Strona Główna » Aktywności » Długi kemping z rodziną – czyli biwak w wersji all inclusive!

Robactwo, drewniana latryna i grzyb pod prysznicem? Jeśli takie kempingi wyryły się w Twojej pamięci, czas uświadomić sobie, co się pozmieniało w kwestii wakacyjnego biwakowania. Tym bardziej, jeśli dość już masz zatłoczonych typowo turystycznych lokalizacji i tak zwanych kwater w samym centrum. Zobacz, jak urządzić sobie wygodny, relaksujący i długi kemping w samym centrum… natury! 

Długi kemping z wygodami

Kemping na kółkach, pod namiotem, czy może… w luksusowym łożu? 

 

Tam mieszkasz, gdzie akurat zaparkujesz! 

 

Kampery i przyczepy kempingowe to dla wielu symbol turystycznej wolności absolutnej. Popularny wśród niemieckich emerytów i nostalgicznych rozmów zakrapianych nieco alkoholem i ciężkim dniem w pracy (sakramentalne “kiedyś kupię kampera i będę jeździć”). Mobilności takiego rozwiązania nie ma sensu nawet opisywać. Jeśli szukać minusów – może ciasnota wewnątrz? Może mała powierzchnia, w której gromadzą się nie zawsze pożądane zapachy? Prawda jest taka, że możesz zabawić się w architekta i stworzyć prawdziwe cacko. Zresztą – jeśli budżet pozwala, zawsze można zaopatrzyć się w maszyny nowe, wręcz luksusowe. Jeśli budżetu póki co nie ma – warto skorzystać z wypożyczalni i na kilku wyjazdach poczuć na własnej skórze, czy wakacje na kółkach to ta opcja, o której się marzyło. 

Wygodne biwakowanie z przyczepą lub kamperemOprócz przygotowanych pod kampery czy przyczepy pól namiotowych masz też świadomość, że możesz tak naprawdę zatrzymać się… gdziekolwiek!

Opcja dla tradycjonalistów – nie ma biwaku bez namiotu! 

 

Jeśli mowa o biwaku all inclusive, to nie chodzi tu o małe turystyczne namioty. Chodzi o naprawdę przestronne rodzinne modele namiotów, w których możesz stanąć bez schylania głowy, wydzielić część bawialną dla dzieci i przygotować nie byle jaki posiłek. Jeśli zależy Ci na wygodach, przy poszukiwaniach namiotu zwróć uwagę na: 

 

  • przestrzeń w środku – czy przedsionek jest na tyle przestronny, że w razie deszczu swobodnie zmieścicie się tam i Wy, i Wasz stolik z krzesełkami i inne biwakowe ruchomości?  

Duży namiot ColemanW modelu Oak Canyon 6 przedsionek jest niemal tak duży jak sypialnie, a w najwyższym punkcie ma aż 2 metry wysokości – bez krępacji można tu przeczekać nawet kilka godzin deszczu! 

 

  • możliwość wygospodarowania dodatkowego zadaszenia (najczęściej z “drzwi” wejściowych do przedsionka). Wiele dużych namiotów rodzinnych pozwala wykonać dodatkowy daszek właśnie z wejścia. Jeśli masz jeszcze większe potrzeby – dostępne są też dodatkowe, samodzielne zadaszenia, które staną się przedłużeniem Twojego przedsionka! 

Namiot z dodatkowym zadaszeniemNamiot Trailblazer 5 Plus z wejściem przekształconym w daszek

  • “meble namiotowe” – i nie chodzi tu o zestaw stołów czy krzeseł, które można dowolnie komponować, ale o “stałe” wyposażenie namiotu, np. kieszenie tworzące swego rodzaju regał, który znacznie pomoże utrzymać porządek we wnętrzu. 

Wyposażenie namiotu MacKenzieNamiot Coleman MacKenzie – tutaj zrobiono wszystko, by pomóc rodzicom utrzymać porządek!

  • okna – upewnij się, na ile dużo zamierzasz mieć w przedsionku światła dziennego. Niektóre modele oferują albo fragmenty przeźroczy, albo np. moskitiery, które pozwolą cieszyć się światłem i świeżym powietrzem wewnątrz namiotu, bez zapraszania do środka dodatkowych lokatorów 

 

Wnętrze namiotu Coleman OctagonNamiot Coleman OctaGo Small z wieloma jasnymi oknami

 

  • przyciemnienie – zwłaszcza, kiedy dopisze Ci pogoda! Technologia zatrzymywania promieni słonecznych na zewnątrz namiotu (np. BlackOut) niesie ze sobą co najmniej dwie korzyści. Pierwsza to zniwelowanie różnic temperaturowych (namiot nie nagrzewa się tak szybko, co oznacza, że w upalny dzień będzie w nim chłodniej, ale też wolniej oddaje temperaturę, co pozwala zaoszczędzić kilka stopni w nocy). Druga natomiast to ważna kwestia dla młodych rodziców. Jeśli dziecko potrzebuje jeszcze drzemek w ciągu dnia, ten system zapewni mu komfortowy mrok – nawet w pełnym słońcu! 

