Strona Główna » Aktywności » Co zabrać na via ferratę? Sprawdź gotowy zestaw!

Nie jesteś zaawansowanym wspinaczem? Żeby być bliżej gór, przeżyć większe emocje i przezwyciężyć własne lęki, wystarczy tak naprawdę odrobina odwagi i odpowiedni ekwipunek. I… via ferrata! Jeśli Twój pierwszy raz na via ferracie jest jeszcze przed Tobą, zobacz, co będzie Ci potrzebne!

 

Czym jest via ferrata? To droga wspinaczkowa ubezpieczona stałymi elementami (linami, łańcuchami, mostami i innymi). Są to drogi na tyle bezpieczne, że mogą ją pokonać osoby z mniejszym doświadczeniem we wspinaczce. Oczywiście – przy posiadaniu podstawowej wiedzy o zasadach bezpiecznego zachowania na via ferracie, o których pisaliśmy w tekście Bezpieczeństwo na via ferratach z cyklu QC LAB od Black Diamond. Do pokonania via ferraty nie potrzebujesz kompletu sprzętu asekuracyjnego, jednak jest kilka niezbędnych elementów:

 

Trzy rzeczy niezbędne na via ferratach

Planując rozpoczęcie przygody z ferratami warto zacząć od podstawowego, obligatoryjnego sprzętu, na który składają się trzy elementy: kask, lonża i uprząż.

Lonża na via ferratę

Jeden z dwóch koniecznych (obok uprzęży) elementów autoasekuracji

Lonża

Na via ferracie będzie Ci służyć do autoasekuracji – z jej pomocą będziesz wpinać się w kolejne punkty na ubezpieczonej drodze. Wyposażona jest w specjalny absorber, który pochłania energię w razie niespodziewanego upadku. Polecamy prostą w obsłudze lonżę Ocun Torq.

 

Uprząż

Lonżę mocujemy do uprzęży – nie musi to być zaawansowany model z najwyższej półki, wystarczy, by spełniała odpowiednie atesty i była łatwa w zakładaniu. Dla początkujących idealna będzie uprząż Ocun Newton. Jeśli myślisz o szerszej przygodzie ze wspinaczką, wybierz model nieco bardziej zaawansowany, np. uprząż Ocun Twist Tech.

Uprzęże na via ferraty

Uprząż po lewej stronie to podstawowy model dedykowany na via ferraty

Kask wspinaczkowy

Ostatnia rzecz, bez której nie można myśleć o zdobywaniu jakichkolwiek tras! Najchętniej wybieranym przez naszych klientów modelem jest kask Black Diamond Half Dome, dostępny w różnych kolorach i rozmiarach. Ochroni Cię przed uderzeniami i osypującymi się kamykami. 

Kaski wspinaczkowe na via ferratę

Ważne, by kask był optymalnie dopasowany do Twojej głowy

 

Podstawa każdej wędrówki – plecak i dobre buty

 

Przy via ferratach stawiamy na smukłe plecaki o minimalistycznym wykończeniu. Świetnie sprawdzi się niewielki i bardzo lekki plecak Deuter Speed Lite, a z większych plecaków – linia  Deuter Guide o wspinaczkowym charakterze. Ten lekki, uszyty z wytrzymałych materiałów model przejdzie z Tobą nawet najtrudniejsze szlaki!

Plecaki odpowiednie na via ferratę

Smukłe plecaki są bardziej poręczne w przypadku ciaśniejszych przejść

Na metalowych klamrach, drabinkach i łańcuchach warto mieć buty ze sztywniejszą, przyczepną podeszwą. Dlatego proponujemy niskie buty podejściowe Salewa MTN Trainer z podeszwą Vibram, które, nawiasem mówiąc, sprawdzą się doskonale nie tylko na via ferracie!

Niskie buty na via ferratę

Wybierz buty, które technicznie sprostają trudom via ferraty

Rękawiczki – mały ale przydatny gadżet

Nie są punktem obowiązkowym, ale znacznie poprawią komfort przejścia. Jeśli doceniasz rękawiczki przy jeździe rowerem lub na długim spływie kajakowym, to docenisz je także podczas przejścia z łańcuchami i linami w dłoni. Dobrym rozwiązaniem szczególnie na cieplejsze miesiące są rękawice bez palców Stubai Eternal 3/4.

Udostępnij