Strona Główna » Wiedza » Dlaczego buty Arc’teryx są wyjątkowe? Poznaj Acrux i Arakys

Choć jej logo przedstawia skamielinę, jest symbolem nowoczesności i zaawansowanych technologii. Poznaj buty marki Arc’teryx – producenta najbardziej przełomowych produktów w outdoorowym świecie.

buty arcteryx

Arc’teryx – o firmie

Założona przez wspinaczy marka Arc’teryx jest stosunkowo “młoda” (istnieje od 1989 roku), a mimo to uchodzi za najwyższą półkę produktów górskich. W jej ofercie znajduje się odzież, a także obuwie, plecaki oraz uprzęże wspinaczkowe. Siedziba firmy mieści się w Vancouver w Kanadzie. Sąsiedztwo gór stworzyło idealne warunki, by gotowe produkty testować w terenie.

Hasłem przewodnim firmy jest wychodzenie ponad oczekiwania i tworzenie tego, co jeszcze nie zostało przez nikogo wymyślone. Może to było powodem, dla którego za logotyp producenci wybrali archeopteryksa – pierwszego gada, u którego rozwinęły się pióra, przez co mógł oderwać się od ziemi.

Znakiem szczególnym marki jest minimalistyczny, klarowny design. Estetyka jest tu jednak tak samo ważna jak nauka – nad projektami czuwają specjaliści (m.in. od anatomii), którzy dbają o maksymalną funkcjonalność produktów.

Buty Arc’teryx – nowe technologie

Innowacja w przypadku marki Arc’teryx nie jest tylko wyświechtanym hasłem. Na tym polu kanadyjski producent jest wciąż bezkonkurencyjny.

Najlepszym tego przykładem jest kolekcja butów wydana w 2015 roku. Jej pojawienie się na rynku było niemałym zaskoczeniem. Aby zminimalizować ilość szwów w bucie, producent postanowił go… zalaminować.

Może się to wydawać dziwnym pomysłem, dopóki nie spojrzy się na końcowy rezultat – ultralekkie, a zarazem wytrzymałe obuwie na górskie warunki. Choć wiele osób początkowo niepewnie podchodziło do takiego rozwiązania, buty Arc’teryx nie tylko szybko się przyjęły, ale i stały się prawdziwym hitem.

Czym się wyróżniają?

Bezszwowa konstrukcja buta

Ta nowatorska metoda polega na pokrywaniu cienkim laminatem cholewki wykonanej z poliuretanu. Cała cholewka stworzona jest z jednego kawałka materiału. Dzięki temu górna część buta praktycznie nie ma szwów, dzięki czemu zyskuje na wytrzymałości i lekkości, a do tego wygląda bardzo nowocześnie. Co więcej – wbrew pozorom – dobrze oddycha.

bezszwowa konstrukcja butów arcteryx

Podeszwa Vibram®

Vibram® to najbardziej znany i ceniony producent podeszew do obuwia. Aby osiągnąć pożądany rezultat, Arc’teryx nawiązał współpracę z firmą Vibram® i stworzył dwa rodzaje specjalistycznych podeszw do opracowanych modeli butów.

Vibram® Arc’teryx Approach z gumą Megagrip™ to podeszwa używana w butach podejściowych – charakteryzuje się przede wszystkim wysoką przyczepnością. Wyposażono ją w strefę Climbing Zone z “klejącą” gumą oraz w antypoślizgowy bieżnik.

Vibram® Arc’teryx Hiking jest natomiast stworzona z bardziej wytrzymałej gumy i wyposażono ją w agresywny bieżnik, który zwiększa stabilizację w nierównym terenie. Tył podeszwy skonstruowano tak, by umożliwiał skuteczne hamowanie na stromych zejściach.

Vibram Arc'teryx Approach

Konstrukcja Adaptive Fit

Dawniej wewnętrzny botek był spotykany głównie w butach wysokogórskich. Arc’teryx przełożył to rozwiązanie na obuwie podejściowe i trekkingowe.

Laminowana cholewka stanowi “skorupę” buta, natomiast wewnątrz niej znajduje się wkładka z elastycznych materiałów. Przypomina ona skarpetę, ponieważ doskonale dopasowuje się do ciała. Nie gromadzi wilgoci, lecz sprawnie transportuje ją na zewnątrz.

W niektórych modelach wkładka Adaptive Fit, w innych – jak np. w modelu Arakys – jest ona połączona z cholewką.

Wkładka połączona z cholewką

Buty z membraną GORE-TEX®

Nawet na wodoodporność producent znalazł swoje własne rozwiązanie. Podczas gdy w obuwiu większości marek GORE-TEX® stanowi integralną część cholewki (wyściółka), w butach marki Arc’teryx jest on połączony z wkładką Adaptive Fit.

Dzięki temu możesz łatwiej dopasować buty do panujących warunków. Zimą lub w deszczowe dni wkładka ochroni Cię przed wodą. Gdy pogoda dopisze, wystarczy, że wyjmiesz wkładkę!

Kolekcja butów Arc’teryx


Arc’teryx Acrux FL

Solidne, techniczne buty na wymagające górskie podejścia. Ich podeszwa (Vibram® Arc’teryx Approach) jest usztywniona, dlatego zapewnia komfort i pewność kroku na skalistym podłożu. Buty są dostępne także w wersji z membraną GORE-TEX®.

buty arcteryx acrux

Arc’teryx Arakys

Arakys jest butem doskonałym na wspinaczkowe wypady. Jego podeszwa jest mniej sztywna niż w modelu Arakys, dzięki czemu sprawdzą się również w mieście! Ciekawym elementem jest składana pięta – znacznie ułatwia zmianę butów ze wspinaczkowych na zwykłe, kiedy wspinasz się na sportowych drogach.

buty arcteryx arakys

Arc’teryx Acrux SL Leather

Acrux SL Leather jest nieco inny od reszty modeli. Wykonano go ze skóry zamszowej, przez co będzie doskonały dla osób, które wolą klasyczną stylistykę. Zachowano jednak wyściółkę Adaptive Fit oraz zastosowano przyczepną, amortyzowaną podeszwę Vibram® Arc’teryx Light Approach.

Arcteryx Acrux SL Leather

Autor: Julia Klimek

Masz uwagi? A może chcesz coś dodać? Podziel się z nami swoją opinią!

Udostępnij