Strona Główna » Aktywności » Beskid Mały o wielkich możliwościach

Z cyklu: Mniej znane na spokojne wędrowanie

Tworzy zgrabny prostokąt o długości 35 km i szerokości 10-15 km. Obszar niewielki, a mimo to zaskakuje różnorodnością. Znajdziesz tu fantastyczne widoki, doliny rzeczne i jeziora. Odkryjesz jaskinie, skały i osuwiska. Zdobędziesz kolejny szczyt z Korony Gór Polski i ruszysz na Mały Szlak Beskidzki. A gdy się strudzisz, odpoczniesz w klimatycznym schronisku. Przed Tobą wielki w swym pięknie Beskid Mały! 

Z psem w Beskid MałyLeskowiec, widok zza wiaty, fot. Joanna Górna

Beskid Mały – zaciszne góry w zasięgu ręki

Beskid Mały leży zaraz na skraju Beskidów Zachodnich i rozciąga się na terenie dwóch województw: śląskiego oraz małopolskiego. Komunikacyjnie jest łatwo dostępny i bez problemu dostaniesz się tutaj samochodem lub pociągiem. Przykładowo z Poznania do Bielska-Białej dobrymi drogami zajedziesz w 4,5 h, a bezpośrednim pociągiem w ok. 5,5 h. Dla porównania pociąg do Szklarskiej Poręby jedzie tyle samo, a ma do pokonania znacznie krótszy dystans. Jeśli do dobrego dojazdu dodasz urok i spokój beskidzkiej przyrody, otrzymasz doskonały plan na udaną wyprawę górską!

Po zachodniej stronie Beskidu Małego – Grupa Magurki Wilkowickiej

To mniejsza część Beskidu Małego, którą od części wschodniej, tzw. Beskidu Andrychowskiego oddziela przełom rzeki Soły. Tu rozpoczniesz lub zakończysz (w zależności który wariant wybierzesz) Mały Szlak Beskidzki, powiększysz swoją kolekcję szczytów z Korony Gór Polski o Czupel, odkryjesz jaskinię Wietrzna Dziura, powzdychasz do widoków z Hrobaczej Łąki i przysiądziesz nad brzegiem Jeziora Międzybrodzkiego. 

Hrobacza Łąka w Beskidzie MałymHrobacza Łąka, widok z polany obok schroniska, fot. Joanna Górna

Sposób na poznanie Beskidu Małego? Mały Szlak Beskidzki (MSB)!

Średniodystansowy szlak koloru czerwonego o łącznej długości 137 km startuje z Bielska-Białej Straconki i biegnie przez Beskid Mały, Makowski oraz Wyspowy. W samym Beskidzie Małym do pokonania są 52 km, które prowadzą głównym grzbietem pasma, dzięki czemu poznasz wszystkie jego ważniejsze szczyty (bez Czupla). Odcinek Małego Szlaku Beskidzkiego możesz też wykorzystać po prostu jako podstawę do planowania swoich wędrówek w tym paśmie i modyfikować, w zależności od chęci i kondycji.

Jagodowym szlakiem na Czupel

Żaden ze szczytów Beskidu Małego nie przekracza 1000 m, a zaszczytne miejsce w kategorii najwyższy wierzchołek pasma zajmuje Czupel, na który najszybciej dostaniesz się z Przełęczy Przegibek. Po drodze nie uświadczysz zbyt wielu widoków, ale za to czeka Cię jagodowa wyżerka prosto z krzaczka! Coś bardziej konkretnego zjesz w schronisku na Magurce Wilkowickiej lub możesz rozłożyć się z własnym prowiantem nieopodal na polanie  i rozpalić ognisko.  

Znajdź mnie, jeśli potrafisz! Jaskinia Wietrzna Dziura

Zwana również Smoczą Jamą mieści się pomiędzy Magurką Wilkowicką a Czuplem i będzie urozmaiceniem w drodze na najwyższy mało-beskidzki szczyt. Będzie, o ile ją w ogóle znajdziesz, bo nie jest to takie proste i nie każdemu się udaje! I będzie, o ile lubisz trochę się pobrudzić, poczołgać, nie masz klaustrofobii, nie boisz się pająków i nietoperzy, no i masz przy sobie czołówkę. Jednym słowem: przygoda dla odważnych i na własną odpowiedzialność! 

Beskid Mały i miejsca na ogniskoWidok z Kiczery, fot. Joanna Górna

Hrobacza czy Chrobacza Łąka? Szczyt z językową zagwozdką i widokową polaną

Częściej spotkasz się z nazwą Hrobacza Łąka, co oczywiście nie rozstrzyga dyskusji na ten temat, ale prawda jest taka, że to łąka, a raczej polana ma tutaj kluczowe znaczenie! Leży nieco poniżej szczytu, na prawo od schroniska i oferuje boski widok z miejscem na ognicho oraz wiatą. Na samym wierzchołku stoi ogromny krzyż oraz niewielka platforma widokowa, ale zdecydowanie przyjemniej jest zalec na wspomnianej polanie.    

Na odpoczynek: Jezioro Międzybrodzkie 

Beskid Mały może pochwalić się aż 3 jeziorami: największym Międzybrodzkim, średnim Mucharskim i najmniejszym Czanieckim. Jezioro Międzybrodzkie położone na tle łagodnie schodzących do wody i odbijających się w jej tafli szczytów udowadnia, że góry widziane z dołu też są piękne. Idealna sceneria dla tych, co mają akurat dzień lenia i średnią ochotę na dłuższe wędrówki górskie! 

Wschodnia część Beskidu Małego, tzw. Beskid Andrychowski 

W większej, wschodniej części Beskidu Małego zachłyśniesz się ciszą i spokojem beskidzkich lasów, zachwycisz fantastycznymi widokami, poczujesz wyjątkowy klimat starych drewnianych chatek – schronisk, zajrzysz do jaskiń, schłodzisz się nad wodospadem oraz spotkasz ciekawe ostańce skalne.