Przyciemniany namiot ColemanPonownie Coleman BlackOut 4, który w sypialni posiada technologię BlackOut, dbającą o przyjemny mrok i… nie za wysoką temperaturę

Czy to jeszcze kemping, czy już hotel…? Luksus pod chmurką, ale… w łóżku! 

Jeśli szukasz opcji na wygodny i długi kemping, ale w wersji absolutnie all inclusive – wiedz, że są w Europie i w Polsce takie “pola biwakowe”, gdzie nie musisz nawet zabierać śpiwora, bo… w wynajętym “namiocie” czeka na Ciebie łóżko! Skąd te cudzysłowy? Otóż standardy tak zwanego Glampingu mogą obudzić pewne wątpliwości, czy to aby nadal namiot, biwak i spanie pod chmurką. Dla fanów minimalizmu i biwakowej surowości to, co oferuje chociażby Tatra Glamp może być szokiem. Jeśli jednak ktoś marzy o połączeniu pięknego widoku, swobody i luksusu – dalej nie trzeba szukać! 

 

Zjawiskowe namioty z Tatra Glamp. Czy to jeszcze namioty? 🙂 
Fot. Slowhop.com

Ile może kosztować taki długi kemping? Kwota ostateczna nie zawsze jest oczywista! 

Jak to zwykle bywa, kiedy pojawia się kwestia pieniędzy, przestaje już być tak różowo. O ile w przypadku pięciogwiazdkowych kempingów z dostępem do basenu, baru i strefy SPA z reguły płaci się jedną kwotę za ofertę all inclusive, o tyle nieco bardziej tradycyjne pola namiotowe, na które przybywasz ze swoim kamperem lub namiotem mogą Cię uraczyć bardzo długą listą kosztów przeróżnych. Jeśli nie lubisz cenowych zaskoczeń na koniec pobytu, warto być świadomym, co składa się na koszt biwakowania. 

W zależności od polityki cenowej danego kempingu składowymi mogą być opłaty za osobę i/lub namiot (ceny zazwyczaj zróżnicowane w oparciu o wielkość namiotu), za zaparkowanie auta, za rozstawienie dodatkowych zadaszeń czy przedsionków, za prąd, za dostęp do sanitariatów lub ciepłą wodę, dostęp do miejsca ogniskowego i opału, opłaty klimatyczne i inne. Nie zawsze więc pobyt pod namiotem musi być skrajnie budżetowy. Z drugiej strony – prawa logiki i ekonomii wymagają jednak, by wraz z podnoszeniem ogólnego standardu biwakowania rosły także ceny! 

Długi kemping na dedykowanym polu namiotowymIm więcej infrastruktury przygotowanej dla wygody biwakowiczów, tym dłuższa może być lista wszystkich kosztów

Wybierz pole namiotowe pod swoje potrzeby – jaki charakter ma mieć Twój wakacyjny długi kemping? 

Jeśli wiesz, jak chcesz spędzić te wakacje, łatwiej Ci będzie wybrać konkretną ofertę. Kwestie, na których należy się skupić, to: 

Lokalizacja 

Wiadomo – jeśli masz zamiar przez cały czas się wspinać, to kryterium jest jednoznaczne i decydujące – ma być jak najbliżej skał. Jeśli natomiast wyjeżdżasz rodzinnie i chcesz jak najbardziej urozmaicić Wasz pobyt, zorientuj się, na jakie aktywności można sobie pozwolić w danej okolicy. Czy warto zabrać rower? Czy w pobliżu jest jakaś woda i opcja wypożyczenia kajaków? Czy znajdą się jakieś atrakcje typowo turystyczne i zabytki do zwiedzania? Bez problemu znajdziesz ośrodki otoczone zupełnie niczym i takie, które zaoferują dużo możliwości spędzenia wolnego czasu na różne sposoby. 

 

Infrastruktura 

Sanitariaty to już raczej biwakowy must have, jednak wiele pól namiotowych oferuje znacznie więcej. Rodzice zwrócą uwagę na takie detale jak place zabaw czy boiska do gier. Miłośnicy gastro-urlopów na zaplecze kuchenne (czy jest, a jeśli tak – na jakim poziomie wyposażenia). Wspólne miejsca biesiadno-krotochwilne, od mini-barów z parasolkami i stolikami po… ogólnodostępny telewizor. Jeśli w planach nie masz całodniowej wyrypy np. na szlaku, warto wiedzieć, jak będzie można sobie te wolne dni zagospodarować. 

