Czołówka z zapasem baterii
 8. Bukłakpokrowiec izolujący zabezpieczający przed zamarzaniem płynu
 9. Przygotowanie posiłków i żywność
  1. Palnik
  2. Gaz (0,5 l powinno wystarczyć)
  3. Sztućce
  4. Menażka i kubek
  5. Wytrzymały termos 1l
  6. Żywność liofilizowana
 10. Zdrowie
  1. Apteczka
  2. Folia NRC
  3. Leki (przeciwbólowe, przeciw biegunce, na przeziębienie)
  4. Tabletki do odkażania wody
  5. Krem z silnym filtrem UV
 11. Higiena
  1. Kosmetyczka
  2. Ręcznik szybkoschnący
  3. Przybory toaletowe
  4. Uniwersalny płyn: mydło organiczne Dr Bronner’s
  5. Chusteczki nawilżające
  6. Papier toaletowy
 12. Inne
  1. GPS i/lub kompas – nieodzowny przy załamaniu pogody
  2. Nóż lub duży scyzoryk
  3. zapalniczka/zapałki
  4. Worki foliowe
  5. Butelki na wodę

elbrus-zestaw-2-sprzet

Autor: Mateusz Grobel

Autor zdjęć: Sebastian Predkopowicz

Masz uwagi? A może chcesz coś dodać? Podziel się z nami swoją opinią!

Udostępnij