Czy Elbrus jest najwyższym szczytem Europy? Tę kwestię pomijamy, jednak mamy świadomość, że wysokość 5642 m n.p.m. i brak trudności technicznych sprawiają, że może stać się dla Ciebie kuszącym celem (nawet jeżeli nie masz większego doświadczenia z górami wysokimi). Dowiedz się więc, czego się spodziewać i sprawdź nasze propozycje sprzętowe.
Widok ze szczytu Kosztan Tau na Dych Tau, w oddali Elbrus.
Łatwa góra, której nie należy lekceważyć
Optymalny sezon na wyprawę na najwyższy szczyt Kaukazu to okres od początku czerwca do końca września, choć pogoda jest najstabilniejsza w lipcu i sierpniu. Elbrus to wygasły wulkan, dlatego też ma łagodny profil. Nie ma tu skalnych zerw i trudności technicznych.
Mimo to musisz pamiętać o trzech wyzwaniach:
- duże wahania temperatury dobowej i załamania pogody (w tym burze)
- forsowny atak szczytowy trwający około 8 godzin (i kilka godzin zejścia)
- znaczna wysokość i związane z nią ograniczenie ilości tlenu wymagające aklimatyzacji
Odpowiedni ekwipunek ułatwi zdobycie szczytu, ale pamiętaj, że kluczowe pozostają zawsze odpowiednie przygotowanie kondycyjne, podstawowe doświadczenie górskie i niezastąpiony zdrowy rozsądek. Co zatem warto zabrać?
Dobre kije trekkingowe – oszczędność energii na długich podejściach
Można śmiało myśleć o wzięciu ich na sam szczyt, bo czekan nie zawsze będzie w tym przypadku konieczny. Warunki w lodzie są umiarkowanie trudne, dlatego sprawni alpiniści mogą uznać czekan za balast. Natomiast możliwość podparcia kijami w trakcie wielogodzinnego marszu z pewnością znacząco zmniejszy wysiłek.
Start w piękny trekking pod północne stoki Elbrusa
Raki – niezbędne do bezpiecznego poruszania się w śnieżno-lodowym terenie
W środku dnia, kiedy temperatura rośnie lub jest po prostu gorąco, śnieg przypomina bardziej śnieżną “breję” i warto mieć raki, które mają antisnow’y. Natomiast nad ranem raki okażą się absolutnie nieodzowne. Śnieg będzie na tyle twardy, że będziemy mieć w poruszaniu się bez nich nie lada problem.
Odpowiednia odzież – przygotuj się na załamanie pogody i zmienne warunki
Należy pamiętać, że amplituda w środku lata na Kaukazie jest największa. W słoneczne dni potrafi być bardzo gorąco, podczas gdy noce będą mroźne. Gdy startuje się na szczyt wczesnym rankiem temperatura mocno spada (-5ºC), ale po kilku godzinach, gdy ukaże się słońce około 10:00, wysoka temperatura potrafi osłabić nasze tempo. I tu nie ma żadnej przesady. Przy dobrej pogodzie, odbijające się w śnieżnej kopule Elbrusa promienie słońca na tej wysokości momentalnie przeobrażają śnieg i idzie nam się coraz ciężej. Warto o tej godzinie mieć już zdjęcie szczytowe (i większą część zejścia)!
Zejście z wierzchołka. Okolice przełęczy między wierzchołkami.
Należy starać się ubrać tak, aby w nocy/nad ranem mieć grubszą warstwę odzieży, pod którą nie będziemy się zbyt pocić, a w dzień po prostu możemy schować ją do plecaka. Odpowiedni będzie tutaj lekki primaloft lub grubszy stretch pod nieprzemakalną kurtkę.
Przy długim podejściu jakie mamy w przypadku Elbrusa, na pewno konieczna będzie dobra bielizna termoaktywna, która szybko odprowadza pot i dzięki temu zapobiega wychłodzeniu lub przegrzaniu. Awaryjnie warto mieć kurtkę puchową, która w razie nagłego załamania pogody okaże się niezbędna. Nikt nie obiecuje, że będziemy mieli słońce.
Okulary z filtrem UV – pamiętaj o ochronie oczu!
Podejście pod główne spiętrzenie
Słońce na tej wysokości operuje mocno, dlatego NIEZBĘDNE będą okulary z kategorią optyczną 4 (najwyższym stopniem przyciemnienia). Warto założyć je maksymalnie godzinę po świcie. Należy zorientować się, kiedy nasze powieki zaczynają się naturalnie mrużyć. Wcale nie jest to takie oczywiste, a może skutkować poważnymi konsekwencjami. Nie chodzi już o skrajny przypadek ślepoty śnieżnej, ale przebywanie w silnie nasłonecznionym miejscu na dużej wysokości po prostu niszczy wzrok.