 

Zasady panujące na polu namiotowym 

Czyli – jak to jest z ciszą nocną (regulamin regulaminem, czasem wystarczy zadzwonić do właściciela i porozmawiać, jak to w praktyce bywa). Jeśli w zwyczaju masz gitarowanie do rana, albo zabierasz ze sobą małe dzieci – kwestia nocnej ciszy może być zdecydowanie istotna. Często na polach wydzielone są strefy rodzinne, gdzie łatwiej o ciszę w porach nocnych. Warto też mieć na uwadze, że niektóre pola biwakowe zostały (zazwyczaj z racji lokalizacji) zdominowane przez konkretną grupę osób (np. wspinaczy czy kitesurferów) i de facto to oni (albo uprawiamy przez nich sport) determinują zwyczaje panujące w danym miejscu. 

Długi kemping z biesiadami w planieNierzadko to właśnie biesiadno-wieczorne tradycje kempingowe są głównym celem biwakowiczów. Jeśli liczysz na dobry sen po aktywnym dniu – upewnij się, że na wybranym polu będzie to możliwe!

Dodatkowe atrakcje 

Czyli jeszcze wyższy wymiar animacji Waszego wolnego czasu – organizowane na terenie pól biwakowych warsztaty (najróżniejsze, od garncarstwa po łucznictwo), sesje jogi, gry w paintball, wieczory muzyczno-poetyckie i wiele, wiele innych – zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. 

 

Jak dodać kilka gwiazdek do swojego pobytu pod namiotem? 

Ilu “namiociarzy”, tyle stylów biwakowania. Jednym wystarczy kijek do mieszania w menażce i drugi do rozpalenia miniogniska, inni wolą czuć się jak w domu, choć poza domem. Ci drudzy chętnie zabiorą ze sobą coś więcej niż namiot! 

Materac 

Pokaźny, nieprzypominający w niczym zrolowanej karimaty przytroczonej do plecaka. Komfort spania jest bardziej zbliżony do domowego łóżka niż do obozowych warunków, a i izolacja termiczna – dzięki grubości materaca – zadowoli nawet rodziców zatroskanych o swe najmłodsze pociechy. Nierzadko wersja “double” może zająć jedną sypialnię w namiocie, czyniąc z niej komfortowe miejsce do dziennych drzemek maluszków ze skłonnościami do intensywnego przemieszczania się po łóżeczku. 

 

Meble  

Czyli wszelkiej maści krzesełka, stoły, miejsca do przechowywania np. produktów spożywczych, leżaki… Wybór jest ogromny! Uwaga – jeśli do tej kategorii zaliczasz hamak – upewnij się, że na danym polu biwakowym można go ot tak rozwiesić . 

Wygodny kemping z meblami

Dodatkowe zadaszenie 

Jeśli wyjeżdżacie dużą grupą i chcesz utrzymać niezależność względem kaprysów pogodowych, pomyśl o rozszerzeniu swojej powierzchni zadaszonej. Dostępne są dodatkowe przedsionki, daszki, z powodzeniem można też w tym celu wykorzystać tradycyjny tarp. Oczywiście – wszystko w granicach potrzeb, rozsądku i regulaminu danego kempingu, tak, aby uniknąć niezbyt chlubnego zjawiska parawaningu… 

 

Efekty wizualne 

Osoby, którym sam pragmatyzm nie wystarcza, z powodzeniem uwiją namiotowe, romantyczne i urocze gniazdko. Dodatkowe oświetlenie, nieinwazyjne cotton balls, nawet lampki zdjęte w styczniu z choinki, ulubione poduchy – wszystko to sprawi, że nie za bardzo możesz mieć nawet ochotę korzystać z atrakcji, jakie oferuje wybrane przez Ciebie pole namiotowe. Czasem wystarczy namiot i dobra książka! 

Długi kemping w dobrym styluJeżeli wzorzysty dywanik podniesie Twoją kempingową satysfakcję – dlaczego nie rozłożyć go przed namiotem? 😉

Wiele osób z sentymentem wspomina wypady pod namiot jako czasy młodości i wolności (często kwitowane standardowym “kiedyś to było” na wydychanym w westchnieniu powietrzu). Warto sobie uświadomić, że typowa zasłona dymna – małe dzieci, niepewna pogoda, bóle pleców, brak łazienki i tak dalej – to kiepskie wymówki. Wystarczy tylko wybrać “swój” kemping! 

 

Autorka: Iwona Styperek

Udostępnij