Beski Mały - widok z Gancarza

Widok z Gancarza, fot. Joanna Górna

Mały, a z porywającymi widokami! Potrójna, Leskowiec, Kiczera i Gancarz

Mimo, że większość szlaków i wierzchołków Beskidu Małego pokrywa las, to są takie miejsca, które odsłonią przed Tobą niezwykłe panoramy. Najpiękniejsze w tej części (jak nie w całym paśmie!) oferują: 

  • Potrójna –   może poszczycić się nie jednym, a dwoma odkrytymi wierzchołkami i w tym przypadku więcej zdecydowanie znaczy lepiej! W otoczeniu hal pasterskich i łąk polecam przycupnąć na wyższym wierzchołku, bo to zwłaszcza stąd rozpościerają się rozległe widoki.
  • Leskowiec – to przede wszystkim ogromna szczytowa polana z fantastyczną panoramą! Stoi na niej krzyż i mała wiata, w której mieliśmy z Mańkiem okazję przeczekać śnieżycę, by móc później korzystać w słońcu z uroków tego miejsca. Oprócz głównej panoramy, kawałeczek za wiatą znajdziesz ładny widok na okolicę. Natomiast Szlak Białych Serc (zejście przez schronisko Leskowiec) zapewni Ci przyjemną wędrówkę z cudownymi widokami po prawej stronie. 
  • Kiczera – oferuje przewyborny pakiet górski! W jego skład wchodzą: zacne krajobrazy, miejsce do zrobienia strawy na miarę MasterChefa i sporą turystyczną wiatę, w której przenocujesz, jak będzie trzeba. Tak więc dobrze przygotuj się na podbój tego szczytu i nie zapomnij o ogniskowych frykasach, by smutek i żal nie miał najmniejszych szans ścisnąć Twojego żołądka! 
  • Gancarz –  zielony szlak na ten niepozorny szczyt początkowo łagodnie pnie się w górę, ale… jest taki odcinek, który da popalić Twoim łydkom, a panowie będą mieli okazję przekonać się, co to znaczy noga ustawiona w pozycji „na szpilkę”. Nagrodą za cały trud będzie zaskakujący widok z wierzchołka na okolicę i ławeczka, na której można przysiąść oraz poczekać, aż zejdzie napięcie z łydek. 

Widoki Beskidu MałegoWidokowy odcinek Szlaku Białych Serc, fot. Joanna Górna

Jaskinie, skałki, wodospady, czyli w poszukiwaniu beskidzkich rarytasów 

Najbardziej znanymi jaskiniami są Grota Komonieckiego – spora i szeroka jama dostępna dla każdego oraz Czarne Działy – skupisko kilku jaskiń dla bardziej doświadczonych grotołazów. Pierwszą jaskinię warto odwiedzić zimą, gdy mróz zatrzymuje w bezruchu strugę wody spływającą po płycie skalnej, co daje niesamowity efekt.

Z wodnych atrakcji czeka Cię największy w paśmie wodospad Dusica znajdujący się kilkadziesiąt metrów poniżej Groty Komonieckiego, a jeśli będzie Ci mało, pod Złotą Górką odkryjesz kaskady, które śmiało mogą konkurować z Dusiołkiem. 

Co poza tym? Różnorodne formacje skalne, w tym najbardziej fantazyjne Zbójeckie Okno z charakterystycznym podłużnym otworem, porozrzucane skałki tworzące Zwalisko oraz tajemniczy skalny jar Zamczysko na Łysinie, które ucieszą nie tylko piechura, ale też miłośników wspinaczki!

Urokliwe chatki – schroniska z przytulną atmosferą

Chatka pod Potrójną, Chatka na Potrójnej i Chatka Gibasówka to trzy magiczne miejsca w Beskidzie Małym, gdzie czas płynie wolniej. W tych starych, drewnianych chałupach nie znajdziesz żadnych luksusów, warunki są skromne, ale urzeknie Cię za to niesamowity klimat, jaki tam panuje. Koniecznie zajrzyj, przynajmniej do jednej z nich, jeśli choć na chwilę chcesz odciąć się od świata cywilizacji! 

Krajobrazu w Beskidzie MałymWidok z wyższego wierzchołka Potrójnej, fot. Joanna Górna

Beskid Mały i mój subiektywny ranking: 3 rzeczy, których nie możesz pominąć!

  1. Potrójna i kawusia na wyższym wierzchołku
  2. Kiczera w połączeniu z kulinarną ucztą na szczycie
  3. Jedna z trzech klimatycznych chatek  

Pies w Beskidzie MałymManiek i jego znalezisko, fot. Joanna Górna

Beskid Mały to urozmaicone pasmo górskie, które zachwyca nie tylko spokojem i wspaniałymi widokami, ale też skrywa w swych lasach niejedną przyrodniczą niespodziankę. Czasem będzie to jaskinia, czasem jakiś ostaniec skalny, a czasem… zrzucone poroże jelenia. Jednym słowem: Maniek poleca!

W serii „Mniej znane na spokojne wędrowanie” przeczytaj także:
Podniebnym szlakiem wśród skał? Odkryj Jizerskie Hory!
Góry Bialskie i Złote – Sudecki koniec świata
Kraina górskich wysp i wysepek? Poznaj magiczny Beskid Wyspowy!
Kráľovohoľské Tatry – dzikie oblicze Niżnych Tatr
Griaß Enk! Zielona Styria wita w Austrii
O bajkowej krainie, w której spotkasz setki susłów. Muránska planina!

Autorka: Joanna Górna

Udostępnij