Camelbak – nawodnienie w trakcie wielogodzinnego wysiłku
Plecaki będziemy mieli relatywnie lekkie w przypadku Elbrusa. Poza sprzętem biwakowym nie dźwigamy już nic innego prócz jedzenia i kilku podręcznych rzeczy. Sprzęt do wspinaczki w dużej mierze odpada (nawet lina, którą oczywiście możemy wziąć, tylko pytanie – po co?).
Wszystko to sprawia, że mamy sporo miejsca nawet na 3 litrowy camelbak, a długie wyczerpujące podejście będzie wymagało od nas uzupełniania płynów (pamiętaj, że warto zadbać o izolację termiczną rurki, by płyn nie zamarzł). Dostęp do płynu to nie tylko ułatwienie nawodnienia. Poruszanie się bez zdejmowania plecaka jest prostsze.
Usztywnione buty przystosowane do raków
Wystarczające będą takie, w których poruszamy się zimą w Tatrach, a więc odpowiednio usztywnione, by móc korzystać z raków oraz zapewniające wysoką wodoodporność. Z tego względu warto postawić na membranę GORE-TEX oraz solidny gumowy otok. Oczywiście jeżeli uda się to połączyć z niską wagą ograniczymy zmęczenie. Ważne, by już wcześniej dopasować do butów raki.
Zejście ze szczytu
Jeżeli namiot, to jaki?
Zależy, jakiego komfortu oczekujemy. Miejsca na rozbicie jest cała masa – profil szczytu powoduje, że może się tam rozbić nawet kilkanaście namiotów.
Jeżeli chcemy działać szybko i jesteśmy wystarczająco zaaklimatyzowani, weźmy lekki namiot; ciężar nie będzie nas spowalniał. Fartuchy śnieżne doszywane do burt na pewno pomogą nam w rozbiciu go w terenie śnieżnym i wpłyną na dodatkową ochronę przed wiatrem.
Kompas/busola lub GPS
Nagłe nadejście chmur lub mglista pogoda spowodują łatwą dezorientację w terenie. Wzięcie kompasu jest dobrym pomysłem szczególnie gdy jesteśmy tam pierwszy raz. Jest to rzecz która niewiele waży, a w sytuacji kryzysowej nam pomoże. Sam szczyt jest bardzo specyficzny, nie ma na nim charakterystycznych punktów odniesienia w kopule szczytowej, co może być bardzo mylące.
W przypadku korzystania z GPS warto pamiętać, aby praktycznie poznać działanie urządzenia z którego korzystamy.
Przygotuj się na swoją wyprawę!
Jesteś uczestnikiem lub organizatorem wyprawy i kompletujesz sprzęt? Zachęcamy do odwiedzenia naszego sklepu, gdzie na trzech piętrach w komfortowych warunkach dobierzemy najlepsze dla Ciebie opcje. Indywidualny opiekun nie tylko pomoże w optymalnych zakupach, ale również ustali osobny rabat i pozostanie do Twojej dyspozycji w przypadku dalszych konsultacji lub ewentualnych zamówień pod kątem Twoich potrzeb.
Lista sprzętu z naszymi propozycjami
Odzież
- Zestaw bielizny termoaktywna (cieplejszy i lżejszy wariant)
- Warstwa termiczna
- Oddychające i wiatroszczelne spodnie i kurtka softshell
- Ciepła kurtka
- Chroniące przed deszczem spodnie, stuptuty i kurtka z membraną GORE-TEX
- Dodatki
Obuwie
Sprzęt
- Duży plecak transportowy oraz “daypack” na atak szczytowy
- Ciepły śpiwór zapewniający komfort w ujemnej temperaturze oraz karimata z wysokim współczynnikiem izolacji termicznej
- Kije trekkingowe i czekan
- Gogle i okulary lodowcowe z wysoka kategorią optyczną
- Namiot – polecamy wyprawowe modele marki Marabut
- Łopata (sensowną opcją jest wypożyczenie na miejscu)
- Czołówka z zapasem baterii
- Bukłak i pokrowiec izolujący zabezpieczający przed zamarzaniem płynu
- Przygotowanie posiłków i żywność
- Palnik
- Gaz (0,5 l powinno wystarczyć)
- Sztućce
- Menażka i kubek
- Wytrzymały termos 1l
- Żywność liofilizowana
- Zdrowie
- Apteczka
- Folia NRC
- Leki (przeciwbólowe, przeciw biegunce, na przeziębienie)
- Tabletki do odkażania wody
- Krem z silnym filtrem UV
- Higiena
- Kosmetyczka
- Ręcznik szybkoschnący
- Przybory toaletowe
- Uniwersalny płyn: mydło organiczne Dr Bronner’s
- Chusteczki nawilżające
- Papier toaletowy
- Inne
- GPS i/lub kompas – nieodzowny przy załamaniu pogody
- Nóż lub duży scyzoryk
- zapalniczka/zapałki
- Worki foliowe
- Butelki na wodę
Autor: Mateusz Grobel
Autor zdjęć: Sebastian Predkopowicz
Masz uwagi? A może chcesz coś dodać? Podziel się z nami swoją opinią!