Strona Główna » Aktywności » Co zabrać w góry latem? 6 niezbędników letniego trekkingu

Co oznacza lato w górach? Przyjemna temperatura, dłuższy dzień, łatwiejszy dostęp do szlaków i lżejszy plecak. A opcjonalnie… Oparzenia słoneczne, odwodnienie i nieznośny upał. Zobacz, co zabrać w góry latem, by czerpać z letniej wędrówki maksimum przyjemności!

 

Ludzie na górskim szlaku latem

Letnie wędrówki wymagają mniej przygotowań niż zimowe, ale to nie oznacza, że nie wymagają żadnych!

 

Wskazówka 1: Woda w górach latem – pij, kiedy tylko możesz!

Dobra wiadomość jest taka, że termos nie będzie koniecznością. Zła – o odwodnienie naprawdę nietrudno! Przy bardzo wysokich temperaturach możemy wypocić około litr wody na godzinę (przy wysiłku będzie to jeszcze więcej!). Jak mantrę powtarza się, by pić małymi łykami, ale jak najczęściej – tak, by nie dopuścić do wyraźnego uczucia pragnienia. Aby nie zapomnieć o wodzie i mieć do niej zawsze blisko, wykorzystaj dwa sprawdzone sposoby:

Bukłak na wodę – łyk wody na poczekaniu

Praktycznie każdy plecak trekkingowy, mniejszy i większy, będzie z nim kompatybilny. Wybierz preferowaną wielkość (polecamy bukłaki 3-litrowe, ponieważ nie musisz ich napełniać do końca, a częściowo pusty będzie łatwiejszy do ułożenia w plecaku) i miej sposobność do łyku wody na każdym kroku!

bukłak na wodę i butelka z filtrem

Wybierz wygodny bukłak lub super praktyczną butelkę filtrującą wodę

 

Butelka z filtrem – nie martw się o dostępność wody w górach

Dyskusyjna jest kwestia, czy picie wody ze strumienia jest zawsze bezpieczne. Z pewnością bezpieczniej jest, jeśli masz do dyspozycji lekką butelkę z wbudowanym filtrem, która na poczekaniu oczyści wodę zaczerpniętą z rzeki lub schroniska. Dzięki temu nie musisz od rana dźwigać na plecach całego niezbędnego na cały dzień zapasu wody!

Wskazówka 2: Dobre okulary przeciwsłoneczne – nie tylko widoczność!

W przypadku dobrych okularów przeciwsłonecznych ważna jest nie tylko widoczność (czysty obraz zapewnia polaryzacja), ale przede wszystkim ochrona Twoich oczu. Pamiętaj, że szkodliwe promienie UVA, UVB i UVC docierają do nas również w pochmurny dzień! W górach sprawa jest niestety prosta: razem z wysokością wzrasta także promieniowanie ultrafioletowe. Skrajną konsekwencją może być nawet ślepota śnieżna, czyli oparzenia spojówki i rogówki.

okulary przeciwsłoneczne

Oprócz pewnej ochrony przed promieniowaniem UV wybierz też odpowiedni styl!

Jaki stopień przyciemnienia będzie dla Ciebie optymalny? Najpopularniejsza jest kat.3, odpowiednia na silne nasłonecznienie, polecana też do prowadzenia auta. Wygodnym rozwiązaniem są soczewki fotochromowe, które dostosują się do panujących warunków. Wybierz swój styl: model o sportowym zacięciu, jak np. Julbo Outline, lub ciekawą wariację w stylu retro Solar Janis, doskonałą także do miasta! Zanim jednak skupisz się na wzorach, poznaj szczegóły, jak wybrać okulary przeciwsłoneczne.

Wskazówka 3: Krem z filtrem – chroń także skórę

Rzecz oczywista na wakacjach nad morzem i równie niezbędna także w górach. Zdarzy się, że całymi godzinami będziesz maszerować szlakiem pozbawionym drzew i cienia. Opalanie ciała nie powinno kojarzyć się dobrze… Pamiętasz, jak wygląda opalanie Creme Brulee?

Wskazówka 4: Nakrycie głowy w górach – chroń głowę, włosy i oczy

Idąc dalej słonecznym tropem – najbliżej słońca jest niechybnie głowa. Możesz ją osłonić praktyczną, wielofunkcyjną chustą Buff (miłośników konkretnych pasm ucieszą serie limitowane). Jest też klasyczna czapka z daszkiem (co przy okazji rozwiąże problem oślepiania przez słońce). Albo po prostu kapelusz z rondem, który przy okazji osłoni również kark!

nakrycia głowy

Warto mieć jedno nakrycie głowy w zapasie

Wskazówka 5 – Letnia odzież w góry – oddychające ciuchy z filtrem UV

Nie tylko czapki, ale całe serie odzieży outdoorowej przystosowano do warunków letnich. Jakie górskie ciuchy wybrać na lato? Takie, które błyskawicznie odprowadzą wilgoć na zewnątrz, szybko wyschną i posiadają filtr UV. W szerokiej ofercie odzieżowej znajdziesz nawet takie udogodnienia, jak technologia chłodząca Omni-Freeze Zero firmy Columbia (np. Zero Rules).

Lato to również świetna pora na… wełnę! Brzmi to kuriozalnie? Ależ skąd! Przyjrzyj się super cienkiej i doskonale regulującej termikę ciała wełnie merino. Szerzej o jej letnim fenomenie pisaliśmy w tekście merino latem – czy wełna nadaje się na upały. Również w tym wypadku do wyboru jest sporo atrakcyjnych wzorów!

Na lato wybierz koszulkę z wełny merino lub syntetyczną

Do letnich temperatur przystosowano nie tylko ubrania, ale również bieliznę

Wskazówka 6 – Lekkie buty w góry na lato – niskie? Wysokie? Z membraną?

Zastanów się, czy szlaki, które wybierasz latem, rzeczywiście wymagają wysokiego buta? Być może znacznie lżej będzie Ci w butach przed kostkę. Do rozważenia jest sporo modeli niskich butów, które zapewnią Ci optymalną amortyzację i stabilny krok, jak np. Scarpa Epic GTX z membraną GORE-TEX® lub bezmembranowe, syntetyczne Salewa MTN Trainer Lite. Spójrz też na naszą próbę porównania wysokich butów trekkingowych z niskimi.

Świetną parę stanowią upały i sandały! Często odwiedzasz naprawdę przystępne szlaki? Weekendy spędzasz w terenie niekoniecznie górskim? Turystyczne sandały, określane też niekiedy mianem “trekkingowych”, zwracają uwagę anatomicznym dopasowaniem, przyczepną podeszwą z solidną warstwą amortyzacji. Naprawdę solidne sandały Teva z nieodłączną antybakteryjną technologią Microban® to synonim aktywnego lata!

Przy wyborze butów na lato (czy to wysokich, czy niskich) zwróć uwagę na cholewkę. Połączenie materiału syntetycznego i skóry zawsze będzie opcją sprawniej oddychającą niż sama skóra. Przemyśl także membranę – gwarantuje ona wodoszczelność, jednak but bez membrany oddycha znacznie lepiej, a przy wysokich temperaturach ta kwestia nabiera większego znaczenia.

letnie buty w teren

Jeśli lato to Twoja ulubiona pora na działania outdoorowe, wybierz więcej niż jeden rodzaj butów!

 

To pewne, że przygotowania do letniego wypadu w góry wydają się znacznie bardziej przystępne niż w sezonie zimowym. Wystarczy, że do stałego ekwipunku dodasz powyższe punkty!

Udostępnij