Strona Główna » Sposób na » 6 kroków do czystych i zadbanych butów – Pielęgnacja butów trekkingowych

Jak wyglądają teraz Twoje buty? Trekkingowe – te na lata i do “zadań specjalnych” – wymagają specjalnego traktowania. Poniżej kilka słów o tym, dlaczego warto nie tylko czyścić, ale i impregnować buty trekkingowe i prosta instrukcja “krok po kroku”, jak to zrobić najlepiej.  

brudne buty

Po co impregnować buty? Utrzymaj ich trwałość i skuteczność!

Impregnacją określamy naniesienie na daną powierzchnię środka chemicznego, który stanowi pierwszą barierę przed zewnętrzną wilgocią. Woda nie wsiąka w zaimpregnowany materiał, lecz zbiera się w wypukłe krople, które swobodnie spływają po powierzchni. Efekt impregnacji nie jest trwały – proces należy odnawiać.

Zachowanie wody na bucie bez impregnacji (materiał nasiąka wodą) i z impregnacją (krople odbijają się od powierzchni)

Zachowanie wody na bucie bez impregnacji (z lewej – materiał nasiąka wodą) i z impregnacją (po prawej – krople odbijają się od powierzchni)

Ochrona przed wilgocią – pierwsza bariera przeciw wodzie

Skuteczna warstwa impregnacji poradzi sobie z wodą na tyle dobrze, że wilgoć nie zdąży nawet dotrzeć do membrany. Niestety, każdy środek impregnujący traci swoje właściwości – dlatego długotrwały deszcz lub śnieg poradzą sobie z impregnatem.

Znaczny wpływ na oddychalność buta

Materiał zewnętrzny pozbawiony impregnacji może szybko nasiąknąć wodą, przez co znacznie obniży się jego zdolność odprowadzania wilgoci na zewnątrz. W tej sytuacji najlepsza nawet membrana (umieszczona bezpośrednio pod tym materiałem) nie będzie w stanie skutecznie i na bieżąco “osuszyć” Twoich butów.

Zabezpieczenie przed brudem – łatwiej poradzisz sobie z każdym zabrudzeniem

Nie tylko woda ma trudności z “przywarciem” do zaimpregnowanego buta. Również błoto, kurz i inny brud będą znacznie mniej uciążliwe w czyszczeniu – czasem kilka ruchów szczotką wystarczy, by usunąć je z zaimpregnowanej powierzchni.

Różne rodzaje środków do pielęgnacji butów

Różne rodzaje środków do pielęgnacji butów

Kiedy buty wymagają impregnacji?

Większość nowych butów jest fabrycznie zaimpregnowana, jednak nie zaszkodzi zaimpregnować ich własnoręcznie jeszcze przed pierwszym użyciem. Obserwuj swoje buty – szczególnie, jeśli były wystawione na długotrwały kontakt z wodą lub są po intensywnym czyszczeniu. W takich przypadkach warstwa ochronna mogła się zetrzeć. Jeśli woda przestaje zbierać się w foremne krople, to już najwyższy czas, by pokryć materiał nową warstwą impregnatu.

Jak pielęgnować buty trekkingowe – 6 kroków, które przygotują Twoje buty do następnego użytku

Krok pierwszy: Przygotowanie

Usuń z butów wkładki oraz sznurówki. Te elementy możesz wyprać w pralce (wybierz delikatny program). Brak sznurówek jest również niezbędny do skutecznego oczyszczenia i pokrycia impregnatem całej powierzchni buta – łącznie z językiem.

Przygotowane do czyszczenia buty

Przygotowane do czyszczenia buty

Krok drugi: Czyszczenie

Jeśli buty pokryte są grubą warstwą wyschniętego błota, zetrzyj je na sucho szczotką do butów. Następnie tą samą szczotką wyczyść buty z pomocą ciepłej wody. Zacznij od wnętrza butów, a skończ na podeszwie. W przypadku bardzo dużego zabrudzenia konieczna może się okazać wymiana wody na czystą.

Czyszczenie butów na mokro ciepłą wodą

Czyszczenie butów na mokro ciepłą wodą

Krok trzeci: Suszenie

Susz swoje buty w naturalnych warunkach – z dala od kaloryferów i intensywnych promieni słonecznych. Takie przyspieszanie schnięcia przy podwyższonej temperaturze może uszkodzić skórę. Zarówno nubuk, zamsz jak i skóra licowa stracą swą elastyczność – mogą stwardnieć i popękać. Aby wnętrze buta wyschło trochę szybciej, włóż do środka (maksymalnie na kilka godzin) gazetę.

Suszenie butów w umiarkowanej temperaturze

Suszenie butów w umiarkowanej temperaturze

Krok czwarty: Impregnowanie

Warto nanosić impregnat na jeszcze niezupełnie suche buty. Dlaczego? Małe pory w skórze naturalnej są wtedy jeszcze niedomknięte. Dzięki temu impregnat dostanie się nieco głębiej. Pokryj impregnatem całą powierzchnię buta z odległości około 30 cm. Jeśli robisz to w pomieszczeniu, nie zapomnij o przewietrzeniu pokoju. Skuteczna warstwa impregnacji będzie gotowa po 24 godzinach.

Równomierne nanoszenie impregnatu na powierzchnię buta

Równomierne nanoszenie impregnatu na powierzchnię buta

Krok piąty (opcjonalny): Woskowanie

Jeśli Twoje buty wykonano ze skóry nubukowej lub licowej, zamiast impregnatu w spray’u możesz wybrać wosk, który uelastyczni i nawilży skórę. Aplikuj go za pomocą gąbki lub czystej ściereczki. Nawet jeśli wosk trudno się nakłada – nie ogrzewaj go! Upłynniony może dostać się zbyt głęboko zmieniając strukturę skóry. Ten zabieg znacznie poprawia odporność na nasiąkanie wodą, ale też ogranicza oddychalność materiału.

Wosk do skóry licowej i nubukowej ma różne formy

Wosk do skóry licowej i nubukowej ma różne formy

Krok szósty: Zwieńczenie dzieła

Chwila uwagi dla elementów metalowych: doczyść je (jeśli jest taka potrzeba) i pokryj cieniutką warstwą wosku. Łatwiej będzie uniknąć korozji. Teraz pozostaje jeszcze umieszczenie w środku wkładki i ulokowanie na swoim miejscu sznurówek. Twoje buty są już gotowe na następną wyprawę!

Wyczyszczone i zaimpregnowane buty są gotowe do ponownego użytku

Wyczyszczone i zaimpregnowane buty są gotowe do ponownego użytku

Staranne wyczyszczenie i zaimpregnowanie butów trekkingowych wymaga nieco wysiłku i sporo czasu. Jednak prawidłowo pielęgnowane buty dłużej zachowują swoje właściwości i skutecznie służą przez całe lata. A poza tym – świetnie wyglądają!

Chcesz zdecydować się na buty trekkingowe? Dowiedz się, na co trzeba zwrócić uwagę – przeczytaj nasz poradnik „Jak wybrać buty trekkingowe„!

Autor: Iwona Styperek

Masz uwagi? A może chcesz coś dodać? Podziel się z nami swoją opinią!

Udostępnij